Սփյուռքի նախարարության միջոցառումների հերթական «խմբաքանակը» կարժենա մոտ 18 միլիոն դրամ
Սփյուռքի նախարարությունը շատ միջոցառումներ է կազմակերպում և այդ նպատակով վարձակալում տարածքներ, դահլիճներ, ինչը զգալի ծախս է պետության համար: Մասնավորապես՝ «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը փետրվարի 20-ին հերթական «խմբաքանակ» միջոցառումների վերաբերյալ պայմանագրերն է կնքել՝ մոտ 18 միլիոն դրամ ընդհանուր արժեքով:
Հայաստանում սփյուռքյան հայկական կազմակերպությունների հետ միջոցառման կազմակերպման համար 1 օրվա դահլիճի ձևավորման պայմանագիր է կնքվել: Դահլիճը պետք է նախատեսված լինի առնվազն 400 մասնակցի համար: Պետք է վարագույրներով ձևավորված լինի, ինչպես նաև համապատասխան սարքավորումներով կահավորված՝ 5 հատ բարձրախոսեր հեռակառավարման և լարային իրենց հենակներով, իսկ դահլիճը պետք է ձևավորված լինի բնական ծաղիկներով: Բացի այդ, տվյալ միջոցառման համար անհրաժեշտ է ապահովել բեմական զգեստներ վարձակալական կամ այլ հիմունքներով:
Ծրագրի մասնակիցներին անհրաժեշտ է ապահովել նաև մեկ օր 1 հատ 50 տեղանոց տրանսպորտային միջոցով՝ Երևանում տեղափոխում կազմակերպելու համար:
Նույն ծրագրի շրջանակում պետք է կազմակերպվի նաև սննդի ծառայություններ՝ 2 օրվա համար 50 մարդու հաշվով օրական 2 անգամ: Այն ներառում է 2 տաք ճաշատեսակ, 1 սառը ճաշատեսակ, մսի և պանրի հավաքածու, 3 տեսակի աղցաններ, ձիթապտուղ, հացի հավաքածու, ոչ ոգելից ըմպելիքներ` բնական հյութեր, գազավորված խմիչքներ, սովորական ջուր, սուրճ, թեյ, միրգ և խմորեղեն:
Իսկ 200 հատ հրավիրատոմսի համար նախատեսվում է համակարգչային ձևավորում և գունավոր տպագրություն: Այս ապայմանագրի արժեքը կազմում է 1 միլիոն 600 հազար դրամ:
Սփյուռքի նշանավոր անհատների միջոցառումների կազմակերպման համար նախատեսված է երկու միջոցառումների կազմակերպում: Մի դեպքում 1 օրով պետք է լինելու դահլիճ Հանրապետության հրապարակից 5 կմ ոչ հեռու: Դահլիճը պետք է նախատեսված լինի առնվազն 450 մասնակցի համար՝ գրեթե նույն պայմաններով, ինչ վերը նշվածը: Բացի այդ, թվով 15 մասնակիցներին 2 օր Երևանում պետք է ապահովել կեցություն՝ նախաճաշով: Կեցության վայրը պետք է լինի ոչ հեռու քան 5 կմ շառավղով Հանրապետության հրապարակից:
Մյուս միջոցառման համար դահլիճը պետք է նախատեսված լինի առնվազն 300 մասնակցի համար, իսկ կեցության ծառայություններ մատուցվելու է 16 մասնակիցների համար:
Ծրագրի մասնակիցներն երկու օր ապահովված են լինելու 3 հատ 50 տեղանոց տրանսպորտային միջոցով՝ Երևանում տեղափոխում կազմակերպելու համար:
Առաջին միջոցառման համար 80 մարդու համար, երկրորդին՝ 60, լինելու է 2 օր՝ օրական երկու անգամ սննդի սպասարկում:
Այստեղ նույնպես նախատեսված է 200 հատ հրավիրատոմսի տպագրություն առաջին միջոցառման համար, իսկ երկրորդին՝ 100:
Բացի այդ՝ իրազեկման համար անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր միջոցառմանը 1 հատ մեծ չափսի պաստառ, ապահովելով նաև պաստառի տեղադրումը ըստ Պատվիրատուի նախանշված տեղի` գունավոր, պոլիէստիրոլից, ցանցի բաների վրա: Միջոցառումների կազմակերպման ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 5 միլիոն դրամ:
«Համայնքային օրերի կազմակերպում» ծրագիրը երեք անգամ է նախատեսվում իրականացնել: Հանրապետության Հրապարակից 5 կմ ոչ հեռու ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից կազմակերպվելու է ընդունելություն 70 մարդու համար: Ճաշացանկը շատ բազմազան է. մեկ անգամ, 3 տաք ճաշատեսակով՝ խառը խորոված` տավարի, խոզի, գառան տապակած կարտոֆիլով, խաշած ձուկ, տապակած ճուտ հաճարի և սնկի փլավով կամ ֆրիով, 3 սառը ճաշատեսակով՝ կարմիր լոբով, Կանաչ լոբին ընկույզով, տավարի մսով ռուլետ կամ համարժեքը, 4 հատ աղցաններ՝ կեսար, ամառային, հունական, մայրաքաղաքային, մսի և պանրի հավաքածու, թարմ պղպեղ, լոլիկ և վարունգ, ձիթապտուղ, ոչ ոգելից զովացուցիչ գազավորված և ոչ գազավորված ըմպելիքներ յուրաքանչյուր անձին 0.5լ՝ կոկա կոլա, ֆանտա, սփրայթ, Նոյ, Ապարան, Բջնի, Ջերմուկ, բնական հյութ կամ դրանց համարժեքը, լիմոն, մածուն, աղանդեր, միրգ առնվազն 7 տեսակի, սուրճ և թեյ՝ անսահմանափակ, քաղցրավենիք յուրաքանչյուր անձին երկու կտոր:
Բացի այդ 1 օրվա համար 140 մարդու հաշվով կազմակերպվելու է ֆուրշետի կազմակերպում` սառը և տաք խորտիկներ, կանապեներ առնվազն 4 տեսակի, զամբյուղիկով աղցաններ առնվազն 3 տեսակի, քաղցրավենիք՝ պատրաստված լինի միջոցառման իրականացման ոչ ուշ քան օրվան նախորդող օրը, մրգային կոմպոզիցիաներ՝ առնվազն 5 տեսակի մրգից պետք է պատրաստված լինեն նույն օրը, ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչքներ՝ գինի կամ շամպայն, խմիչքներ, սուրճ, թեյ:
Նախատեսված է նաև 11 հատ ծաղկեփունջ՝ առնվազն 11 հատ բնական վարդերով, առնվազն 80 սմ երկարությամ: Գույնը որոշելու է պատվիրատուն: Այլ ծառայություններ ևս նախատեսված են, օրինակ՝ տրանսպորտային միջոց, դահլիճ, հրավիրատոմս և այլն:
Պայմանագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 3 միլիոն 300 հազար դրամ:
«Սփյուռքահայերի և/կամ սփյուռքահայ կառույցների մեծարման միջոցառումների կազմակերպում» միջոցառումը կազմակերպվելու է երկու անգամ: Այստեղ ևս ճոխ հյուրասիրություն է նախատեսված: Ավելացել է նաև HDD ֆորմատով տեսանկարահանումն ու առնվազն 12 mpix թվային լուսանկարահանումը:
Այս ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 8 միլիոն 240 հազար դրամ:
Նշենք, որ վերը նշված բոլոր միջոցառումները կազմակերպելու է «Պիտոն Արս» ՍՊԸ-ն: Հենց այս ընկերության հետ է կնքվել պայմանագիրը:

Очередная “партия” мероприятий Министерства диаспоры обойдется в 18 млн драмов
Министерство диаспоры очень часто проводит мероприятия, для которых арендуются помещения и залы. Это обходится государству в значительные суммы. Так, 20 февраля ГНКО “Центр “Родина-Диаспора” заключила договоры о проведении очередной “партии” мероприятий на общую сумму около 18 млн драмов.
Заключен договор об оформлении зала на один день для организации мероприятия с участием зарубежными армянских организаций. Зал предсмотрен на 400 человек, для его оформления требуются живые цветы, наличие 5 динамиков, сценических костюмов. Кроме того, участники программы должны быть обеспечены транспортными средствами.
В рамках этой же программы должно быть организовано 2-разовое питание для 50 гостей в течение двух дней. В меню входят два горячих и одно холодное блюдо, мясное и сырное ассорти, три вида салатов, маслины, различные сорта хлеба, натуральные соки, газированные напитки, вода, кофе, чай, фрукты, печеное. Нужно будет также напечатать 200 цветных пригласительных билетов. Стоимость этого договора составляет 1 млн 600 тыс. драмов.
Для видных деятелей диаспоры предусматривается организовать два мероприятия. В одном случае зал должен находиться в пределах 5 км от площади Республики и вмещать 450 человек. Остальные условия аналогичны вышеперечисленным.
Кроме того, 15 участников нужно будет обеспечить на два дня жильем с завтраком. Места их проживания не должны быть дальше 5 км от площади Республики.
Зал для второго мероприятия должен вмещать 300 человек, услуги по проживанию предоставляются 16 участникам. Необходимо также организовать 2-разовое питание в течение двух дней и обеспечить гостей транспортными средствами. Для первого мероприятия будут напечатаны 200 пригласительных билетов, для второго – 100. Общая стоимость этих мероприятий – около 5 млн драмов.
Программу проведения общинных дней предусмотрено организовать три раза. В радиусе 5 км от площади Республики Министерство диаспоры должно организовать прием на 70 человек. Меню довольно разноообразное: три горячих блюда, в том числе несколько видов шашлыка – из говядины, свинины, ягненка, отварная рыба, жареные цыплята с пловом из полбы и грибов, три холодных блюда, четыре салата, мясное и сырное ассорти, свежие помидоры, огурцы и перец, маслины, безалкогольные газированные и негазированные напитки, минеральная вода, натуральные соки, лимон, мацони, не менее семи видов фруктов, кофе и чай в неограниченном количестве, пирожные.
Кроме того, должен быть организован фуршет на 140 персон с горячими и холодными закусками, четырьмя видами канапе, салатами, пирожными, композициями из 5 видов фруктов, алкогольными и безалкогольными напитками, кофе, чаем.
Предусмотрено также закупить 11 букетов цветов, каждый из которых должен включать как минимум 11 роз высотой не менее 80 см. Необходимо также обеспечить транспортные средства, пригласительные билеты и т.д.
Стоимость этого договора составила 3 млн 300 тыс. драмов.
Планируется организовать и два вечера чествования зарубежных армян и зарубежных армянских организаций. В этом случае также предусмотрено щедрое угощение. Стоимость этой программы – 8 млн 240 тыс. драмов.
Отметим, что все вышеуказанные мреоприятия организует ООО “Питон Арс”, с которым и заключены договоры.