Իրավապաշտպանի տան մոտ արձակված կրակոցի հետքերով. որոշվել է քրեական գործ չհարուցել
Ոստիկանության լրատվական բաժնից «Հետքին» տեղեկացրեցին, որ հանցագործության դեպքի բացակայության պատճառով որոշում է կայացվել Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ (ՄԻԺԻ) ՀԿ հիմնադիր, իրավապաշտպան Արմինե Առաքելյանի հայտարարության հետ կապված քրեական գործի հարուցումը մերժել:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15-ին Արմինե Առաքելյանի Աշտարակ քաղաքի Մուղնի թաղամասում գտնվող տան դարպասների մոտ՝ իրենից քիչ հեռու, հրազենային կրակոց էր արձակվել: Հրազենային վնասվածքից սատկել էր Արմինեի շունը: Իրավապաշտպանը ահազանգել էր ոստիկանություն, բաժանմունքում ներկայացրել էր նաև հայտարարություն:
Կարելի է ասել, այս հայտարարության ելքը կանխորոշված էր, քանի որ դեպքից 3-4 օր անց դեռ տան բակում էր գտնվում սատկած շունը: Ոստիկանությունը շանը տարել էր փորձաքննության միայն «Հետքի» հրապարակումից հետո:

По следам выстрелов у ворот дома правозащитницы: полиция решила не возбуждать уголовное дело
В информационном отделе Полиции Hetq.am сообщили, что в связи с отсутствием преступления принято решение отказать в возбуждении уголовного дела по заявлению учредителя общественной организации “Институт демократии и прав человека” (ИДПЧ), правозащитницы Арминэ Аракелян.
Напомним, что 15 февраля в Аштараке были произведены выстрелы в направлении правозащитницы Арминэ Аракелян, которая в этот момент входила в ворота своего дома в квартале Мугни. От полученного огнестрельного ранения скончалась собака Арминэ. Правозащитница сообщила о произошедшем в полицию, представила заявление.
Однако судьба этого заявления, можно сказать, была предопределена, так как даже спустя 3-4 дня после инцидента тело погибшей собаки продолжало оставаться во дворе доме. Полиция забрала собаку для проведения экспертизы только после публикации Hetq.am.