«Սպիտակ լիճը» 40 տարով անհատույց` Վարուժան Ներսիսյանի ազգականին
Նոյեմբերի 28-ի առավոտյան, ժամը 10-ին Իջեւանի արդեն նախկին քաղաքապետ Վարուժան Ներսիսյանն իր աշխատասենյակում ավագանու նիստ է անցկացրել:
Վ. Ներսիսյանը պարտվել է քաղաքապետի նոյեմբերի 13-ի ընտրություններում, սակայն շարունակելու է պաշտոնավարել մինչեւ իր լիազորությունների ժամկետի ավարտը` դեկտեմբերի 20-ը: Նշենք, որ ավագանու նիստի եւ դրա օրակարգի մասին քաղաքապետարանի ինտերնետ կայքը չի տեղեկացրել, քաղաքի տեղեկատվական տախտակներին ծանուցումներ չեն փակցվել, բնակիչները տեղյակ չեն եղել:
Ավելին, ավագանու անդամներ Վարդան Ղալումյանը (արդեն ընտրված քաղաքապետ), Վարդան Օրդինյանը, Վահե Ղալումյանը եւ Գրիգոր Դանիելյանը չեն տեղեկացվել, ինչը պահանջում է ՏԻՄ օրենքը: Մի խոսքով, խախտվել է ՏԻՄ օրենքը, այսինքն` նիստն անօրինական է հրավիրվել: Արդեն նիստի կայանալուց հետո, նույն օրը քաղաքային մարզադպրոցի պատին հայտարարություն է փակցվել, որը տեղեկացրել է «կայանալիք» նիստի մասին:
Հաջորդ օրը` նոյեմբերի 29-ին, Բլբուլյան թաղամասում Իջեւանի քաղաքապետարանի աշխատակից Սերյոժա Քամալյանը փակցրել է նույն ժամկետանց հայտարարությունը: 16 կետանոց օրակարգի հարցերը ավագանու անդամները քննարկել եւ որոշումներ են կայացրել հապշտապ, ընդամենը մեկ-մեկուկես ժամվա ընթացքում: Օրակարգի «մեխը» համայնքի սեփականությունը հանդիսացող «Սպիտակ լիճ» արհեստական ջրամբարը «Իջեւան տուրիզմ ընդ բիզնես» ՍՊԸ-ին 40 տարի ժամկետով, անհատույց օգտագործման հատկացնելու ավագանու որոշումն էր:
Վարուժան Ներսիսյանն այդ առաջարկը ներկայացնելիս հիմնավորել է. «Իջեւան քաղաքի զարգացման հայեցակարգին համապատասխան՝ «Սպիտակ լիճ» արհեստական ջրամբարը եւ շրջակա կանաչապատ տարածքը հանդիսանում են հանգստի եւ ժամանցի գոտիներ: Ջրամբարը բերուկներից տարիների ընթացքում լցվել եւ ճահճացել է` ստեղծելով անբարենպաստ բնապահպանական իրավիճակ: Ջրամբարի հնարավորինս մաքրումը գետի բերուկներից խիստ կարեւոր է եւ օրախնդիր է, կապված է մեծ ներդրումների հետ, որի հնարավորությունը համայնքային բյուջեն չունի»:
Ջրամբարը մասնավոր ընկերությանն անհատույց հանձնելու առաջարկը բխել է «ջրամբարի բնապահպանական իրավիճակը որոշ չափով շտկելու» անհրաժեշտությունից: Նշենք, որ «Իջեւան տուրիզմ եւ բիզնես» ՍՊԸ-ի տնօրենը Վարուժան Ներսիսյանի բարեկամ, Իջեւանի ավագանու անդամ Կարեն Ներսիսյանն է: Ընկերության մյուս երկու սեփականատերերն են` Սեյրան Սարիբեկյանը եւ Նաիրա Գեւորգյանը:
Իջեւանցիները հավանական են համարում, որ այդ ընկերության փաստացի տերը հենց Վարուժան Ներսիսյանն է: Իջեւանի ավագանու 10 անդամները, կողմ քվեարկելով համայնքային սեփականություն հանդիսացող ջրամբարը մասնավոր ընկերությանը 40 տարով անհատույց հանձնելուն, չեն հետաքրքրվել, թե արդյոք այս ընկերությունը գետը տիղմից մաքրելու փորձառություն ունի՞, թե՞ ոչ, արհեստական լճից միայն տի՞ղմն է հանվելու, թե՞ նաեւ գետի բերած ավազը:
Եթե համայնքն իր ֆինանսական ռեսուրսներով չի կարողացել գետը մաքրել ջրի բերուկներից, ինչպե՞ս է դա անելու այդ ընկերությունը: Արհեստական լճում ավազ արդյունահանող մի քանի անձինք կան, ովքեր «Հետքում» մեր հրապարակումներից հետո մտան հարկային դաշտ եւ օրինական տնտեսական գործունեություն են ծավալում: Արհեստական ջրամբարը «Իջեւան տուրիզմ եւ բիզնես» ՍՊԸ-ին անհատույց հանձնելուն կողմ քվեարկած ավագանու անդամները երեւի չեն հիշել, որ 2009 թ. այդ լճից ավազի ապօրինի արդյունահանման վերաբերյալ տողերիս հեղինակի հոդվածների համար Վարուժան Ներսիսյանը դատի տվեց «Հետքին»:
Ջրամբարն անհատույց մասնավոր ընկերությանը հանձնելով` Վարուժան Ներսիսյանը նորընտիր քաղաքապետ Վարդան Ղալումյանին զրկում է համայնքի բյուջեն համալրելու որոշակի հնարավորությունից: Նույն կերպ ավագանին հավանություն է տվել Վ. Նեսիսյանի առաջարկին եւ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող Անկախության փողոցի 24 հասցեում գտնվող նախկին մանկապարտեզից 493,4 քմ տարածք անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել Իջեւանի վարժարանին, 182,05քմ` «Ավանդույթ» ՓԲԸ-ին եւ 31,4 քմ` «Կանաչ Տավուշ» ՀԿ-ին: Տեղին է հիշեցնել, որ վարժարանի տնօրենը ավագանու անդամ Հասմիկ Ամիրյանն է: Ավագանու որոշմամբ, կրկին անհատույց օգտագործման իրավունքով «Գայանե» համատիրությանն է տրամադրվել Երեւանյան 5 հասցեում գտնվող քաղաքապետարանի մասնաշենքից 29,5 քմ տարածք:
Վարուժան Ներսիսյանը, 12 տարի անընդմեջ քաղաքապետ աշխատելով, չէր լուծել Ղարագյոզյան 50 եւ Բլբուլյան 82 բազմաբնակարան շենքերի բնակարանները այդտեղ բնակվողներին անհատույց տրամադրելու խնդիրը: Եվ արդեն ընտրություններում պարտվելուց հետո նրա առաջարկով ավագանին հավանություն է տվել Ղարագյոզյան 50 շենքի թվով 38 բնակիչներին եւ Բլբուլյան 82 բնակելի շենքի 32 բնակիչներին իրենց զբաղեցրած տարածքներն անհատույց հատկացնելու առաջարկին:
Բացի այդ, ավագանին հավանություն է տվել ինքնակամ կառուցված եւ ինքնակամ օգտագործվող տարածքների իրավական կարգավիճակը որոշելու, պարզ ասած` օրինականացնելու, ինչպես նաեւ աճուրդային, մրցութային եւ ուղղակի կարգով հողամասեր օտարելու՝ Վ. Ներսիսյանի առաջարկին: Այդ որոշման մեջ նշված է 11 հողամաս: Սակայն իրականում խոսքն ավելի մեծ թվով տարածքների մասին է, օրինակ՝ որոշման մի կետի ներքո, իբրեւ Երեւանյան փողոցի մի տարածք, գրված է 6 x19.8 քմ հողամասի մասին: Այդ որոշմամբ օտարվող 11 տարածքներից միայն երկուսի հասցեն է նշված, մնացածի դեպքում` միայն փողոցի անունը:
Մինչեւ նոյեմբերի 13-ի ընտրությունները, նոյեմբերի 10-ին Վ. Ներսիսյանը ավագանու նիստ էր հրավիրել, որի որոշմամբ համայնքային սեփականություն հանդիսացող բնակելի 4 տարածքներ անհատույց օտարվել են կոնկրետ քաղաքացիներին, ավագանին համաձայնություն է տվել քաղաքաշինական եւ այլ նպատակներով ընդհանուր առմամբ 28 հողամասեր հատկացնելու, ինքնակամ շինությունների եւ ինքնակամ օգտագործվող հողամասերի իրավական կարգավիճակը որոշելուն:
2011 թ. հուլիսի 25-ի եւ սեպտեմբերի 20-ի նիստերով ավագանին համաձայնություն էր տվել ընդհանուր թվով 134 հողամասեր հատկացնելու եւ ինքնակամ կառուցված շինությունների կարգավիճակը որոշելու մասին Վարուժան Ներսիսյանի առաջարկությանը: Վերջին կես տարում՝ Իջեւանի քաղաքապետի ընտրություններից առաջ եւ հետո, Վ. Ներսիսյանի առաջարկով եւ ավագանու հավանությամբ Իջեւանում մեծ թվով տարածքներ են օտարվել, սակայն համայնքի բյուջեն դրանից այնքան էլ չի աճել:
Հավելենք, որ նոյեմբերի 28-ի նիստում ավագանին հավանություն է տվել քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսական գործունեությանը, 2010 թ. հունվարի 1-ից մինչեւ 2011 թ. դեկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, ուսումնասիրելու նպատակով համայքի բյուջեի հաշվին աուդիտորական կազմակերպություն ներգրավելու վերաբերյալ Վ. Ներսիսյանի առաջարկին: Փաստորեն, «հեռանալուց առաջ» Վարուժան Ներսիսյանն աուդիտով «սրբագրում է» իր գործունությունը: Եվ այդ աուդիտը կատարում է համայնքի բյուջեի հաշվին:

Varuzhan Nersisyan lost the election for mayor held on November 13, but his term in office ends on December 20.
That’s why he was able to convene an Ijevan Municipal Council session on November 28. That the Council was to meet was never publicly announced, as required by law. Even the Ijevan Municipality’s website made no such announcement.
Even certain members of the Council itself, including Vardan Ghalumyan, who won the November 13 election, were never notified.
It was only after the Council met that a few posters were affixed to the wall of the town’s sports school.
The day after the session, a municipality worker went and plastered some flyers about the “upcoming” meeting around town even though it had already taken place the day before. (Maybe his concept of damage control?)
Anyway, the council only took 90 minutes to approve the 16 point agenda. The real sticking point was the decision take by the Council to grant a free operating license to a company called Ijevan Tourism and Business” for the Spitak Litch (White Lake) artificial reservoir.
When putting the matter up for a vote, Nersisyan argued that the lake and surrounding parkland would greatly assist in the overall development of Ijevan as a resort area. He said that over the years, sediments had turned the lake into a swamp that was ecologically unhealthy and that cleaning the slime was a priority for the town. He noted, however, that the town didn’t have the resources for the job.
Thus, Nersisyan stated that handing over the reservoir to a private concern for free was a necessity in order to have it cleaned.
I should note that the director of Ijevan Tourism is Karen Nersisyan, a relative of Varuzhan Nersisyan and also a member of the Ijevan Municipal Council. The other two company shareholders are Seyran Saribekyan and Nayira Gevorgyan.
Many local residents believe that Varuzhan Nersisyan is the actual owner of the company.
While ten of the Council members voted in favour of handing over the reservoir to the company for 40 years, none of them ever asked if Ijevan Tourism has experience in dredging a lake bottom and what was to be dredged – just the muddy ooze or the sand dropped by the inflowing river.
The question that begs answering is if the town’s budget doesn’t have the resources to clean the lake bottom, how will this company get the job done?
Perhaps the Ijevan Council members do not recollect the articles I penned for Hetq in 2009 regarding illegal sand mining in the reservoir and for which Mayor Varuzhan Nersisyan took Hetq to court for defamation.
There were a number of operators at the time that caught the attention of the tax authorities after Hetq went public with the story.
By handing over the reservoir to a private company, the town will be deprived of a possible important tax revenue base.
At the session, the Ijevan Council also approved measures presented by Varuzhan Nersisyan to hand over other town property to private concerns.
A 493 square meter parcel of land belonging to the former town kindergarten was handed over at no cost to the Ijevan institute; 182 square meters of the same land was handed to Avandouyt Ltd and 31 s.m. to the Kanach Tavoush NGO.
Here, I should add that the director of the institute is council member Hasmik Amiryan.
For the twelve years he’s served as Ijevan mayor, Varuzhan Nersisyan had never resolved the matter of allocating free apartments to the residents living at 50 Gharagyouzyan and 82 Blboulyan Streets.
But now, after losing the election, he proposed that 38 residents at 50 Gharagyouzyan and 32 residents at Blboulyan be granted their apartments for free. The council passed the resolution.
At a November 10 Ijevan Council session, just days before the election, embers passed a resolution submitted by Nersisyan to transfer four parcels of municipal residential land to specific individuals.
During the past six months, both prior to and after the mayoral election, large numbers of plots have been sold off by the Ijevan Municipality. But the town’s budget hasn’t grown all that much as a result.
In a final gesture before leaving office, members at the November 28 council session passed a resolution by Nersisyan to call in a special auditing firm to check the municipality’s books for the period January 1, 2010 to December 1, 2011.