Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին հատկացվող ֆինանսական միջոցների ծախսման հայտանիշեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի (ՀԶՀ) հոգաբարձուների խորհրդի նիստում քննարկվել է հիմնադրամի 2016 թ. գործունեությունը:
ՀԶՀ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Մկրտիչեանը ներկայացրել է 2016 թ. գործունեության և ֆինանսական հաշվետվությունները: Զեկուցվել է արտահանման խթանման, զբոսաշրջության զարգացման և գործարար միջավայրի աջակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների ու միջոցառումների մասին:
Վարչապետը հետաքրքրվել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի 2016 թ. ծրագրերի արդյունավետության, ծախսեր-արդյունքներ հարաբերակցության, հիմնավորվածության և արձանագրված ցուցանիշերի մասին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական բյուջեից հիմնադրամին հատկացվող միջոցները պետք է ծախսվեն տրամաբանական և նպատակային՝ ծախսերի արդյունավետության մոնիթորինգի իրականացմամբ, իսկ միջոցներն ուղղվեն այն բիզնեսին, որն ստեղծում է մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ:
«Ծախսերը պետք է լինեն հիմնավորված, պետք է լինի հստակ ձևակերպված փիլիսոփայություն ու նպատակ, թե ինչ արդյունք եք ուզում ստանալ», - ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ներկայացված հաշվետվությունը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հիմնադրամի ղեկավարությանը, հաշվի առնելով խորհրդի անդամների դիտողությունները, հստակ ձևակերպել և խորհրդին ներկայացնել հայտանիշեր բոլոր ֆինանսական միջոցների օգտագործման ու ծախսման առումով: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի 2017 թ. ծրագրում պետք է ամրագրվեն կառավարության գերակա ուղղությունները, որոնք կարող են արդյունավետ լինել:

Премьер-министр поручил представить критерии расходования финансовых средств, выделяемых Фонду развития Армении
На состоявшемся сегодня у Премьер-министра Карена Карапетяна заседании Совета попечителей Фонда развития Армении была обсуждена деятельность фонда в 2016 году.
Исполняющий обязанности исполнительного директора Фонда развития Армении Карен Мкртичеан представил отчет о деятельности и финансовый отчет фонда за 2016 год. Было доложено о работах и мероприятиях, осуществленных в направлении стимулирования экспорта, развития туризма и содействия бизнес-среде.
Премьер-министр поинтересовался эффективностью программ Фонда развития Армении в 2016 году, соотношением расходы/результаты, обоснованностью расходов и зафиксированными показателями. Глава Правительства подчеркнул, что выделяемые фонду из государственного бюджета средства должны расходоваться логично и целевым образом, с осуществлением мониторинга эффективности расходов, а средства должны направляться тому бизнесу, который создает мультипликативный эффект.
«Расходы должны быть обоснованными, должны быть четко сформулированные философия и цель, результат, который вы хотите получить», - подчеркнул Карен Карапетян.
Совет принял к сведению представленный отчет.
Глава Правительства поручил руководству фонда, учитывая замечания членов Совета, четко сформулировать и представить Совету критерии касательно использования и расходования всех финансовых средств. Премьер-министр подчеркнул, что в программе Фонда развития Армении на 2017 год должны быть зафиксированы приоритетные направления Правительства, которые могут быть эффективными.