Շահեն Հարությունյանն ահազանգնում է՝ նստացույց անողներին սպառնում են
Շահեն Հարությունյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ արդեն երկրորդ օրն է` ոստիկանները սպառնում են նստացույցի մասնակիցներին՝ արգելելով մասնակցել նստացույցին կամ գալ Ազատության հրապարակ։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 27-ից մի խումբ երիտասարդներ Ազատության հրապարակում նստացույց են անում` «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը փոխելու պահանջով։
Նստացույցի նախաձեռնող Շահեն Հարությունյանն ասում է, որ նստացույցի առաջին գիշերը ոստիկանները մոտեցել են մասնակիցներին, պահանջել նրանց տվյալները` հավաստիացնելով, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով են դրանք գրանցում, սակայն ցուցարարները առավոտյան պարզել են, որ այդ տվյալների հիման վրա ոստիկանները այցելել են իրենց բնակարաններ՝ համոզելով հետ կանչել Ազատության հրապարակում գտնվող իրենց հարազատներին։
Ինչպես պատմում է Շահենը` քիչ առաջ նստացույցի մասնակից Արթուրը, որն Ապարանից է միացել իրենց, ներողություն է խնդրել, որ այլևս չի կարող մասնակցել նստացույցին, քանի որ սպառնացել են, որ հիվանդանոցում աշխատող մորը կազատեն աշխատանքից։
«Բացի այդ, երկար ժամանակ այդ տղային պահել են Ապարանի ոստիկանական բաժնում ու ստիպել՝ թուղթ ստորագրի, որ ինքը այլևս չի մասնակցելու իմ կազմակերպած ցույցներին։ Սկզբից հրաժարվել է ստորագրել այդ թուղթը, մնացած հարցերին պատասխանել, բայց ոստիկանները միանգամից զանգել են հիվանդանոց, որտեղ մայրը բուժքույր է աշխատում, ու ասել, որ եթե հենց հիմա չես ստորագրում, մամայիդ գործից հանում ենք։ Էդ տղեն ստիպված ստորագրել է։ Ու հիմա ոստիկանները ամեն օր ժամը 9-ին զանգահարում են նրան, որ տեսնեն՝ տունն է, թե չէ»,- պատմեց Շահեն Հարությունյանը։
Շահեն Հարությունյանը
Նրա ներկայացրած մյուս դեպքը տեղի է ունեցել նստացույցի մասնակից աղջիկներից մեկի` Միկայի հետ, ում ծնողները բնակվում են Լեհաստանում, իսկ մյուս հարազատները` Գյումրիում: Վերջիններիս միջոցով էլ փորձել են աղջկան արգելել մասնակցել նստացույցին։
Շահենի փոխանցմամբ՝ երեկ Միկայի հորեղբորն են բերման ենթարկել, ապա ոստիկանները զանգահարել են Լեհաստան, աղջկա ծնողներին սպառնացել, որ արգելեն իրենց աղջկան մասնակցել նստացույցին։ Սակայն ծնողները ոստիկաններին հայտնել են, որ իրենք դեմ չեն, որ իրենց աղջիկը մասնակցի ցույցին` նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա չափահաս է։ Ապա Գյումրու ոստիկանական բաժին են բերման ենթարկել Միկայի հորեղբոր որդուն, զանգահարել Միկային, հայտնել, որ աղջիկը պետք է ներկայանա բաժին` ցուցմունքներ տալու. «Դրանից հետո զանգահարում են Լեհաստան, այդ աղջկա ծնողներին ասում, որ եթե ձեր աղջիկը չներկայանա բաժին, հետախուզում ենք հայտարարելու, Լեհաստանից ձեզ բերենք էստեղ, իրան համալսարանից հեռացնենք»։
Հաշվի առնելով տեղի ունեցած միջադեպերը՝ այս գիշեր ցուցարարները հրաժարվել են որևէ մասնակցի տվյալ հաղորդելուց, ինչն էլ ոստիկանների հետ վիճաբանության առիթ է հանդիսացել. «Այս գիշեր շատ լարված է եղել։ Երբ չտվեցինք մեր տվյալները, նկատեցինք, որ ոստիկանության պաշտոնյաներ են եկել, կուտակումներ են լինում։ Կոնկրետ միտում ունեն իրանք՝ այս նստացույցի մասնակիցների նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու։ Ցանկանում են մարդկանց հատիկ-հատիկ տանել Ազատության հրապարակից։ Ով մտնում է հրապարակ, հինգ րոպե հետո նրա ամբողջ տվյալները ունենում են»,- ասում է Շահեն Հարությունյանը։
Զրույցի վերջում Շահենը ցանկացավ ընդգծել, որ իրենք «չուղղորդվող, չօգտագործով» երիտասարդներ են և դուրս են եկել ազնիվ պայքարի։

Шаген Арутюнян сигнализирует: участникам сидячего пикета угрожают
В беседе с Hetq.am активист Шаген Арутюнян сообщил, что уже второй день полицейские угрожают участникам сидячего пикета, запрещая им проводить акцию и приходить на площадь Свободы.
Напомним, что с 27 февраля группа молодых активистов проводит на площади Свободы сидячий пикет с требованием изменить меру пресечения Доставщику хлеба - Артуру Саркисяну, который доставил еду вооруженной группе «Сасна црер», захватившей в июле прошлого года территорию Патрульно-постового полка в Ереване.
Инициатор акции Шаген Арутюнян рассказал, что в первую ночь к ним подошли полицейские, которые потребовали их данные, заявив, что это делается из соображений безопасности участников акции. Однако утром выяснилось, что на основе полученных данных полицейские посетили квартиры молодых людей, уговорив родителей отозвать находящихся на площади Свободы своих детей.
По словам Шагена, немногим ранее участник пикета по имени Артур, который приехал из Апарана, извинился и сказал, что не может больше участвовать в акции, так работающей в больнице его матери пригрозили увольнением.
“Этого парня очень долго держали в отделении полиции Апарана, где заставили подписать бумагу о том, что он больше не будет участвовать в организованных мной акциях. Он сперва отказывался подписать и отвечать на вопросы, но полицейские тут же позвонили в больницу, где его мать работает медсестрой, и сказали, что если он сейчас же не подпишет, то его мать уволят. И ему пришлось подписать. Теперь полицейские каждый день в 9 утра звонят ему, чтобы убедиться, дома он или нет”,- рассказал Шаген Арутюнян.
Шаген Арутюнян
Второй случай касался участницы акции по имени Мика, чьи родители живут в Польше, а остальные родственники – в Гюмри. Именно с их помощью девушке запретили участвовать в пикете.
По словам Шагена, вчера подвергли приводу дядю Мики, после чего полицейские позвонили в Польшу и потребовали от родителей девушки запретить ей участвовать в сидячем пикете. Однако родители заявили, что они не против участия своей дочери в акции, тем более, что она совершеннолетняя. После этого в отделение полиции Гюмри подвергли приводу двоюродного брата Мики, потом позвонили девушке и сказали, что она должна явиться в отделение для дачи показаний. “Потом опять позвонили в Польшу ее родителям и заявили, что если их дочь не явится в полицию, они объявят розыск и доставят родителей в Армению, а Мику исключат из университета”.
Учитывая эти случаи, минувшей ночью участники пикета отказались сообщить полицейским свои координаты, что стало причиной конфликта со стражами порядка. “Эта ночь была очень напряженной. После того, как мы отказались сообщить наши данные, на площадь пришли более высокие чины полиции, а число полицейских увеличилось. У них есть конкретная задача – применить силу в отношении участников пикета. Они хотят по одному убрать нас с площади. Если кто-то приходит на площадь, то через пять минут они получают все его данные”,- отметил Шаген.
В конце беседы он подчеркнул, что использовать их или управлять ими невозможно, так как они вышла на справедливую борьбу.