Հետաքննող լրագրողները պատգամավորներին կոչ են անում հրապարակայնացնել իրենց հարկային վճարումները
Հետաքննող լրագրողները քաղաքական գործիչներին կոչ են անում հրապարակել իրենց վճարած հարկերի մասին տեղեկատվությունը: Հարկերի հրապարակայնացման հարցում ուղղվել է նաև Հայաստանի պատգամավորներին:
Հետաքննող լրագրողների միջազգային ցանցն այսօր դիմել է 20 երկրներում 7000 քաղաքական գործիչների` խնդրելով հրապարակել իրենց անձնական հարկային վճարումների մասին տեղեկությունները: Նախաձեռնությունը պետք է խթանի քաղաքական դաշտում հաշվետվողականությանն ու թափանցիկությանը: Հետաքննող լրագրողներն այս օրերին հավաքվել են Լոնդոնում` ընթացք տալու այդ նախագծին:
Այսօր կան հաշված երկրներ, ինչպիսին են Ֆինլանդիան, Նորվեգիան, Պակիստանը և Շվեդիան, որտեղ ընտրվող ներկայացուցիչնեըը հրապարակայնացնում են իրենց վճարած հարկերը:
Հարկերի բացահայտման նախագիծը, որի մտահղացումն առաջացել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվեց ներկայացնել ԱՄՆ ընտրազանգվածին իր հարկերի մասին ինֆորմացիան, նպատակ ունի փոխել այդ իրականությունը:
Լոնդոնոյան Finance Uncovered ոչ կառավարական կազմակերպության նախաձեռնած այս նախագծին մեկնարկ տալու համար հետաքննող լրագրողներն այս օրերին հանդիպել են Լոնդոնում` միաժամանակ համապատասխան վերապատրաստում անցնելու:
Նրանք նոր վեբ-պլատֆորմ կօգտագործեն հարկերի վերաբերյալ հարցումները պատգամավորներին ուղարկելու համար: Այդ պլատֆորմի միջոցով հանրությունը կկարողանա հետևել, թե որ պատգամավորն է ստացել հարցումը և ով է պատասխանել:
Սա դեռևս նախագծի առաջին փուլն է, որին հետագայում կներգրավվեն այլ երկրներ նույնպես:
Հարկերի բացահայտման նախագծի ոգեշնչման համար հիմք է հանդիսացել պակիստանցի լրագրող Ումար Չիմայի աշխատանքը, ով Finance Uncovered-ի խորհրդի անդամ է, ինչպես նաև անդամակցում է Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումին (ICIJ):
2012–ին Ումարը, ով դրանից երկու տարի առաջ առևանգվել և ծեծի էր ենթարկվել Պակիստանի կառավարության վերաբերյալ քննադական հոդվածների համար, դիմել է Պակիստանի օրենսդիր մարմնի 446 ներկայացուցիչներին` խնդրելով հրապարակայնացնել իրենց հարկային վճարումները: Միայն երկուսն են արձագանքել:
Դրանից հետո նա դիմել է Պակիստանի Ընտրական հանձնաժողովին` ձեռք բերելու քաղաքական գործիչների ազգային հարկային համարները: Հարկահավաքի օգնությամբ էլ Ումարը բացահայտել է, որ խորհրդարանականների 70%-ը, ինչպես նաև երկրի նախագահն ու 34 նախարարները հարկերը չեն հայտարարագրել:
Ումարի հրապարակումները մեծ ազդեցություն են ունեցել, և դրա հետևանքով այսօր Պակիստանի յուրաքանչյուր պաշտոնյա հրապարակային է դարձրել իր հարկերի մասին տեղեկատվությունը: Բացի դրանից, Պակիստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու հարկերի մասին տարեկան տվյալները հրապարակվում են հանրային տիրույթում: Դրանով Պակիստանը շատ ավելի թափանցիկ երկիր է դարձել, քան Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն:
«Լրագրողների պարտականությունն է քաղաքական գործչիներին հրապարակային դարձնելը: Ոչինչ ավելի կարևոր չէ, քան քաղաքական գործչի ֆինանսական ազնվությունը: Առանց դրա, նրանք կմնան հարուստների պահապաններ: Հարկերի բացահայտման այս արշավը կվերադարձնի այն, ինչ նրանք կորցրել են` հանրության վստահությունը»,- ասում է Պակիստանի «Lուրեր»-ում աշխատող հետաքննող լրագրող Ումար Չիման:
Նախագծի շրջանակներում հարցումներ են ուղարկել հետևյալ երկրների խորհրդարանի ներկայացուցիչներին` Արգենտինա, Հայաստան, Բոսնիան և Հերցոգովինա, Բրազիլիա, Չիլի, Կոստա Ռիկա, Գվատեմալա, Հունգարիա, Հնդկաստան, Քենյա, Նիգերիա, Ռուսաստան, Սիերա Լեոնե, Հարավային Աֆրիկա, Վենեսուելա, Ուգանդա, Միացյալ Թագավորություն և Ուկրաինա:
«Մեր կարծիքով, ակնհայտ է հանրային հետաքրքրությունը ընտրված ներկայացուցիչների եկամտի աղբյուրների և հարկերի վճարումների ամբողջական բացահայտման գործում: Ընտրված ներկայացուցիչները վճարվում են հարկատուներիս կողմից, որպեսզի նրանք մեր փոխարեն որոշումներ կայացնեն հարկերի և մեր վճարած գումարների ծախսելու մասին»,- ասում է Finance Uncovered-ի տնօրեն Նիկ Մաթիասոնը (Nick Mathiason):
Ինչպես արդեն նշվեց, Հայաստանի պատգամավորները ևս կստանան իրենց վճարած հարկերը հրապարակայանցնելու մասին հարցումը: Թե ինչ կպատասխանեն նրանք, պարզ կդառնա առաջիկա ամսին:

Журналисты-расследователи призывают депутатов опубликовать данные об уплаченных налогах
Журналисты-расследователи призвали политических деятелей опубликовать данные об уплаченных ими налогах. Запрос об обнародовании данных о налогах направлен также депутатам Армении.
Международная сеть журналистов-расследователей обратилась к 7000 политических деятелей в 20 странах мира с просьбой опубликовать сведения о своих налоговых платежах.
Инициатива должна стимулировать отчетность и прозрачность в политическом поле. В эти дни журналисты-расследователи собрались в Лондоне для того, чтобы запустить этот проект.
На сегодняшний день информацию об уплаченных налогах избираемые представители публикуют в считаннах странах – Финляндии, Норвегии, Пакистане и Швеции.
Проект выявления налогов, идея которого появилась после того, как президент США Дональд Трамп отказался предоставить американскому электорату информацию об уплаченных им налогах, имеет целью изменить эту ситуацию.
С целью дать ход проекту, инициированному неправительственной лондонской организацией Finance Uncovered, журналисты-расследователи собрались в эти дни в Лондоне для одновременного прохождения соответствующей подготовки.
Направлять депутатам запросы о налогах они будут посредством новой веб-платформы. С ее помощью общественность сможет следить за тем, какой депутат получил запрос и кто на него ответил.
Это пока первый этап проекта, к которому в дальнейшем присоединятся и другие страны.
На создание проекта раскрытия налогов вдохновила деятельность пакистанского журналиста Умара Чимая, который является членом совета Finance Uncovered и Международного консорциума журналистов-расследователей (ICIJ).
В 2012 г. Умар, который за два года до этого был похищен и избит из-за своих критических статей о правительстве Пакистана, обратился к 446 членам законодательного органа страны с просьбой опубликовать свои налоговые платежи. Откликнулись только двое.
После этого журналист обратился в Избирательную комиссию для получения национальных налоговых номеров политических деятелей. Умар выяснил, что 70% парламентариев, а также президент страны и 34 министра не декларируют налоги.
Публикации Умара оказали большое воздействие, и благодаря этому сегодня каждый чиновник в Пакистане предоставляет данные о своих налогах. Достоянием общественности стали даже данные о налогах, уплачиваемых в течение года каждым гражданином страны. В результате этого Пакистан стал более прозрачной страной, чем Великобритания и США.
“Обязанность журналистов сделать политических депятелей более публичными. Нет ничего важнее финансовой честности политического деятеля. Без этого они останутся стражами богатых. Кампания по выявлению налогов вернет то, что они утратили – довери е общества”,- отметил журналист-расследователь из Пакистана Умар Чимай.
В рамках проекта запросы направлены членам парламентов следующих стран: Аргентина, Армения, Босния и Герцеговина, Бразилия, Чили, Коста-Рика, Гватемала, Венгрия, Индия, Кения, Нигерия, Россия, Сьерра-Леоне, Южная Африка, Венесуэла, Уганда, Объединенное Королевство и Украина.
“На наш взгляд, общество проявляет большой интерес к делу полного раскрытия источников дохода и налоговых платежей избранных представителей. Последние оплачиваются нами, налогоплательщиками, для того, чтобы вместо нас принимать решения о расходовании налогов и уплачиваемых нами сумм”,- отметил директор Finance Uncovered Ник Матиасон (Nick Mathiason).
Как уже было отмечено, депутаты Армении тоже получат запросы относительно публикации данных об уплаченных ими налогах. Что они ответят, выяснится в ближайший месяц.