Փետրվարի 21-ին և լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտել է շուրջ 105 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց: Արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում հակառակորդը ակտիվորեն կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ և տարբեր տրամաչափի ականանետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 36 արկ, որից 15-ը հրանոթից, 21-ը ականանետերից:
Մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

На линии соприкосновения зафиксирован рост напряженности
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск 21-го и в ночь на 22-е февраля был зафиксирован рост напряженности. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, ВС Азербайджана из пушек Д-44, 60-мм, 82-мм и 120-мм минометов и стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 105 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 1500 выстрелов.
На восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения противник активно применил пушки Д-44 и минометы различного калибра, выпустив в общей сложности 36 снарядов: 15 из пушек, 21 из минометов.
С целью подавления наступательной активности азербайджанских войск передовые подразделения Армии обороны НКР предприняли ответные действия и продолжали уверенно нести боевое дежурство, говорится в сообщении МО НКР.