«Սպիտակ լիճը» 40 տարով անհատույց` Վարուժան Ներսիսյանի ազգականին
Նոյեմբերի 28-ի առավոտյան, ժամը 10-ին Իջեւանի արդեն նախկին քաղաքապետ Վարուժան Ներսիսյանն իր աշխատասենյակում ավագանու նիստ է անցկացրել:
Վ. Ներսիսյանը պարտվել է քաղաքապետի նոյեմբերի 13-ի ընտրություններում, սակայն շարունակելու է պաշտոնավարել մինչեւ իր լիազորությունների ժամկետի ավարտը` դեկտեմբերի 20-ը: Նշենք, որ ավագանու նիստի եւ դրա օրակարգի մասին քաղաքապետարանի ինտերնետ կայքը չի տեղեկացրել, քաղաքի տեղեկատվական տախտակներին ծանուցումներ չեն փակցվել, բնակիչները տեղյակ չեն եղել:
Ավելին, ավագանու անդամներ Վարդան Ղալումյանը (արդեն ընտրված քաղաքապետ), Վարդան Օրդինյանը, Վահե Ղալումյանը եւ Գրիգոր Դանիելյանը չեն տեղեկացվել, ինչը պահանջում է ՏԻՄ օրենքը: Մի խոսքով, խախտվել է ՏԻՄ օրենքը, այսինքն` նիստն անօրինական է հրավիրվել: Արդեն նիստի կայանալուց հետո, նույն օրը քաղաքային մարզադպրոցի պատին հայտարարություն է փակցվել, որը տեղեկացրել է «կայանալիք» նիստի մասին:
Հաջորդ օրը` նոյեմբերի 29-ին, Բլբուլյան թաղամասում Իջեւանի քաղաքապետարանի աշխատակից Սերյոժա Քամալյանը փակցրել է նույն ժամկետանց հայտարարությունը: 16 կետանոց օրակարգի հարցերը ավագանու անդամները քննարկել եւ որոշումներ են կայացրել հապշտապ, ընդամենը մեկ-մեկուկես ժամվա ընթացքում: Օրակարգի «մեխը» համայնքի սեփականությունը հանդիսացող «Սպիտակ լիճ» արհեստական ջրամբարը «Իջեւան տուրիզմ ընդ բիզնես» ՍՊԸ-ին 40 տարի ժամկետով, անհատույց օգտագործման հատկացնելու ավագանու որոշումն էր:
Վարուժան Ներսիսյանն այդ առաջարկը ներկայացնելիս հիմնավորել է. «Իջեւան քաղաքի զարգացման հայեցակարգին համապատասխան՝ «Սպիտակ լիճ» արհեստական ջրամբարը եւ շրջակա կանաչապատ տարածքը հանդիսանում են հանգստի եւ ժամանցի գոտիներ: Ջրամբարը բերուկներից տարիների ընթացքում լցվել եւ ճահճացել է` ստեղծելով անբարենպաստ բնապահպանական իրավիճակ: Ջրամբարի հնարավորինս մաքրումը գետի բերուկներից խիստ կարեւոր է եւ օրախնդիր է, կապված է մեծ ներդրումների հետ, որի հնարավորությունը համայնքային բյուջեն չունի»:
Ջրամբարը մասնավոր ընկերությանն անհատույց հանձնելու առաջարկը բխել է «ջրամբարի բնապահպանական իրավիճակը որոշ չափով շտկելու» անհրաժեշտությունից: Նշենք, որ «Իջեւան տուրիզմ եւ բիզնես» ՍՊԸ-ի տնօրենը Վարուժան Ներսիսյանի բարեկամ, Իջեւանի ավագանու անդամ Կարեն Ներսիսյանն է: Ընկերության մյուս երկու սեփականատերերն են` Սեյրան Սարիբեկյանը եւ Նաիրա Գեւորգյանը:
Իջեւանցիները հավանական են համարում, որ այդ ընկերության փաստացի տերը հենց Վարուժան Ներսիսյանն է: Իջեւանի ավագանու 10 անդամները, կողմ քվեարկելով համայնքային սեփականություն հանդիսացող ջրամբարը մասնավոր ընկերությանը 40 տարով անհատույց հանձնելուն, չեն հետաքրքրվել, թե արդյոք այս ընկերությունը գետը տիղմից մաքրելու փորձառություն ունի՞, թե՞ ոչ, արհեստական լճից միայն տի՞ղմն է հանվելու, թե՞ նաեւ գետի բերած ավազը:
Եթե համայնքն իր ֆինանսական ռեսուրսներով չի կարողացել գետը մաքրել ջրի բերուկներից, ինչպե՞ս է դա անելու այդ ընկերությունը: Արհեստական լճում ավազ արդյունահանող մի քանի անձինք կան, ովքեր «Հետքում» մեր հրապարակումներից հետո մտան հարկային դաշտ եւ օրինական տնտեսական գործունեություն են ծավալում: Արհեստական ջրամբարը «Իջեւան տուրիզմ եւ բիզնես» ՍՊԸ-ին անհատույց հանձնելուն կողմ քվեարկած ավագանու անդամները երեւի չեն հիշել, որ 2009 թ. այդ լճից ավազի ապօրինի արդյունահանման վերաբերյալ տողերիս հեղինակի հոդվածների համար Վարուժան Ներսիսյանը դատի տվեց «Հետքին»:
Ջրամբարն անհատույց մասնավոր ընկերությանը հանձնելով` Վարուժան Ներսիսյանը նորընտիր քաղաքապետ Վարդան Ղալումյանին զրկում է համայնքի բյուջեն համալրելու որոշակի հնարավորությունից: Նույն կերպ ավագանին հավանություն է տվել Վ. Նեսիսյանի առաջարկին եւ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող Անկախության փողոցի 24 հասցեում գտնվող նախկին մանկապարտեզից 493,4 քմ տարածք անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել Իջեւանի վարժարանին, 182,05քմ` «Ավանդույթ» ՓԲԸ-ին եւ 31,4 քմ` «Կանաչ Տավուշ» ՀԿ-ին: Տեղին է հիշեցնել, որ վարժարանի տնօրենը ավագանու անդամ Հասմիկ Ամիրյանն է: Ավագանու որոշմամբ, կրկին անհատույց օգտագործման իրավունքով «Գայանե» համատիրությանն է տրամադրվել Երեւանյան 5 հասցեում գտնվող քաղաքապետարանի մասնաշենքից 29,5 քմ տարածք:
Վարուժան Ներսիսյանը, 12 տարի անընդմեջ քաղաքապետ աշխատելով, չէր լուծել Ղարագյոզյան 50 եւ Բլբուլյան 82 բազմաբնակարան շենքերի բնակարանները այդտեղ բնակվողներին անհատույց տրամադրելու խնդիրը: Եվ արդեն ընտրություններում պարտվելուց հետո նրա առաջարկով ավագանին հավանություն է տվել Ղարագյոզյան 50 շենքի թվով 38 բնակիչներին եւ Բլբուլյան 82 բնակելի շենքի 32 բնակիչներին իրենց զբաղեցրած տարածքներն անհատույց հատկացնելու առաջարկին:
Բացի այդ, ավագանին հավանություն է տվել ինքնակամ կառուցված եւ ինքնակամ օգտագործվող տարածքների իրավական կարգավիճակը որոշելու, պարզ ասած` օրինականացնելու, ինչպես նաեւ աճուրդային, մրցութային եւ ուղղակի կարգով հողամասեր օտարելու՝ Վ. Ներսիսյանի առաջարկին: Այդ որոշման մեջ նշված է 11 հողամաս: Սակայն իրականում խոսքն ավելի մեծ թվով տարածքների մասին է, օրինակ՝ որոշման մի կետի ներքո, իբրեւ Երեւանյան փողոցի մի տարածք, գրված է 6 x19.8 քմ հողամասի մասին: Այդ որոշմամբ օտարվող 11 տարածքներից միայն երկուսի հասցեն է նշված, մնացածի դեպքում` միայն փողոցի անունը:
Մինչեւ նոյեմբերի 13-ի ընտրությունները, նոյեմբերի 10-ին Վ. Ներսիսյանը ավագանու նիստ էր հրավիրել, որի որոշմամբ համայնքային սեփականություն հանդիսացող բնակելի 4 տարածքներ անհատույց օտարվել են կոնկրետ քաղաքացիներին, ավագանին համաձայնություն է տվել քաղաքաշինական եւ այլ նպատակներով ընդհանուր առմամբ 28 հողամասեր հատկացնելու, ինքնակամ շինությունների եւ ինքնակամ օգտագործվող հողամասերի իրավական կարգավիճակը որոշելուն:
2011 թ. հուլիսի 25-ի եւ սեպտեմբերի 20-ի նիստերով ավագանին համաձայնություն էր տվել ընդհանուր թվով 134 հողամասեր հատկացնելու եւ ինքնակամ կառուցված շինությունների կարգավիճակը որոշելու մասին Վարուժան Ներսիսյանի առաջարկությանը: Վերջին կես տարում՝ Իջեւանի քաղաքապետի ընտրություններից առաջ եւ հետո, Վ. Ներսիսյանի առաջարկով եւ ավագանու հավանությամբ Իջեւանում մեծ թվով տարածքներ են օտարվել, սակայն համայնքի բյուջեն դրանից այնքան էլ չի աճել:
Հավելենք, որ նոյեմբերի 28-ի նիստում ավագանին հավանություն է տվել քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսական գործունեությանը, 2010 թ. հունվարի 1-ից մինչեւ 2011 թ. դեկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, ուսումնասիրելու նպատակով համայքի բյուջեի հաշվին աուդիտորական կազմակերպություն ներգրավելու վերաբերյալ Վ. Ներսիսյանի առաջարկին: Փաստորեն, «հեռանալուց առաջ» Վարուժան Ներսիսյանն աուդիտով «սրբագրում է» իր գործունությունը: Եվ այդ աուդիտը կատարում է համայնքի բյուջեի հաշվին:

Белое озеро сроком на 40 лет безвозмездно передано родственнику бывшего мэра Иджевана
В 10 часов утра 28 ноября бывший мэр Иджевана Варужан Нерсисян провел в своем кабинете заседание совета старейшин. Нерсисян проиграл прошедшие 13 ноября выборы, однако продолжал занимать пост мэра до истечения срока своих полномочий – до 20 декабря. Отметим, что никакой информации о повестке заседания не было. Более того, об этом не были оповещены даже члены совета старейшин Вардан Галумян (уже избранный мэр), Вардан Ординян, Ваге Галумян и Григор Даниелян. А это означает нарушение закона “Об органах местного самоуправления”, то есть заседание было созвано незаконно.
Повестку из 16 пунктов члены совета старейшин обсудили в спешном порядке, в течение примерно полутора часов. “Гвоздем” заседания стало решение совета старейшин о передаче искусственного водоема “Белое озеро”, являющегося собственностью общины, в безвозмездное пользование сроком на 40 лет ООО “Иджеван туризм энд бизнес”.
Это свое предложение Варужан Нерсисян обосновал следующим образом: “В соответстви с концепцией развития города Иджевана искусственный водоем “Белое озеро” и окружающая зеленая территория являются зонами отдыха и досуга. С годами водоем загрязнился, превратившись в болото. Очистка водоема представляет огромную важность и связана со значительными инвестициями, возможность осуществления которых общинный бюджет не имеет”. Отметим, что директором ООО “Иджеван туризм энд бизнес” является родственник Варужана Нерсисяна, член соввета старейшин Карен Нерсисян. Двумя другими собственниками являются Сейран Сарибекян и Наира Геворкян. Иджеванцы, однако, не исключают, что фактическим владельцем компании является Варужан Нерсисян. Проголосовавшие за передачу частной компании сроком на 40 лет озера, являющегося собственностью общины, члены совета старейшин не поинтересовались, есть ли у этой организации опыт очистки водоема от тины, будет ли вывозиться из озера только тина или также песок, доставляемый сюда рекой. Члены совета старейшин, наверное, не вспомнили о том, что в 2009 году Варужан Нерсисян подал в суд на “Hetq” за статьи автора этих строк о незаконной добыче песка из Белого озера.
Передачей озера в безвозмездное пользование частной компании Варужан Нерсисян лишает новоизбранного мэра Вардана Галумяна возможности пополнения общинного бюджета.
Аналогичным образом совет старейшин по предложению Нерсисяна безвозмездно передал иджеванской гимназии здание детсада площадью 493,4 кв.м, являвшегося собственностью общины, ЗАО “Авандуйт” – помещение в 182,05 кв.м, общественной организации “Канач Тавуш” – помещение в 31,4 кв.м. Уместно отметить, что директором гимназии является член совета старейшин Асмик Амирян. Решением совета, опять-таки на безвозмездной основе, кондоминиуму “Гаяне” предоставлено помещение в 29,5 кв.м, расположенное в корпусе мэрии по адресу Ереванян, 5.
На протяжении 12 лет работы мэром Варужан Нерсисян не решал вопрос о безвозмездной передаче жильцам занимаемых ими квартир в многоквартирных зданиях по адресам Карагезяна, 50 и Блбуляна, 82. И только после поражения на выборах совет старейшин по предложению Нерсисяна одобрил предложение о безвозмездной передаче жильцам занимаемых ими территорий. Кроме того, старейшины одобрили предложение В.Нерсисяна об узаконивании самовольных построек и незаконно используемых территорий, а также об отчуждении путем аукционной, конкурсной и прямой продажи 11 земельных участков. На самом деле участков было больше.
10 ноября В.Нерсисян созвал заседание совета старейшин, на котором было принято решение о безвозмездном отчуждении конкретным гражданам четырех жилых помещений, являвшихся собственностью общины. Совет старейшин дал согласие на выделение в градостроительных и иных целях в общей сложности 28 земельных участков, на определение правового статуса самовольных сооружениий и незаконно используемых земельных участков.
На заседаниях 25 июля и 20 сентября 2011 г. совет старейшин дал согласие на предложение Варужана Нерсисяна о выделении в общей сложности 134 земельных участков и определении статуса незаконных сооружений. За последние полгода по предложениям мэра было отчуждено большое число помещений, однако общинный бюджет от этого мало пополнился.
Добавим, что на заседании 28 ноября совет старейшин одобрил финансово-экономическую деятельность мэрии, а также поддержал предложение Варужана Нерсисяна о проведении аудита в период с 1 января 2010 г. по 1 декабря 2011 г. за счет общинного бюджета. Фактически Варужан Нерсисян “перед уходом” “корректирует” свою деятельность посредством аудита. И этот аудит проводит за счет бюджета общины.