Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել «Կարնեգի» կենտրոնում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն աշխատանքային այցի երկրորդ օրը սկսել է «Հանուն համաշխարհային խաղաղության»՝ Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակ այցելությամբ: Այս մասին հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը։
Հետազոտական հեղինակավոր այս կենտրոնում հյուրընկալված Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել կենտրոնի փորձագետների հետ: Հայաստանի նախագահը հանդիպման մասնակիցների առջև հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին: Լսարանին հետաքրքրել են ինչպես Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների շուրջ ՀՀ Նախագահի տեսակետներն ու գնահատականները:
Սերժ Սարգսյանի ելույթը «Կարնեգի» կենտրոնում
Հարգելի՛ պարոն Լեհնե,
Ինձ համար, իհարկե, պատիվ է ելույթ ունենալ «Հանուն համաշխարհային խաղաղության» Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ : Դուք առաջին անգամ եք ինձ հյուրընկալում, բայց ես ջերմությամբ եմ հիշում Վաշինգտոնի ձեր կենտրոնական գրասենյակում ունեցած հանդիպումներն ու քննարկումները: Նման հեղինակավոր հարթակները հնարավորություն են ընձեռում մի կողմից՝ ներկայացնելու մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումների տրամաբանությունը, մյուս կողմից՝ հենց մենք աղբյուրից հաղորդակից ենք դառնում փորձագիտական վերջին մշակումներին, վերլուծություններին ու մոտեցումներին:
Եվ վերջապես, համաշխարհային խաղաղության գաղափարը, որ դրված է հիմնադրամի հիմքում, այն նպատակն է, ինչին մշտապես ձգտել և ձգտում է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը:
Էնդրյու Կարնեգին ասում էր. «Սովորեցրե՛ք մարդկանց լավ քաղաքացիներ լինել, և դուք կլուծեք կյանքի խնդիրը»: Անվիճելի է, որ քաղաքացին պետության հաջողության գրավականներից է: Որքան կայացած ու իրազեկ է քաղաքացիական հասարակությունը, այնքան արդյունավետ են գործում պետական ինստիտուտները: Ամուր քաղաքացիական հասարակությունը, իշխանության ճյուղերի տարանջատմանը զուգահեռ, զսպումների և հակակշիռների լավագույն մեխանիզմներից մեկն է:
Հենց դա էր մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց սկսելու շարժառիթը, որի մեջ մենք գտնվում ենք արդեն ավելի քան երկու տարի: Նորացված Սահմանադրությամբ մեր երկրում հստակեցվեց իշխանության տարբեր ճյուղերի իրավասությունների շրջանակը՝ շեշտադրելով բոլոր ոլորտներում մարդու իրավունքների պաշտպանվածությունն ու քաղաքացիների ձայնի լսելիությունը։
Արդյունքում, մեր երկրում արդեն մեկնարկել է այնպիսի քաղաքական համակարգի ձևավորումը, որտեղ ազդեցիկ դերակատարները կլինեն ոչ թե անձերը, այլ քաղաքական ուժերը, քաղաքական ինստիտուտները։ Այսօր արդեն Հայաստանում ընթանում է կուսակցությունների խոշորացման և քաղաքական կոալիցիաների ձևավորման մի գործընթաց, որը մենք շատ դրական ենք համարում և որին ձգտում էինք: Քաղաքական կուսակցություններն ամրապնդվում են որպես կայուն ինստիտուտներ, աստիճանաբար վերանում կամ ձուլվում են գաճաճ կուսակցությունները:
Հայաստանն իր փոփոխված Սահմանադրությամբ համարձակ քայլ կատարեց՝ ուղղված մի կողմից` իշխանության ապակենտրոնացմանը, մյուս կողմից՝ այնպիսի սահմանադրական համակարգի ձևավորմանը, որը կապահովի հետխորհրդային արատավոր երևույթների վերացումը, կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը և լավագույն պայմաններ կապահովի երկիրը կայուն զարգացման ուղիով առաջնորդելու համար:
Գալիք շաբաթների ընթացքում Հայաստանի քաղաքական համակարգն անցնելու է լուրջ քննություն. ապրիլի սկզբին նորացված Սահմանադրության և նոր ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ մենք կանցկացնենք խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրական օրենսգրքում էլ արմատական փոփոխություններ ունենք, որոնց մի զգալի մասը մեր երկրում նախադեպը չունեցած՝ ընդդիմություն իշխանություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսության և կոնսենսուսի արդյունք էր: Ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման և ընտրական գործընթացի հանդեպ հանրային վստահության էական բարձրացման նպատակով մենք սկսել ենք ակտիվորեն ներդնել ընտրությունների վերահսկման ժամանակակից տեխնիկական մեխանիզմներ։ Ավելին, անսալով ընդդիմության ցանկությանը՝ մենք համաձայնեցինք ներդնել ընտրությունների անցկացման այնպիսի թափանցիկ նորամուծություններ, որոնց հանդեպ վերապահումներ ուներ նույնիսկ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը: Բայց մենք գնացինք այդ քայլին, քանի որ այս փուլում ամենից կարևորն ընթացող գործընթացների նկատմամբ վստահության բարձրացումն է:
Այս համատեքստում շնորհակալություն եմ հայտնում միջազգային մեր բոլոր գործընկերներին և, մասնավորապես, Եվրոպական միությանը, գործընթացի ամենասկզբից մեզ աջակցելու համար: Իրականացված բարեփոխումների ընթացքն ու արդյունքները բարձր գնահատականի են արժանացել մեր միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի և Եվրոպական միության կողմից:
Մեր սահմանած նշաձողը բարձր է. անցկացնել ժողովրդավարական, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Վստահ եմ՝ իրականություն կդարձնենք մեր այդ նպատակը, և ընտրությունների մթնոլորտն ու ընտրական գործընթացի արդյունքները կհաստատեն մեր մոտեցումների ճշմարտացիությունը:
Սահմանադրական բարեփոխումները նախաձեռնելիս մեր գլխավոր նպատակը ուղղակի խորհրդարանական համակարգի ներդրումը չէր, այլ ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա ամրապնդումը՝ իշխանության ապակենտրոնացման և ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգի անցնելու միջոցով: Կարծում ենք՝ այդ տեսանկյունից Հայաստանը կարող է ուսանելի օրինակ ծառայել թե՛ հետխորհրդային, թե՛ տարածաշրջանային շատ երկրների համար:
2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա ռազմական արկածախնդրությունը Բաքվի երկարամյա ռազմատենչ քաղաքականության և քարոզչության կենսագործումն էր։ Այն լուրջ վնաս հասցրեց կարգավորման գործընթացին: Ադրբեջանի ագրեսիան կրկին ապացուցեց, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական հողի վրա անվտանգ գոյության ու ազատության համար այլընտրանք չի ունեցել ու այսօր էլ չունի։ Սա կարծիք չէ, այլ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության արդյունքում ստեղծված և մեզ պարտադրված իրականություն։
Ահավասիկ, ապրիլյան պատերազմին հետևած՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռք բերվեցին հստակ պայմանավորվածություններ 1994-1995թթ. հրադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի իրականացման, ինչպես նաև հակամարտության գոտում այդ ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ: Սակայն Ադրբեջանն իր՝ արդեն սովորական դարձած վարքագծի համաձայն շարունակաբար խուսափում է այդ պայմանավորվածությունների իրականացումից՝ հայտարարելով, որ դրանց իրագործումն իբր ամրապնդելու է ձևավորված ստատուս քվոն Լեռնային Ղարաբաղում:
Եթե Ադրբեջանն իրապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի փոփոխությամբ, ապա միայն մի տարբերակ կա փոխելու այն՝ դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է:
Միամտություն կլինի կարծել, որ Ադրբեջանը չէր գիտակցում, թե ինչ ծանր հարված է հասցնում խաղաղությանը, որքան է խորացնում ստատուս քվոն, որքան հետ է մղում բանակցային գործընթացը:
Ակնհայտորեն Բաքուն ղարաբաղյան հակամարտությունն օգտագործում է իր ներքին հարցերի` սոցիալ-տնտեսական ահագնացող խնդիրների և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների դեմ աճող դժգոհությունից հասարակության ուշադրությունը շեղելու նպատակով:
Հենց այդ պատճառով Բաքվում վերջերս հայտարարեցին, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն իբր իրենց «ներքին գործն է»: Ղարաբաղյան հիմնահարցով արդեն տարիներ շարունակ որպես միջնորդներ զբաղվում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափով: Հավանաբար Բաքվում վատ երազ են տեսել և դրանից եզրակացրել, թե միջազգային հանրության այս երեք խոշորագույն դերակատարներն իրենց բոլոր բարդ գործերը թողած՝ հանկարծ սկսել են զբաղվել Ադրբեջանի «ներքին գործով»:
Դա ընդամենը մեկ օրինակ է աբսուրդի այն թատրոնի, որը բեմականացնում են Բաքվում: Մենք ստիպված ենք շարունակաբար բախվել դրան գրեթե ամենօրյա ռեժիմով: Սակայն երբեմն լինում են նաև անկեղծության պոռթկումներ: Դրանցից մեկի ժամանակ Ադրբեջանի ղեկավարը, փորձելով իր ենթակաների առջև արժևորել իրեն, հրապարակայնորեն խոստովանեց, որ բանակցությունների փակ դռների հետևում իրեն ստիպում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, և միայն ինքն է, որ կարողանում է դիմանալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ճնշումներին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ որպես միջնորդներ, կոչված են նաև կանխելու հակամարտության գոտում իրավիճակի հնարավոր սրումները: Հրանոթների արկերի տակ ընթացող բանակցությունները երբեք խոստումնալից լինել չեն կարող:
Ահա այս հանգրվանում է այժմ գտնվում արցախյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացը: Ե՛վ Արցախը, և՛ Հայաստանը սկզբունքորեն դեմ են ուժի կիրառմանը և հանդես են գալիս հիմնահարցն օր առաջ խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու օգտին:
Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր՝ Ադրբեջանի համար: Հայաստանը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր, բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքելու ուժի կիրառման ցանկացած փորձի:
Չնայած Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքներին՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է հաստատակամորեն կերտել սեփական ապագան։ Փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հանրաքվեի դրվեց սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը:
Արցախի ժողովուրդն իր ձայնը տվեց կառավարման լիարժեք նախագահական համակարգի ձևավորման օգտին: Ինչպես տեսնում եք, երկրի կառավարման մոդելի հարցում Հայաստանի և Արցախի պատկերացումները չեն համընկնում, սակայն նույնն է ժողովրդավարական հասարակարգ կառուցելու անխախտ վճռականությունը: Արցախի ժողովուրդն այդ կամքը դրսևորել է տասնյակ տարիներ շարունակ` ընտրությունների միջոցով ձևավորելով իր գործադիր, օրենսդիր և տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Արցախի ժողովուրդն այլ ապագա չի պատկերացնում և լծված է մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված ազատ հասարակության կառուցման գործին:
Արցախցին, ժողովրդավարական աշխարհի հետ հավասար, իրավունք ունի վայելելու համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները, շատ ավելի լավ գիտի ազատ ապրելու գինը, ինչի համար նա վճարել է իր սեփական զավակների արյան գնով: Այսօր էլ Արցախը ժողովրդավարություն է կառուցում թշնամական կրակահերթերի ներքո: Իսկ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ազատության այս ձայնը լռեցնելու համար, կոչ է անում դատապարտել ժողովրդավարական գործընթացը Արցախում: Մինչ Արցախը հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ավելի ամուր ժողովրդավարություն, նրա հարևան Ադրբեջանը հատկապես վերջին շրջանում հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ժառանգաբար փոխանցվող լիակատար բռնապետություն:
Այստեղ հավաքվածներդ, ես տեսնում եմ ես տեսնում եմ, հայտնի փորձագետներ եք: Եթե կա կառավարման, ինքնակազմակերպման այլընտրանքային մեխանիզմ չճանաչված միավորների համար, շնորհակալ կլինեմ, եթե հուշեք: Դժվար է բացատրել արցախցի գործընկերներին, թե ինչու ՄԱԿ-ի անդամ չհանդիսացող Կոսովոն կարող է համագործակցել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ և այդ կերպ ձևավորել իր կառավարման ինստիտուտները, իսկ իրենք դա անել չեն կարող:
Հայաստանը, թեև չի ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը, այնուամենայնիվ ԵԱՀԿ-ի բյուջեն ֆինանսավորելու միջոցով մասնակից է այդ գործընթացին: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է աստիճանաբար սկսի նպաստել Արցախի ժողովրդավարական գործընթացներին՝ անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարգավիճակից:
Հայտնի է, որ կայուն զարգացումը հանրային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է: Իսկ պետության կտրվածքով առհասարակ որևէ զարգացում չի կարող կայուն լինել, եթե այն հիմնված չէ ամուր տնտեսության վրա:
Վերջին տարիների զարգացումները փաստում են, որ Հայաստանը կարողացավ սուղ ռեսուրսների պայմաններում ձևավորել ճկուն տնտեսական համակարգ: Այդ հաջողությունները գալիս են ապացուցելու, որ մեր տնտեսության զարգացման հիմնական աղբյուրը մարդկային կապիտալն է: Որպես օրինակ բերեմ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտը, որ վերջին տարիներին դարձել է մեր տնտեսության շարժիչներից մեկը: Այս ոլորտում Հայաստանում աշխատում են այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Մայքրոսոֆթը, «ԱյԲիԷմը», «Սիսկոն», «Դ-Լինկը», «Օրաքլը», «Սինոփսիսը», «Մենթոր Գրաֆիքսը» և այլն: Այս ոլորտում Հայաստանում գործում է շուրջ 400 կազմակերպություն, զբաղվածների թիվը հասնում է 15 հազարի: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանայք ամենաներգրավվածներից են աշխարհում։ Այս ուղղությամբ տարեկան մենք արձանագրում ենք շրջանառության 20-25% միջին աճ: ՀՆԱ-ում ոլորտի տեսակարար կշիռը կազմում է շուրջ 4%, ինչը համադրելի է զարգացած շատ երկրների հետ:
Տնտեսական զարգացման ստանդարտ մոդելներով դժվար է ապահովել առաջընթացի այն մակարդակը, որը թույլ կտա դիմագրավելու առկա համաշխարհային մարտահրավերները: Ուստի, մեզ անհրաժեշտ էր նոր տեսլական՝ նորարարական մոտեցումներով և լուծումներով: Մենք կարողացանք ձևավորել հանքահումքային ռեսուրսներից անկախ տնտեսական համակարգ: Ի տարբերություն տարածաշրջանի մի շարք երկրների, որոնցում վերջին տարիների տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց տնտեսության ապակայունացման, ազգային տարադրամի արժեզրկման՝ Հայաստանն ապացուցեց, որ նույնիսկ շրջափակման և ռեսուրսային սահմանափակման մեջ գտնվելով՝ կարողացավ ձևավորել կայուն և կանխատեսելի տնտեսություն, գրանցելով առաջընթաց մի շարք միջազգային ինդեքսներով, մասնավորապես՝ Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնես 2017», ինչպես նաև վարկանիշային «Ֆիտչ» գործակալության վերջին զեկույցներում: «Դուինգ բիզնես 2017» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը հինգ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:
Եվ անցած տարվա վերջին ձևավորված մեր նոր կառավարությունը հանդես է եկել բարեփոխումների լուրջ օրակարգով, որի նպատակն է բարձրացնել երկրի ճանաչելիության մակարդակն ու ներդրումային գրավչությունը, հատկապես՝ եվրոպական ներդրողների համար, խթանել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, պետության կողմից համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել այն գործարար նախագծերին, որոնք թույլ կտան ապահովել արագ տնտեսական աճ:
Հայաստանի միջազգային միջավայրը քննարկելիս՝ չեմ կարող չանդրադառնալ սիրիական ճգնաժամին: Ճգնաժամի սկզբից մինչ օրս Հայաստանում ապաստան է գտել շուրջ 20 հազար սիրիահայ փախստական: Իհարկե, ցավով եմ այս բառն արտասանում, քանի որ նրանք մեր ընկալման մեջ փախստականներ չեն: Նրանք մեր մի մասնիկն են, որ պատմական զարգացումների բերումով ժամանակին փրկություն են գտել Սիրիայում: Այսօր, ողբերգական աշխարհաքաղաքական անցքերի արդյունքում նրանք ապաստանել են մեզ մոտ:
Սակայն մենք անում ենք ավելին: Հայաստանը պարբերաբար մարդասիրական օգնություն է ուղարկում Սիրիա. օգնությամբ բեռնված հերթական օդանավն օրեր առաջ վայրէջք կատարեց սիրիական հողում: Այն նախատեսված է ոչ միայն մեր սիրիահայ հայրենակիցների համար, այլև բոլոր սիրիացիների՝ անկախ կրոնական և էթնիկական պատկանելությունից: Սա նվազագույնն է, որ մենք կարող ենք անել՝ ի երախտագիտություն մեր բարեկամ Սիրիայի ժողովրդի, որը ժամանակին իր դռները բացեց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի համար:
Երեկ մենք Նախագահ Տուսկի հետ հայտարարեցինք, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի մասին:
Հայաստան-ԵՄ նոր պայմանագիրն առաջին հերթին քաղաքական փաստաթուղթ է, որը վկայում է տարբեր շահերի համադրումը` միտված, այսպես կոչված, «և՛, և՛»-ի քաղաքականության կենսունակությանը: Ճիշտ է, դեռևս 1996թ. մենք ստորագրել էինք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող՝ Գործընկերության և համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը, սակայն այն վաղուց արդեն չի արտահայտում ո՛չ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդգրկումը, ո՛չ էլ դրա խորությունը և առավել ևս` ո՛չ էլ հավակնությունները։ Ուստի, նոր համաձայնագրով, ամրագրելով տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներն ու զարգացման ուղենիշերը, մենք ազդարարում ենք, որ շարունակելու ենք բոլոր ոլորտներում զարգացնել երկկողմ օրակարգը:
Կարևորն այն է, որ մեր համագործակցությունն ունի արժեքային հենք։ Հայաստանն անգամ պատմության ամենադժվարին պահերին իր առջև քաղաքակրթական ընտրության խնդիր չի դրել։ Ոչ ոք մեզ չի պարտադրում ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնել, դա մեր ընտրությունն է: Մեր ժողովուրդն իրեն լիովին եվրոպացի է համարում. թե՛ մեր հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը և թե՛ մեր կենսակերպը եվրոպական է։ Պատահական չէ, որ այսօր էլ հարյուր հազարավոր հայեր ապրում են Եվրոպայում և հանդիսանում օրինավոր քաղաքացիներ՝ իրենց տաղանդն ու աշխատասիրությունը ծառայեցնելով այդ երկրներին։ Սա ևս կարևոր կապող օղակ է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։
Այսպիսով, մենք պարզապես ավելի ամուր իրավական հիմք ենք ապահովում այն համագործակցության համար, որը փաստորեն առկա է։ Համոզված ենք, որ դա թույլ կտա և նաև կպարտավորեցնի ունենալ ավելի արդյունավետ պետություն։
Ճիշտ է, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը սկզբնական շրջանում փշոտ ընդունվեց մեր որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից, սակայն ուրախ եմ, որ ժամանակն ամեն բան իր տեղը դրեց:
Մենք պատրաստ ենք նպաստելու ԵԱՏՄ-ԵՄ հարաբերությունների փոխշահավետ մերձեցմանը: Հայաստանը շահագրգռված է համաեվրոպական համագործակցությամբ: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ եղած խնդիրները լուծելու լավագույն ուղին համագործակցությունն է, իսկ հակամարտության ու նոր բաժանարար գծերի ստեղծման քաղաքականությունը ապագա չունի:
Միաժամանակ, Հայաստանը, պատմականորեն հարաբերությունների մեծ փորձ ունի Իրանի հետ, իսկ ներկա սերտ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերը դարձնում են Հայաստանը լավ հարթակ Իրան մուտք գործելու ցանկություն ունեցող եվրոպական ընկերությունների համար: Իրանի հետ զարգացնելով տարածաշրջանային օրինակելի համագործակցություն՝ Հայաստանն այսօր լավ նախադրյալներ ունի՝ դառնալու Պարսից ծոցը սևծովյան նավահանգիստների հետ կապող ամենաապահով և ամենակարճ տարանցիկ ուղին։ Դրան էր միտված Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղին՝ վրացական նավահանգիստներից դեպի Երևան, և ապա դեպի Իրանի սահմանակետ տանող ավտոճանապարհը ԵՄ-ի հիմնական երթուղում ներառելը։
Հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները Հարավային Կովկասի անվտանգության կարևորագույն օղակներից են։ Վրաստանի հետ մենք մշտապես բոլոր ընթացիկ հարցերը կարգավորել ենք բարիդրացիության և փոխըմբռնման մթնոլորտում: Մեր համագործակցությունը երբևէ չենք պայմանավորել երրորդ երկրների հետ հարաբերություններով։
Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ-ի անդամի, և Վրաստանի՝ որպես ԵՄ-ի ասոցացված գործընկերոջ, այսօրվա համագործակցությունը փաստում է փոխշահավետ հարաբերությունների նոր հնարավորությունների մասին:
Հայաստանը պատրաստակամ է դառնալու այն կայուն գործընկերը տարածաշրջանում, որը կնպաստի խոշոր դերակատարների միջև հակասությունների հարթման, տնտեսական զարգացմանն ուղղված ուղիների մշակման և ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության ձևավորման գործընթացին:
Եզրափակելով իմ ելույթը՝ ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել աշխարհում և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը: Համոզված եմ, որ ցանկացած հակամարտություն հնարավոր է լուծել միջազգային հանրության համախմբված ջանքերի շնորհիվ: Եվ խորհրդանշական է, որ Երևանի կոնյակի գործարանում պահվում է այսպես կոչված «խաղաղության տակառը»՝ շրջապատված Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների դրոշներով։ Դա հաշտության և խաղաղության ակնկալիքի սոսկ մեկ խորհրդանշական դրսևորում է: Մենք անհամբեր սպասում ենք այն օրվան, երբ աշխարհահռչակ հայկական կոնյակով կազդարարենք մեր տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղության հաստատումը՝ զարգացման նոր հնարավորություններ ստեղծելով Հարավային Կովկասի բոլոր բնակիչների համար։

Президент выступил в Центре Карнеги
Президент Серж Саргсян во второй день рабочего визита в Королевство Бельгии начал с посещения Брюссельского отделения Фонда Карнеги за международный мир.
Находясь в этом авторитетном исследовательском центре, Президент Саргсян встретился с экспертами Центра. Модератор встречи, научный сотрудник Фонда Карнеги Стефан Лехне, который занимается исследованием внешнеполитических процессов в ЕС после Лиссабонского соглашения и взаимоотношениями со странами-членами, кратко представил аудитории Президента Армении, после чего Серж Саргсян выступил перед участниками встречи с речью и ответил на интересовавшие их вопросы. Аудиторию интересовали вопросы внешней и внутренней политики Армении, мнения и оценки Президента РА по актуальным региональным и международным проблемам.
Речь Президента Сержа Саргсяна в Центре Карнеги
Уважаемый господин Лехне, Уважаемые дамы и господа,
Для меня, конечно, честь выступать на мероприятии, организованном в брюссельском отделении Фонда Карнеги за международный мир. Вы впервые принимаете меня, но я с теплотой вспоминаю свои встречи и обсуждения в вашем центральном отделении в Вашингтоне. Площадки подобных встреч дают возможность с одной стороны представить логику проходящих в нашей стране процессов, с другой - мы прямо из источника приобщаемся знаний о последних экспертных разработках, анализах и подходах.
И, наконец, идея всемирного мира, которая заложена в основе фонда, - та цель, к которой постоянно стремилось и стремится весь цивилизованный мир.
Эндрю Карнеги говорил: "Научите людей быть хорошими гражданами, и вы решите вопрос жизни". Бесспорно, что хороший гражданин - залог успеха государства. Сколь состоявшимся и осведомлённым является гражданское общество, столь результативно действуют государственные институты. Прочное гражданское общество, параллельно с разделением ветвей власти, - один из лучших механизмов сдержек и противовесов.
Именно это было мотивом начать в нашей стране процесс конституционных реформ, в котором мы находимся уже более чем два года. Обновлённой Конституцией в нашей стране уточнился круг полномочий различных ветвей власти, акцентируя во всех сферах защиту прав человека и то, что голос граждан будет услышан. В результате в нашей стране уже стартовало формирование такой политической системы, в которой влиятельными акторами будут не личности, а политические силы, политические институты. Сегодня уже в Армении идёт процесс укрупнения партий и формирования политических коалиций, который мы считаем очень позитивным и к которому мы стремились. Политические партии укрепляются как стабильные институты, постепенно исчезают или растворяются карликовые партии.
Армения своей изменённой Конституцией сделала смелый шаг, направленный с одной стороны на децентрализацию власти, с другой - на формирование такой конституционной системы, которая обеспечит ликвидацию порочных постсоветских явлений, снизит коррупционные риски и обеспечит наилучшие условия для того, чтобы вести страну вперёд по пути стабильного развития.
В течение предстоящих недель политическая система Армении будет проходить серьёзный экзамен: в начале апреля, согласно обновлённой Конституции и новому Избирательному кодексу, мы проведём парламентские выборы. В Избирательном кодексе тоже есть коренные изменения, значительная часть которых явилась результатом беспрецедентного для нашей страны диалога и консенсуса между оппозицией, властью и гражданским обществом. С целью проведения свободных и справедливых выборов и существенного повышения общественного доверия к избирательному процессу мы начали активно внедрять современные технические механизмы контроля за выборами. Более того, уступая пожеланию оппозиции, мы согласились внедрить такие транспарентные нововведения для проведения выборов, в отношении которых оговорки имела даже Венецианская комиссия Совета Европы. Но мы пошли на этот шаг, поскольку на этом этапе самое главное - повысить доверие к проходящим процессам.
В этом контексте выражаю благодарность всем нашим международным партнёрам и, в частности, Европейскому союзу, за то, что помогали нам с самого начала процесса. Ход и результаты реализованных реформ удостоились высокой оценки наших международных партнёров, в том числе со стороны БДИПЧ/ОБСЕ, Венецианской комиссии Совета Европы и Европейского союза.
Установленная нами планка высока: провести демократические, свободные, справедливые и транспарентные выборы. Уверен, мы превратим эту нашу цель в реальность, и атмосфера выборов и результаты избирательного процесса подтвердят правильность наших подходов.
Когда мы инициировали конституционные реформы, нашей главной целью было не просто введение парламентской системы, дальнейшее укрепление демократических институтов, посредством децентрализации власти и перехода на полностью пропорциональную избирательную систему. Думаем, с этой точки зрения, Армения может служить поучительным примером как для постсоветских, так и многих других региональных стран.
Развязанная Азербайджаном в апреле 2016 года четырёхдневная военная авантюра была воплощением в жизнь многолетней милитаристской политики и пропаганды Баку. Она нанесла серьёзный вред процессу урегулирования. Азербайджанская агрессия вновь доказала, что борьба народа Арцаха за безопасное существование и свободу на собственной земле не имела и сегодня не имеет альтернативы. Это не мнение, а созданная в результате проводимой Азербайджаном политики и навязанная нам реальность.
Вот, на последовавших за апрельской войной встречах в Вене и Санкт-Петербурге были достигнуты чёткие договорённости относительно реализации бессрочных трехсторонних соглашений 1994-1995гг. о перемирии, а также о создании механизмов расследования нарушений этого режима в зоне конфликта. Однако Азербайджан, согласно уже ставшему привычным поведению, по прежнему уклоняется от выполнения этих договорённостей, заявляя, что их реализация, будто бы, укрепит сформированный статус-кво в Нагорном Карабахе.
Если Азербайджан, действительно, озабочен изменением статус-кво по Нагорному Карабаху, есть лишь один вариант его изменить - это признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Было бы наивным полагать, что Азербайджан не осознаёт, какой тяжёлый удар он наносит миру, насколько он углубляет статус-кво, насколько отодвигает переговорный процесс. Очевидно, что Баку использует карабахский конфликт с целью отвлечь внимание общественности от своих внутренних вопросов: усугубляющихся социально-экономических проблем и растущего недовольства грубейшими нарушениями прав человека.
Именно по этой причине в Баку недавно заявили, будто бы проблема Нагорного Карабаха - их "внутреннее дело". Карабахской проблемой уже на протяжении многих лет в качестве посредников занимаются Франция, Россия и Соединённые Штаты в международно согласованном формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Вероятно, в Баку видели плохой сон и из него заключили, что эти крупнейшие акторы международного сообщества, бросив все свои сложные дела, вдруг стали заниматься "внутренним делом" Азербайджана.
Это лишь один пример того театра абсурда, который разыгрывают в Баку. Мы вынуждены постоянно наталкиваться на это почти в ежедневном режиме. Однако иногда бывают также проблески искренности. Во время одного из них руководитель Азербайджана, стараясь набить себе цену перед своими подчинёнными, публично признал, что за закрытыми дверями переговоров его вынуждают признать независимость Нагорного Карабаха, и это только он, что может противостоять давлению стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в качестве посредников призваны также предотвращать возможные обострения ситуации в зоне конфликта.
Протекающие под пушечными снарядами переговоры никогда не могут быть многообещающими.
Вот в этой точке сейчас находится процесс урегулирования арцахской проблемы. И Арцах, и Армения принципиально против применения силы и выступают за то, чтобы днём раньше решить проблему путём переговоров.
Новые попытки военных авантюр со стороны Азербайджана могут иметь непредсказуемые последствия именно для самого Азербайджана. Армения, как гарант безопасности Нагорного Карабаха, многократно заявляла, что готова соразмерно ответить на любую попытку применения силы.
Несмотря на продолжающиеся угрозы Азербайджана, народ Арцаха продолжает решительно строить своё будущее. 20 февраля в Нагорно-Карабахской Республике был вынесен на референдум пакет конституционных изменений. Народ Арцаха отдал свой голос в пользу формирования полноценной президентской системы управления. Как видите, в вопросе модели управления страной представления Армении и Арцаха не совпадают, однако у нас одинакова непобедимая решимость строить демократическую общественную систему. Народ Арцаха демонстрировал эту волю не протяжении десятков лет, формируя посредством выборов свои органы исполнительной, законодательной власти и местного самоуправления. Народ Арцаха не представляет другого будущего и занят делом построения свободного общества, основанного на правах человека и основополагающих свободах.
Житель Арцаха, наравне с демократическим миром, имеет право пользоваться всеми основополагающими общечеловеческими свободами, гораздо лучше знает цену жить свободно, за что он заплатил ценой крови собственных сыновей. И сегодня Арцах строит демократию под вражеской стрельбой. А Азербайджан делает всё для того, чтобы задушить этот голос свободы, призывает осудить демократический процесс в Арцахе. Пока Арцах делает твёрдые шаги к более прочной демократии, его сосед Азербайджан, особенно в последний период, делает твёрдые шаги к передающейся по наследству полноценной тирании.
Вы, здесь собравшиеся, я вижу, известные эксперты. Если есть альтернативный механизм управления, самоорганизации для непризнанных единиц, буду благодарен, если напомните. Трудно объяснить арцахским коллегам, почему не являющееся членом ООН Косово может сотрудничать с БДИПЧ/ОБСЕ и таким образом формировать институты управления, а они этого делать не могут. Армения, хоть и не признала независимость Косово, тем не менее, посредством финансирования бюджета ОБСЕ является участником этого процесса. Уверен, что международное сообщество должно постепенно начинать способствовать демократическим процессам Арцаха, независимо от статуса Нагорно-Карабахской Республики.
Известно, что стабильное развитие является одной из важнейших составляющих безопасности. А в разрезе государства вообще никакое развитие не может быть стабильным, если оно не основано на прочной экономике.
Процессы последних лет свидетельствуют, что Армения смогла в условиях ограниченных ресурсов сформировать гибкую экономическую систему. Эти успехи доказывают, что основной источник развития нашей экономики - человеческий капитал. В качестве примера приведу сферу информации и коммуникаций, которая в последние годы превратилась в движущую силу нашей экономики. В этой сфере в Армении работают такие авторитетные организации как Microsoft, IBM, Sysco, D-Link, Oracle, Synopsys, Mentor Graphics и другие. В этой сфере в Армении действует порядка 400 организаций, число занятых достигает 15 тысяч. В Армении в сфере информационных технологий участие женщин среди самых больших в мире. В этом направлении мы ежегодно фиксируем 20-25% рост оборота в среднем. В составе ВВП удельный вес этой отрасли составляет порядка 4%, что сопоставимо со многими развитыми странами.
Стандартными моделями экономического развития трудно обеспечить тот уровень прогресса, который позволит противостоять существующим глобальным вызовам. Следовательно, нам было необходимо новое видение с инновационными подходами и решениями. Мы смогли сформировать независимую от горнорудных ресурсов систему. В отличие от ряда стран региона, в которых экономических кризис последних лет привёл к дестабилизации экономики, обесцениванию национальной валюты, Армения доказала, что даже в условиях блокады и ограниченности ресурсов смогла сформировать стабильную и предсказуемую экономику, регистрируя прогресс по ряду международных индексов, в частности, в докладе Всемирного банка "Doing Business 2017", а также в последних докладах рейтингового агентства "Фитч". Согласно докладу "Doing Business 2017", Армения улучшила свои позиции на пять горизонталей, заняв 38 место среди 190 стран мира.
И сформированное в конце прошлого года наше правительство выступило с серьёзной повесткой реформ, цель которых повысить уровень узнаваемости страны и инвестиционную привлекательность, особенно, для европейских инвесторов, стимулировать сотрудничество государства и частного сектора, оказывать со стороны государства всестороннее содействие тем бизнес инициативам, которые позволят обеспечить быстрый экономический рост.
Обсуждая международную среду Армении, не могу не коснуться сирийского кризиса. С начала кризиса и до сего дня в Армении нашли прибежище 20 тысяч сирийских армян - беженцев. Конечно, это слово я произношу с болью, потому что они в нашем восприятии - не беженцы. Они - наша частичка, которая волею исторических развитий в своё время нашли спасение в Сирии. Сегодня, в результате трагических геополитических переходов они осели у нас.
Однако мы делаем больше. Армения регулярно посылает гуманитарную помощь в Сирию: очередной нагруженный помощью самолёт несколько дней назад совершил посадку на сирийской земле. Эта помощь предназначена не только для наших сирийских соотечественников - армян, но и для всех сирийцев, независимо от религиозной и этнической принадлежности. Это меньше, что мы можем сделать в знак благодарности нашему дружественному народу Сирии, который в своё время раскрыл свои двери для переживших Геноцид армян.
Вчера мы с Председателем Туском объявили о завершении переговоров по новому рамочному соглашению Армения - Европейский союз.
Новый договор Армения-ЕС, в первую очередь, политический документ, который свидетельствует о жизнеспособности политики сопоставление различных интересов, так называемой политики "и, и". Правда, ещё в 1996 году мы подписали регулирующее отношения Армения-ЕС рамочное соглашение о Партнёрстве и сотрудничестве, однако оно уже давно не отражает ни охват сотрудничества Армения-ЕС, ни его глубину и, тем более, ни амбиции.
Следовательно, новым соглашением закрепив зафиксированные в течение лет достижения и вехи развития, мы объявляем, что продолжим во всех отраслях развивать двустороннюю повестку.
Важно то, что наше сотрудничество имеет ценностную основу. Армения даже в самые трудные моменты истории не ставила перед собой задачи выбора цивилизации. Никто нас не заставляет осуществлять демократические реформы - это наш выбор. Наш народ себя считает полностью европейцем, и наше духовно-культурное наследие, и наш быт европейские. Не случайно, что и сегодня сотни тысяч армян живут в Европе и являются примерными гражданами, ставя свой талант и трудолюбие на службу этим странам. Это тоже важное связующее звено между Арменией и Европейским союзом.
Таким образом мы просто обеспечиваем более прочную правовую основу для того сотрудничества, которое, фактически, существует. Мы уверены, что это позволит и также обяжет иметь более эффективное государство.
Правда, членство Армении в ЕАЭС на начальном этапе наши некоторые западные коллеги восприняли с шипами, однако я рад, что время всё поставило на свои места.
Мы готовы способствовать взаимовыгодному сближению отношений ЕАЭС - ЕС. Армения заинтересована в общеевропейском сотрудничестве. Мы хорошо осознаём, что лучший способ решения существующих проблем - сотрудничество, а политика конфликтов и создания новых разделительных линий не имеет будущего.
В то же время, Армения, исторически имеет большой опыт взаимоотношений с Ираном, а нынешние тесные экономические, политические и культурные связи делают Армению хорошей площадкой для европейских компаний, имеющих желание войти в Иран. Развивая региональное примерное сотрудничество с Ираном, Армения сегодня имеет хорошие предпосылки стать самым надёжным и самым коротким транзитным путём, связующим Персидский залив с черноморскими портами. На это было нацелено включение в основной маршрут ЕС автомагистрали Север-Юг: дороги, которая ведёт от грузинских портов к Еревану, а затем - к пограничному пункту с Ираном.
Дружественные армяно-грузинские отношения - одно из важнейших звеньев безопасности на Южном Кавказе. С Грузией мы всегда все текущие вопросы регулировали в атмосфере добрососедства и взаимопонимания. Мы никогда наше сотрудничество не обусловливали отношениями с третьими странами.
Сегодняшнее сотрудничество Армении, как члена ЕАЭС, и Грузии, как ассоциированного партнёра ЕС, свидетельствует о новых возможностях взаимовыгодных отношений.
Армения готова стать в регионе тем стабильным партнёром, который будет способствовать сглаживанию противоречий между крупными акторами, разработке путей, направленных на экономическое развитие и процесс формирования эффективной инвестиционной политики.
Завершая своё выступление, хочу ещё раз подчеркнуть важность установления в мире и в нашем регионе длительного мира. Уверен, что любой конфликт можно разрешить, благодаря объединённым усилиям международного сообщества. И символично, что на Ереванском коньячном заводе хранится так называемый "бочонок мира", окружённый флагами Армении, Нагорного Карабаха, Азербайджана и стран-сопредседателей МГ ОБСЕ. Это одно лишь символичное проявление ожидания примирения и мира. Мы с нетерпением ожидаем того дня, когда всемирно известным армянским коньяком возвестим установление в нашем регионе долгожданного мира, создавая новые возможности для развития для всех жителей Южного Кавказа. Спасибо.