Վարչապետը հանդիպել է 6 մարզից 11 ներդրումային ծրագիր ներկայացրած գործարարների հետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Արարատի և Արագածոտնի մարզերից հավանության արժանացած 11 ներդրումային ծրագիր ներկայացրած գործարարների հետ քննարկել է դրանց հետագա իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետին զեկուցվել է վերոնշյալ ծրագրերի ուսումնասիրության և օժանդակության տրամադրման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին. նշվել է, որ վարկավորման գործընթացն սկսվել է, ծրագրերի մեծ մասի համար վարկերն արդեն տրամադրման փուլում են: Կարեն Կարապետյանը հանդիպման մասնակից գործարարներից հետաքրքրվել է պատկան գերատեսչությունների հետ ներդրումային ծրագրերի հետագա ընթացքի առնչությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին: Ի պատասխան գործարարները գոհունակություն են հայտնել համատեղ աշխատանքից՝ նշելով, որ ընդհանուր առմամբ համաձայնություն է ձեռք բերվել առաջարկվող գործիքակազմի և համաֆինանսավորման պայմանների վերաբերյալ:
«Մարզերից ներկայացվող ծրագրերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ֆինանսավորման հիմնական բեռն ընկնում է պետության վրա, բայց մեզ պետք է, որ բիզնեսմենն իր վրա վերցնի բեռի 60, 70, 80 տոկոսը, և եթե 20, 30 տոկոսն է պակասում, մենք համեմատաբար փոքր գումարներով փորձենք աշխուժացնել: Մենք ուզում ենք, որ դուք զարգանաք, հաջողակ լինեք, բայց մեր շահն էլ հասկացեք, ես այս բիզնեսի մեջ ուզում եմ ձեզ օգնել, որպեսզի վաղը, մյուս օրը եթե կարողանաք մակրոէֆեկտ տալ, շարունակենք», - ասել է վարչապետը:
Ներկայացված ներդրումային ծրագրերը հետևյալն են՝ Լոռու մարզի Ամրակից համայնքում ֆերմերային տնտեսության և Վանաձոր քաղաքում «Ռոզֆռուդ» արտադրամասի ընդլայնում, Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքում ժամանակակից տեխնոլոգիաներով բազմաբերք ելակի արտադրության զարգացում, Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում շինշիլաբուծական տոհմային տնտեսության ընդլայնում և Վարդենիսի պանրի գործարանի զարգացում, Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում «Խելացի տուն համակարգի արտադրություն» և «Բասեն» հյուրանոցային համալիրի, առևտրի կենտրոնի կառուցում և հանրային սննդի կազմակերպում, Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում սպանդանոցի ընդլայնում և թափոնների վերամշակման հոսքագծի կառուցում, Արագածոտնի մարզի «Ոսկեվազ» գինու գործարանի և զբոսաշրջության նոր ուղղությունների զարգացում, Աշտարակ քաղաքում մետաղի հղկումից ու մշակումից պատրաստվող իրերի արտադրության և Սաղմոսավան համայնքում «Էկոմյունիթի» էկոթաղամասի հիմնում:

Премьер-министр встретился с предпринимателями, представившими 11 программ из 6 областей
Премьер-министр Карен Карапетян с предпринимателями, представившими 11 одобренных инвестиционных программ из Лорийской, Тавушской, Гегаркуникской, Ширакской, Араратской и Арагацотнской областей РА, обсудил вопросы их дальнейшей реализации.
Премьер-министру доложили о работах, проведенных в направлении изучения и поддержки вышеуказанных программ. Было отмечено, что процесс кредитования начался, кредиты для большей части программ уже находятся в стадии предоставления. Карен Карапетян поинтересовался у участвующих во встрече предпринимателей договоренностями, достигнутыми касательно дальшейшего хода инвестиционных программ с соответствующими ведомствами. В ответ предприниматели выразили удовлетворение совместной работой, отметив, что в общем и целом достигнуто соглашение о предлагаемом инструментарии и условиях софинансирования.
«Изучение представляемых из областей программ показывает, что основная нагрузка финансирования ложится на государство, но нам нужно, чтобы бизнесмен взял на себя 60, 70, 80 процентов нагрузки, и если не хватает 20, 30 процентов, мы сравнительно небольшими суммами попытаемся активизировать процесс. Мы хотим, чтобы вы развивались, были успешными, но поймите и наш интерес, я хочу помочь вам в этом бизнесе, чтобы завтра, послезавтра, если сможете дать макроэффект, мы продолжили», - сказал Премьер-министр.
Представлены следующие инвестиционные программы: расширение фермерского хозяйства в общине Амракиц и цеха «Розфуд» в городе Ванадзоре Лорийской области, развитие производства многоурожайной клубники с применением современных технологий в городе Иджеване Тавушской области, расширение племенного шиншилловодческого хозяйства в городе Варденисе и развитие Варденисского сырзавода в Гегаркуникской области, производство системы «Умный дом», строительство гостиничного комплекса «Басен», торгового центра и организация общественного питания в городе Гюмри Ширакской области, расширение скотобойни и строительство поточной линии по переработке отходов в городе Масисе Араратской области, развитие винзавода «Воскеваз», новых туристических направлений, производство изделий, получаемых в результате шлифовки и обработки металла в городе Аштараке и основание экоквартала «Экомюнити» в общине Сагмосаван в Арагацотнской области.