Վահան Քերոբյան. «Հայաստանում դեռ կա մտածելակերպը, թե ամոթ է առաքիչ աշխատելը»
Հայկական «Մենյու» (menu.am) ընկերությունը վերջերս մուտք գործեց նաև բելառուսական շուկա։ Իսկ մինչ այդ՝ արդեն 2,5 տարի է, ինչ գործում է նաև Վրաստանում։ Ընկերության հիմնադիր Վահան Քերոբյանը համեմատում է հայկական, վրացական և բելառուսական շուկաներն ու սպառողների առանձնահատկությունները։
Ըստ նրա՝ էլեկտրոնային բիզնեսն այսօր շատ թերագնահատված է Հայաստանում։ «Հարկավոր է ավելի վստահ լինել և էլեկտրոնային բիզնես հիմնել։ Հիմնողները չեն փոշմանի հաստատ։ Էլեկտրոնային առևտուրը կարող է շատ արագ ապահովել մանրածախ առևտրի աճ երկրում։ Մանրածախ առևտրի անկումը Հայաստանում ունի երկու պատճառ։ Այսօր այդ բիզնեսը չի կարողանում մարդկանց մատուցել այն, ինչ նրանց հարկավոր է. օն-լայն հնարավորությունները մեծ չեն։ Եվ երկրորդը տնտեսական իրավիճակն է»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց Վ. Քերոբյանը։
Իսկ Բելառուսում, ինչպես նկատել է գործարարը, էլեկտրոնային կոմերցիան բավականին զարգացած է, ինչով էլ պայմանավորված՝ մարդկանց համար հեշտ ու հասկանալի է օն-լայն պատվերներ կատարելը։ «Մոտ չորս ամիս է, ինչ աշխատում ենք Բելառուսում և վաճառքի մասով շատ արագ առաջ ենք ընթանում։ Ըստ երևույթին, պատճառն այն է, որ շուկան ավելի մեծ է, և բնակչությունն՝ ավելի գնողունակ։ Բելառուսը հայտնի է իր մեծ թիվ կազմող միջին խավով, որը մեր հաճախորդների հիմնական շերտն է։ Դրան էլ գումարած այն, որ էլեկտրոնային կոմերցիան այնտեղ զարգացած է»,- նշում է նա։
«Մենյու»-ն այժմ Բելառուսում գործում է միայն մայրաքաղաք Մինսկում (menu.by), բայց ընկերությունը ծրագրել է առաջիկա ամիսներին մարզկենտրոններում էլ գրանսենյակներ բացել։ Գործարարը գոհ է նաև Վրաստանում իրենց աշխատանքներից։ «Ընթանում են բարեհաջող»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ մեր հարևան երկրում ևս էլեկտրոնային բիզնեսն ավելի զարգացած է, քան Հայաստանում։
«Հայաստանում ու Վրաստանում գնողունակությունը հավասար է»
Հայաստանում ու Վրաստանում բնակչության գնողունակությունը մոտավորապես նույն մակարդակում է, կարծում է Վ. Քերոբյանը։ Բայց Վրաստանում մի կարևոր առավելության կա Հայաստանի նկատմամբ՝ արտագաղթի բացակայությունը կամ փոքր ծավալները։
«Չկա, որովհետև մարդիկ չունեն այն ծանր, ճնշող անարդարության զգացումը. գիտեն, որ երկիրը ծանր վիճակում է, բայց համակարգերն աշխատում են, կոռուպցիա չկա, դատարաններն աշխատում են, դատական համակարգն արդար է։ Մարդիկ պատրաստ են այսօր գոտիները սեղմել լավ ապագայի համար։ Իսկ Հայաստանում, բացի ծանր վիճակից, նաև կա այդ անարդարության ճնշող զգացումը, որը ստիպում է մարդկանց գտնել այլ ուղիներ։ Ես, իհարկե, շատ ավելի լավատես եմ»,- նշում է Վ. Քերոբյանը։
Իսկ Բելառուսը, նրա դիտարկմամբ, ավելի կարգավորվող տնտեսություն ունի։ Այնտեղ պետության դերն անհամեմատ ավելի մեծ է, քան Հայաստանում ու Վրաստանում։
«Բելառուսը նաև հայտնի է որպես Ջինիի ամենալավ գործակից (բնակչության կենսամակարդակը բնութագրող ցուցանիշ-հեղ.) ունեցող երկրներից մեկը։ Ահռելի մեծ միջին խավ կա։ Մարդկանց սոցիալական մինիմումը, մեծամասամբ, ապահովված է։ Մեկ շնչին բաժին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը Բելառուսում շուրջ կիկնակի ավելին է, քան Հայաստանում։ Բելառուսում մեր գործունեության համար դա շատ լավ է»,- ասում է Վ. Քերոբյանը։
«Բիզնես վարելու առումով ամենաազատ երկիրը Վրաստանն է»
Երեք երկրների շարքում բիզնես վարելու առումով ամենաազատ երկիրը, գործարարի կարծիքով, Վրաստանն է։ Այնտեղ menu.ge-ի բացվելուց մինչև այսօր տեղի հարկային մարմինների հետ ընդամենը մեկ անգամ է հանդիպում եղել։ «Իհարկե, բոլոր հարկերը վճարել ենք ժամանակին։ Դա էլ կապ ունի»,- նշում է նա։
Բելառուսի վերաբերյալ «Մենյու»-ի հիմնադիրը դեռևս չի շտապում դատողություններ անել։ Սակայն, հասցրել է տեղեկանալ, որ պետության դերն ու վերահսկողությունը շատ մեծ է կարգավորումների հարցում։
«Իսկ Հայաստանում շատ են լինում շփումներ պետական տարբեր մարմինների հետ։ Բայց, քանի որ մենք թափանցիկ աշխատող ընկերություն ենք, մեզ խոցելն այդքան էլ հեշտ չէ։ Հիմա ավելի շատ կառուցողական ոճի մեջ են մեր հարաբերությունները»,- ասում է նա։
«Բելառուսում հաճախորդները խիստ են»
Վ. Քերոբյանի խոսքով՝ Բելառուսում սպառողները շատ ավելի պահանջկոտ են, քան Հայաստանում ու Վրաստանում, քանի որ այնտեղ մարդիկ ավելի կիրթ են օրենքների իմացության տեսակետից։ Օրենքներն էլ՝ խիստ։ «Լավ երևույթներ կան, որոնք մենք փորձելու ենք ներմուծել Հայաստան ու Վրաստան։ Փոքր օրինակ՝ Բելառուսում գտնվող ռեստորանի մենյուի մեջ պետք է լինի ուտելիքի քաշը։ Եվ ոչ միայն ընդհանուր քաշը, այլև՝ բաղադրիչների քաշը։ Դա օրենքով է սահմանված իրենց մոտ։ Հայաստանում և Վրաստանում չկան նման պահանջներ, որը կարող է թույլ տալ ռեստորաններին խաբել հաճախորդներին։ Լավ ռեստորանն, իհարկե, նման բան չի անի»,- կարծում է գործարարը։
«Մենյու»-ի աշխատակիցներին Բելառուսում զարմացրել է այն, որ գործունեության սկզբում առաջին հաճախորդներից մեկը պատվիրած շաուրման անմիջապե կշռել է տանն ու հայտնել, որ այն ավելի քիչ քաշ ունի, քան ռեստորանի մենյուի մեջ է գրված։
«Նման բան չէինք տեսել ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ Վրաստանում։ Դա շատ լավ է մեզ համար։ Երբ հաճախորդները վերահսկում են ռեստորանին, դա ստիպում է ռեստորաններին տալ այն պրոդուկտը, որը հաճախորդների դժգոհությունը չի առաջացնի թե մեր, թե ռեստորանի նկատմամբ»,- ասում է գործարարը։
«Մենյու»-ն Վրաստանում և Բելառուսում նաև խոչընդոտների է հանդիպել։ Դրանցից մեկն էլ այդ երկրների ազգային արժույթի տատանումներն են։ Բայց դիվերսիֆիկացիան ըստ երկրների, հիմնադրի խոսքով, թույլ է տալիս, ընդհանուր առմամբ, մեղմել այդ հարվածները։
Ավանդական տեխնոլոգիաներն, ըստ Վ. Քերոբյանի, բիզնեսում արդեն չեն աշխատում։ Կյանքն ու մարդիկ շատ արագ են զարգանում։ Մեծանում է սմարթֆոններից օգտվողների թիվը։
«Մարդիկ փորձում են իրենց կյանքը սմարթֆոնով կարգավորել։ 21-րդ դարը ցպահանջ տնտեսության դար է. հիմա ոչ թե մարդիկ են գնում ապրանքների մոտ, այլ ապրանքները՝ մարդկանց»,- նկատում է նա։
«Հայերն ամենաաշխատասերն են, բայց որակյալ կադրերի պակաս կա»
«Հայաստանում որակյալ աշխատակից գտնելը շատ ավելի դժվար է, քան Վրաստանում և Բելառուսում»,- կարծում է Վ. Քերոբյանը։ Ըստ նրա՝ կրթական համակարգը պետք է խիստ մոդեռնիզացվի։
«Հայաստանում դեռ կա մտածելակերպը, թե ամոթ է առաքիչ աշխատելը։ Բայց, իրականում, ամոթ է սոված մնալը։ Իմ տպավորոթյամբ՝ հայերն ավելի աշխատասեր են, քան վրացիներն ու բելառուսցիները։ Հայաստանում որակյալ կադրերի պակասը, բնականաբար, գալիս է կրթությունից։ Կապ ունի նաև այն, որ Հայաստանը մոնոէթնիկ է, իսկ Բելառուսում, օրինակ, շատ ազգեր կան, նույն էլ՝ Վրաստանում։ Այնտեղ մարդիկ, միանշանակ, ավելի լայն մտահորիզոն ունեն»,- կարծում է գործարարը։ Նա հավելում է, որ վրացիներն ավելի շատ են սիրում հանգստանալ։ Ի տարբերություն նրանց, հայերն ու բելառուսցիներն ավելի շատ հակված են աշխատել։
Շրջանառության 60% աճ՝ 2016 թվականին
«Մենյու»-ի գործունեության վրա Հայաստանի տնտեսական ներկա ոչ բարվոք իրավիճակի ազդեցությունը մեծ չէ։ Ըստ Վ. Քերոբյանի, անկախ տնտեսության դրությունից, հատկապես միջին խավը շարունակում է օգտվել իրենց ծառայությունից։ «Մենյու»-ն, նրա խոսքով, արագ աճող ընկերություն է։ «menu.am-ի շրջանառության ծավալների տարեկան աճը` 2016 թվականի աճը 2015 թվականի նկատմամբ, մոտավորապես 60% է։ Շատ արագացել են հաճախորդների ներգրավման տեմպերը։ Դա վկայում է այն մասին, որ մարդիկ այսօր պատրաստ են օն-լայն հարթակում իրենց փողերը ծախսելու։ Ցավոք սրտի, մեզ և մյուսների համար իրավիճակը շատ ավելի լավը կլիներ, եթե կոմերցիայի մեջ, բացի երկու-երեք լուրջ խաղացողից, այլ ընկերություններ էլ լինեին Հայաստանում»,- կարծում է Վ. Քերոբյանը։
Երեք երկրներում միասին «Մենյու»-ն այսօր աշխատում է 1000 ռեստորանների հետ՝ մոտ 500-ը Հայաստանում, մոտ 370-ը՝ Վրաստանում, մոտ 130-ն էլ՝ Բելառուսում։ Հիմա էլ ընկերությունը մտածում է Իրանի և Ուկրաինայի շուկաներ մուտք գործելու մասին։
Վերադառնալով Հայաստանի ներկա վիճակին՝ Վ. Քերոբյանը նշում է, որ այսօր ուրվագծվում են մեր տնտեսության այն ուղղությունները, որոնք կարող են թռիչք ապահովել։ Դա առաջին հերթին ՏՏ ոլորտն է: «Պետությունը պետք է խիստ ներգրավված լինի ՏՏ նախագծերի զարգացման մեջ։ Դա պետք է լինի նաև դատական համակարգի միջոցով։ Օրինակ՝ Իսրայելում ՏՏ ոլորտը կտրուկ աճեց, երբ անգլիական իրավունքը դարձավ կիրառելի այդ երկրում։ Այսինքն՝ Իսրայելի դատարաններն ինչ-որ գործեր քննելիս օգտագործում և առաջնորդվում էին անգլիական օրենքներով։ Եվ դա շատ ավելի հասկանալի է ներդրողների ու շուկայի բոլոր խաղացողների համար։ Այդ առումով ՀՀ օրենսդրական համակարգը շատ մեծ խոչընդոտ է ներդրումների համար։ Գումարած՝ մեր երկրում կրթության խնդիրն ու լավ մասնագետների խրոնիկ պակասը»,- ասում է գործարարը։
Խոսելով Բելառուսում և Վրաստանում ներդրողների իրավունքների պաշտպանվածության մասին՝ նա նշում է, որ մինչև այս պահը խնդիրներ չեն ունեցել. «Բելառուսը շատ ներդրումներ չի կարողանում ներգրավել, հիմնական ներդրումներն էլ գալիս են Ռուսաստանից։ Բայց Վրաստանում հիմա լայնածավալ ներդրումներ են կատարվում, որը ցույց է տալիս, որ իրենք վստահություն ունեն օրենքների կիրառման առումով»։
«Վերջին մղոնի ծառայություն»
Երեք երկրներում իրենց գրանցած հաջողությունները Վ. Քերոբյանը պայմանավորում է նաև այն հանգամանքով, որ «Մենյու»-ի մոդելը որոշակի տարբերություններ ունի սննդի առաքմամբ զբաղվող ընկերությունների՝ աշխարհում ընդունված մոդելի նկատմամբ։
«Այն կայքերն ու հավելվածները, որոնք կան, ընդունում են պատվերներն ու փոխանցում ռեստորաններին։ Իսկ մենք նաև առաքումն ենք կազմակերպում՝ ինքներս ենք առաքում։ Դա, ինչպես ասում են անգլերեն, «վերջին մղոնի ծառայություն» է՝ մեր ծառայությունը մինչև վերջին կետ հասցնում ենք։ Մի կողմից դա լրացուցիչ մեծ աշխատանք է և ծախս, բայց մյուս կողմից մեզ տալիս է մի քանի շատ կարևոր առավելություններ՝ մենք կարողանում ենք հաճախորդներին առաջարկել ռեստորանների շատ ավելի լայն ընտրություն։ Երկրորդն էլ հաճախորդների վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանցումն է ռեստորաններին՝ հեռախոսահամար, հասցե և այլն։ Մենք ստացած տեղեկությունները չենք փոխանցում։ Իսկ ռեստորաններին փոխանցելը մեծ ռիսկ է հաճախորդների արտահոսքի, որովհետև լինում են դեպքեր, երբ ռեստորանները «գողանում են» քո հաճախորդներին»,- ասում է գործարարը։
«Մենյու»-ում այսօր մտածում են նոր լուծումների մասին՝ դրոններից մինչև արհեստական ինտելեկտի օգտագործում ու վստահ են, որ ոչ հեռու ապագայում այդ ամենն իրականություն է դառնալու Հայաստանում։
Եվ վերջում՝ Վրաստանում և Բելառուսում ՀՀ դեսպանատների «տնավարի» վիճակի մասին
Մեր զրուցակիցը պատմում է, որ մեկական անգամ եղել է Վրաստանում ու Բելառուսում ՀՀ դեսպանատներում։ «Ու աշխատում եմ էլ չմտնել, որովհետև երկու տեղում էլ իմ սպասումները, թե ինչպիսին պետք է լինի ՀՀ դեսպանատունը որևէ երկրում, շատ խիստ տարբեր էին իրականությունից։ Մտնում ես, տեսնում ինչ-որ շենք, ինչ-որ առանձնատներ, խիստ տնավարի վիճակ։ Որևէ բան քեզ չի հուշում, որ գործ ունես լուրջ երկրի, լուրջ ներկայացուցչության հետ։ Իհարկե, երկու երկրում էլ հայ համայնքների հետ լավ հարաբերություններ ունեմ, փորձում եմ կապեր ստեղծել, եղածները՝ զարգացնել։ Շատ լավ է ստացվում, բայց այդ ամենի հետ դեսպանատները որևէ կապ չունեն»,- եզրափակում է «Մենյու»-ի հիմնադիր Վահան Քերոբյանը։

Ваан Керобян: “В Армении все еще считают постыдным работать доставщиком”
Армянская компания “Меню” (menu.am) недавно вышла на белорусский рынок. А в Грузии она действует уже 2,5 года.
Основатель компании Ваан Керобян, сравнив армянский, грузинский и белорусский рынки, а также особенности потребителей в этих странах, отметил, что в Армении электронный бизнес недооценен. “Электронная торговля может очень быстро обеспечить рост розничной торговли. В Армении спад в этой сфере  имеет две причины. Во-первых, этот вид бизнеса сегодня не может предоставлять людям то, что им необходимо, так как онлайн-возможности невелики. Вторая причина в экономической ситуации в стране”,- сказал в беседе с Hetq.am Ваан Керобян.
В Беларуси, по словам нашего собеседника, электронная коммерция довольно развита, чем и обусловлено беспроблемное выполнение онлайн-заказов. “В Беларуси мы работаем около четырех месяцев и уже значительно продвинулись по части продаж. Причина, по всей видимости, в том, что рынок большой, а население более платежеспособное. Беларусь известна наличием многочисленного среднего слоя, который и составляет основную часть наших клиентов. Плюс развитая электронная коммерция”,- пояснил Ваан.
В Беларуси “Меню” пока действует только в столице, Минске (menu.by), однак компания планирует в ближайшие месяцы открыть офисы и в областных центрах. Предприниматель доволен также работой компании в Грузии. По его словам, в соседней стране также электронный бизнес развит лучше, чем в Армении.
«В Армении и Грузии население имеет одинаковую покупательную способность”
Население Армении и Грузии имеет одинаковую покупательную способность, считает В.Керобян. Однако в Грузии есть одно преимущество – отсутствие или небольшие масштабы эмиграции.
“Этого явления нет, так как у людей отсутствует ощущение давящей несправедливости. Они знают, что страна находится в тяжелом положении, но при этом все системы работают, коррупции нет, суды работают, судебная система действует справедливо. Люди готовы сегодня потуже затянуть пояса ради лучшего будущего. А в Армении, помимо тяжелой ситуации, существует также ощущение давящей несправедливости, которое заставляет людей искать другие пути. У меня, конечно, более оптимистичный подход к этому вопросу”,- сказал Ваан Керобян.
В Беларуси, по его словам, экономика более регулируемая. Там государство играет несравнимо более значительную роль, нежели в Армении и Грузии.
“В Беларуси социальный минимум в основном обеспечен. ВВП на душу населения в Беларуси вдвое больше, чем в Армении, что очень хорошо отражается на нашей деятельности в этой стране”,- добавил В.Керобян.
«Самой свободной страной в плане ведения бизнеса является Грузия”
В плане ведения бизнеса самой свободной из трех стран является Грузия, считает предприниматель. Там после открытия menu.ge и до сегодняшнего дня представители компании встречались с налоговыми органами всего один раз. “Разумеется, мы вовремя платим все налоги, это тоже имеет значение”,- сказал наш собеседник.
В отношении Беларуси он не стал высказывать мнение, однако заметил, что государство играет большую роль в процессах урегулирования.
“В Армении очень часто приходится общаться с различными государственными органами, Но поскольку мы работаем очень прозрачно, то придраться к нам не так-то легко. Сейчас мы стараемся строить наши отношения в более конструктивном русле”,- отметил Ваан Керобян.
«В Беларуси клиенты очень придирчивые”
По словам нашего собеседника, в Беларуси потребители намного требовательнее, чем в Армении или Грузии, так как здесь люди лучше знают законы, которые, кстати, очень строгие. “Есть хорошие примеры, которые попытаемся внедрить в Армении  и Грузии. Например, в меню белорусских ресторанов указывается вес блюда, причем не только общий вес, но и веса ингредиентов. Там это установлено законом. В Армении и Грузии таких требований нет, что позволяет ресторанам обманывать клиентов. Хороший ресторан, разумеется, такое себе не позволит”,- отметил предприниматель.
В Беларуси сотрудников “Меню” удивило, что в начале их деятельности один из клиентов сразу взвесил доставленную ему шаурму и заявил, что она весит меньше, чем указано в меню ресторана.
“Ни в Армении, ни в Грузии мы с таким подходом не сталкивались. Для нас это очень полезно, поскольку когда клиенты контролируют ресторан, это заставляет давать такой продукт, который не вызывает у клиентов недовольства ни нами, ни рестораном”,- добавил Ваан Керобян.
В Грузии и Беларуси “Меню” сталкивается и с трудностями. Это касается в частности колебаний курса национальных валют. Однако диверсификация позволяет смягчать эти удары, сказал Ваан Керобян.
По его словам, в бизнесе традиционные технологии уже не работают. Жизнь и люди развиваются очень быстро, увеличивается число пользующихся смартфонами.
“Люди пытаются регулировать свою жизнь с помощью смартфонв. 21-й век – это век экономики до востребования. Сейчас не люди отправляются за товарами, а товары доставляются людям”,- пояснил наш собеседник.
«Армяне самые трудолюбивые, однако квалифицированных кадров не хватает”
В Армении найти квалифицированного работника намного труднее, чем в Грузии и Беларуси, утверждает наш собеседник. По его словам, необходимо модернизировать образовательную систему.
“В Армении все еще считают постыдным работать доставщиком. На самом деле стыдно оставаться голодным. Армяне, на мой взгляд, более трудолюбивы, чем грузины и белорусы. Однако в Армении ощущается нехватка квалифицированных кадров, что, разумеется, обусловлено образованием. Имеет значение и то, что Армения – моноэтническая страна, а в Беларуси и Грузии очень много национальностей, поэтому люди там однозначно имеют более широкое мировоззрение”,- сказал В.Керобян. Он отметил, что грузины очень любят отдыхать, а армяне и белорусы, в отличие от грузин, предпочитают больше работать.
В 2016 г. оборот вырос на 60%
Сложившаяся в Армении неблагоприятная экономическая ситуация не оказывает существенного воздействия на деятельность “Меню”. По словам Ваана, независимо от того, в каком положении находится экономика, в частности средний слой продолжает пользоваться их услугами. “Меню” – быстро развивающаяся компания. В 2016 г. по сравнению с 2015 г. объемы оборота menu.am выросли примерно на 60%. Заметно повысились темпы вовлечения клиентов. «Это свидетельствует о том, что сегодня люди готовы тратить свои деньги на онлайн-площадке. Но для нас и для остальных ситуация была бы лучше, если б в Армении в сфере коммерции, помимо двух-трех серьезных игроков, были и другие компании”,- считает Ваан Керобян.
На сегодняшний день “Меню” работает с 1000 ресторанами в трех странах, из них 500 в Армении, около 370 в Грузии и около 130 в Беларуси. Компания уже думает о выходе на рынки Ирана и Украины.
Возвращаясь к ситуации в Армении, Ваан Керобян отметил, что сегодня обозначиваются те направления экономики страны, которые могут обеспечить прыжок. Это в первую очередь сфера ИТ-технологий.
«Государство должно в значительной степени участвовать в развитии ИТ-проектов. В Израиле, например, ИТ-сфера добилась резкого роста после того, как в стране стало применяться английское право. То есть израильские суды при рассмотрении определенных дел руководствовались английскими законами, что более понятно для инвесторов и других игроков рынка. В этом плане законодательная система Армении является серьезным препятствием для инвесторов. Кроме того, в стране существует проблема образования и хроническая нехватка хороших специалистов”,- добавил предприниматель.
Говоря о защищенности прав инвесторов в Беларуси и Грузии, он отметил, что до настоящего момента никаких проблем у них не возникало. “Беларусь не может привлекать большое число инвесторов. Основные инвестиции поступают из России. Зато в Грузии осуществляются широкомасштабные инвестиции, а это свидетельствует о том, что там есть доверие к действующим законам”.
Услуга “последней мили”
Успехи компании в трех странах Ваан Керобян обуславливает и тем обстоятельством, что модель “Меню” имеет определенные отличия от принятой в мире модели компаний, занимающихся доставкой еды.
“Существующие сайты и приложения принимают заказы и передают их ресторанам. А мы организуем еще и доставку, то есть доставляем сами. Как говорят англичане, это услуга “последней мили” – мы оказываем услугу до последней точки. Для нас это дополнительная работа и дополнительные расходы, но с другой стороны это дает нам несколько важных преимуществ. Во-первых, мы можем предлагать клиентам более широкий выбор ресторанов. Во-вторых, если ресторанам передаются данные клиентов – номер телефона, адрес и т.д., то это содержит в себе большие риски в плане “утечки” клиентов. Мы не передаем получаемые нами данные”,- отметил предприниматель.
Сегодня в “Меню” подумывают об использовании дронов и даже искусственного интеллекта. В компании уверены, что в недалеком будущем все это станет в Армении реальностью.
В заключение о “запанибратской” атмосфере в посольствах РА в Грузии и Беларуси
Наш собеседник побывал по одному разу в посольствах Армении в Грузии и Беларуси. “И стараюсь больше туда не ходить, так как мои представления о том, каким должно быть посольстве Армении в любой стране, абсолютно не совпали с тем, что я увидел в реальности. Заходишь и видишь некое здание, некие особняки, запанибратскую атмосферу. Там ничего н свидетельствует о том, что ты имеешь дело с серьезной страной, с серьезным представительством. Конечно, в обеих странах у меня очень сложились хорошие отношения с армянской диаспорой, и я пытаюсь установить новые связи, укрепить старые, что очень хорошо получается. Однако посольства не имеют к этому никакого отношения”,- отметил в заключение основатель компании “Меню” Ваан Керобян.