«Աննախադեպ ուժեղ ցնցում էր»,- ասում է Կապանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակը
Այսօր Կապան քաղաքից 5 կմ հյուսիս-արևմուտք գրանցված երկրաշարժի արդյունքում ավերածություն կամ փլուզում չի եղել։ Այս լուրը «Հետք»-ին հաղորդեցին արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանի մամուլի խոսնակ Արմինե Ավագյանը նշեց նաև, որ հերքվել է այն տեղեկատվությունը, թե Կապանի Շինարարներ փողոցի թիվ 10 դպրոցում փլուզում է եղել։
«Աննախադեպ ուժեղ ցնցում էր։ Պայթյունի ձայն լսվեց, կարծես արկեր գցեին։ Երկրորդ պայթյունից հետո, նոր հասկացանք, որ երկրաշարժ է։ Մեկ էլ 2012-ին էր նման բան եղել։ Արագ տարհանում է կազմակերպվել։ Երեխաներին դուրս են բերել դպրոցներին և մանկապարտեզներից։ Բոլոր ենթակառուցվածքներում տարհանում է կազմակերպվել»,- նշեց նա։
Ավագյանի փոխանցմամբ՝ երկրաշարժի արդյունքում կապերը խափանվել էին և որոշ ժամանակ անհնար է եղել զանգեր կատարել, որն էլ պայմանավորում է առաջացած խուճապով, որի ժամանակ բնակիչները միմյանց են զանգահարել։ Արդեն կապերը վերականգնվել են, իրավիճակը թեև հանգիստ է, սակայն բնակիչներից շատերը խուսափում են մտնել բնակարաններ, ծնողներն էլ դպրոցներից և մանկապարտեզներից տուն են տեղափոխում երեխաներին։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ 10:17-ին, գրանցվել է հյուսիսային լայնության 39.240 և արևելյան երկայնության 46.380 աշխարհագրական կոորդինատներով (Հայաստան, Կապան քաղաքից 5 կմ հյուսիս-արևմուտք), օջախի 10 կմ խորությամբ, 3.9 մագնիտուդով երկրաշարժ: Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 5 բալ:

“Толчок был невероятной силы” - пресс-секретарь мэра Капана
В результате землетрясения, зарегистрированного сегодня в 5 км к северо-западу от города Капана, разрушений нет. Эту информацию Hetq.am сообщили в управлении информации и по связям с общественностью МЧС РА.
В беседе с нами пресс-секретарь мэра Капана Арминэ Авакян отметила, что сведения о разрушении здания школы номер 10 на улице Шинарарнери в Капане опровергнуто.
“Толчок был невероятной силы. Послышался звук взрыва, как будто взорвались снаряды. После второго взрыва мы поняли, что это землетрясение. Такая же ситуация была и в 2012 году. Была организована срочная эвакуация. Мы вывели детей из школ и детсадов. Эвакуация проходила во всех инфраструктурах”,- рассказала пресс-секретарь.
По словам Арминэ Авакян, в результате землетрясения в городе нарушилась телефонная связь, что было вызвано многочисленными звонками граждан. В настоящее время связь восстановлена, ситуация спокойная, однако многие жители города боятся заходить в квартиры, а родители забрали детей из школ и детсадов.
Напомним, что сегодня в 10:17 в 5 км к северо-западу от города Капан было зарегистрировано землетрясение магнитудой 3,9, центр которого находился на глубине 10 км. Сила подземного толчка в эпицентре составила 5 баллов.