Սամվել Նիկոյանը «նախընտրական» խոստումներ է տալիս. դրանցից մեկը վերաբերում է ԶԼՄ-ներին
Այս պահին Ազգային ժողովի ամբիոնից ելույթ է ունենում ԱԺ նախագահի թեկնածու Սամվել Նիկոյանը: Նրան հարցեր տալու համար հերթագրվել է 4 պատգամավոր: Նրանցից 3-ը «Ժառանգություն» խմբակցությունից է, իսկ մեկը ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էռնեստ Սողոմոնյանն է:
Մինչ պատգամավորների հարցերին պատասխանելը Սամվել Նիկոյանը հայտարարեց, որ ԱԺ նախագահ ընտրվելու դեպքում առաջին հերթին վերանայելու է ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների՝ ԱԺ տարածքում գտնվելու ժամանակային սահմանափակման հարցը:
Ըստ թեկնածուի՝ լրագրողները հանրային նշանակություն ունեցող աշխատանք կատարող կարևոր անձինք են և իրավունք ունեն ԱԺ-ում գտնվել ցանկացած աշխատանքային օրվա ընթացքում ու կատարել իրենց մասնագիտական աշխատանքը: Վերջում Ս. Նիկոյանը նշեց, որ որևէ մեկին հաճոյանալու խնդիր չունի, պարզապես ավելի ճիշտ է լրագրողներին ազատություն տալը:
Նշենք, որ մինչ այս պահը լրագրողներն իրավունք ունեն ԱԺ տարածքում գտնվել միայն նիստերի օրերին և հանձնաժողովի նիստերի ժամանակ:
Հաջորդ փոփոխությունը լինելու է էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությունը, որին ևս Սամվել Նիկոյանը մեծ տեղ է տալիս:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն նաև խոստացավ, որ ընտրվելու դեպքում առաջին պաշտոնական այցը կատարելու է Լեռնային Ղարաբաղ, քանի որ «այլ կերպ լինել չի կարող»: Էռնեստ Սողոմոնյանն էլ խնդրեց, որ Սամվել Նիկոյանն իրեն էլ Արցախ տանի: Սամվել Նիկոյանը չառարկեց և ամբիոնից հայտարարեց. «Տիկին Բախշյան առանց ձեզ էլ չեմ գնա»:

Самвел Никоян дает “предвыборные” обещания, одно из которых касается СМИ
В данный момент с трибуны Национального Собрания выступает кандидат на пост председателя НС Самвел Никоян. Для вопросов кандидату записалось 4 депутата: трое из фракции “Наследие”, один из фракции “Процветающая Армения”.
Перед тем, как ответить на вопросы своих коллег, Самвел Никоян заявил, что в случае избрания председателем парламента он в первую очередь решит вопрос временного ограничения на пребывание в Национальном Собрании аккредитованных журналистов.
По словам кандидата, журналисты выполняют работу общественного значения и для выполнения своих профессиональных обязанностей имеют право находиться в НС в течение любого рабочего дня. Отметим, что в настоящее время журналисты могут находиться на территории Национального Собрания только в дни заседаний.
Следующим изменением должно стать электронное обращение документов, которому Самвел Никоян придает очень важное значение.
Кандидат на пост главы НС также пообещал в случае избрания спикером совершить свой первый визит в Нагорный Карабах, поскольку “иначе быть не может”.