«ԱրմենՏել»-ի նախկին աշխատակիցները կառերեսվեն դատարանում. Աշոտ Պողոսյանը ցուցմունք կտա Վլադիմիր Սաչկովի գործով
«ԱրմենՏել»-ի գործով մեղադրյալ, տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովի գործով հաջորդ նիստին ցուցմունք կտա ընկերության անվտնագության նախկին տնօրեն Աշոտ Պողոսյանը: Նա, հիշեցնենք, դատարանի կողմից փետրվարի 6-ին դատապարտվեց 4 տարվա ազատազարկման:
Վլադիմիր Սաչկովի գործով այսօր նրան ներկայացրել էին դատարան, սակայն Պողոսյանն ասաց, որ ցուցմունք կտա իր փաստաբանի ներկայությամբ: Այդ հիմքով էլ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը նիստը հետաձգեց մեկ շաբաթով:
Վլադիմիր Սաչկովի գործով վկաների քննությունը ևս դեռ չի ավարտվել, սակայն նրանցից մեկից՝ Ռուբեն Նալչաջյանից տեղեկություններ չունեն՝ մեկնել է ՌԴ և դեռ չի վերադարձել, իսկ վկա Գատնիկ Մարտիրոսյանը գտնվում է Հայաստանում, մինչդեռ նրան էլ մինչ օրս բերման ենթարկել չի հաջողվել:
Սաչկովի պաշտպան Արմեն Բաղդասարյանը դատարանին առաջարկեց ոչ թե համայնքային ոստիկանական բաժանմունք ծանուցում ուղարկել, այդ դիմել ՀՀ ոստիկանապետին՝ Գառնիկ Մարտիրոսյանի գտնվելու վայրը պարզելու և նրան բերման ենթարկելու համար:
Առկախ է մնում նաև ՌԴ քաղաքացի 3 վկաների հարցը: Նրանց մասին դատավոր Բեկթաշյանը վերջում է որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք՝ ըստ մեղադրանքի, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի որոշ պաշտոնյաների և նույն կազմակերպության հետ անուղղակիորեն կապված անձանցից կազմված խումբը ստեղծել է մի կապուղի, որի միջոցով արտերկրյա օպերատորներից ստացվող միջազգային զանգերը շրջանցել են ընկերության հաշվարկային համակարգը: Ընկերության հաշվարկային համակարգը շրջանցած կապուղին գործել է 2011-2013թթ-ին: Խմբի գործունեության արդյունքում վնաս է հասցվել թե ընկերությանը, թե, համապատասխանաբար, պետությանը՝ հարկերի մասով:

В суде состоится очная ставка бывших сотрудников “АрменТела”
В рамках дела ЗАО “АрменТел” на следующем судебном заседании показания по эпизоду бывшего директора технического блока компании, обвиняемого Владимира Сачкова даст бывший директор по безопасности “АрменТела” Ашот Погосян, который 6 февраля был приговорен к 4 годам лишения свободы.
В связи с делом Владимира Сачкова сегодня Погосян был доставлен в суд, однако он заявил, что даст показания только в присутствии своего адвоката. На этом основании судья Армен Бекташян отложил судебное заседание на неделю.
Допрос свидетелей по делу В.Сачкова тоже не завершен. Об одном из них, Рубене Налчаджяне, известно, что он уехал в РФ и не вернулся. Свидетель Гарник Мартиросян находится в Армении, но и его до сих пор не удается доставить в суд.
Защитник Сачкова Армен Багдасарян предложил суду обратиться к начальнику Полиции РА для установления местонахождения Гарника Мартиросяна и его привода в суд.
Нерешенным остается и вопрос трех свидетелей, являющихся гражданами РФ. Решение по ним судья вынесет в конце судебного процесса.
Напомним, что согласно обвинению, группа, состоявшая из некоторых должностных лиц ЗАО “АрменТел” и косвенно связанных с данной компанией лиц, создала канал связи, в результате действия которого международные звонки от иностранных операторов поступали в обход расчетной системе “АрменТела”. Этот канал связи действовал в 2011-2013 гг. В результате деятельности группы ЗАО “АрменТел” и, соответственно, государству был нанесен крупный ущерб.