Duty free-ի տարածքը Գագիկ Բեգլարյանի որդու ընկերությանը կտրամադրվի 49 տարով
Կառավարությունն այսօրվա նիստում չքննարկվող կարգով որոշեց բավարարել տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի որոշման նախագիծը և փոփոխություններ, լրացումներ կատարել դեկտեմբերի 29-ին ընդունված որոշումներից մեկում։ Այդ փոփոխությամբ Բագրատաշեն մաքսակետի տարածքում կառուցվող անմաքս առևտրի սրահը (duty free) «Դյութի Ֆրի Հոլդինգ» ընկերությանը կառուցապատման իրավունքով կտրամադրվի 49 տարի ժամկետով։
Կառավարություն ներկայացված հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դեկտեմբերի 29-ին ընդունված որոշմամբ նախատեսված չի եղել կառուցապատման տրամադրման ժամկետը, այդ պատճառով միայն այժմ է հաստատվում այն:
Ինչպես արդեն հայտնել էինք՝ Բագրատաշենի մաքսակետում հող ստացած «Դյութի Ֆրի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է նոյեմբերի 22-ին: Ընկերության բաժնեմասի 50 տոկոսը Հայաստանի տնասպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի որդունն է՝ Հրանտ Գագիկի Բեգլարյանինը: Մյուս կեսի սեփականատերը վրաստանաբնակ Դիանա Մութաֆյանն է:

Территория для “Duty free” будет выделена сыну Гагика Бегларяна сроком на 49 лет
Правительство РА на своем сегодняшнем заседания утвердило проект решения министра территориального управления и развития Давида Локяна о внесении изменений и дополнений в одно из решений, принятых 29 декабря 2016 г. Этими изменениями строящийся на территории Баграташенского таможенного пункта павильон беспошлинной торговли (duty free) будет выделен компании “Дьюти Фри Холдинг” с правом застройки сроком на 49 лет.
В обосновании отмечено, что в решении от 29 декабря не был предусмотрен срок действия права на застройку.
Как мы уже сообщали, ООО “Дьюти Фри Холдинг”, получившее земельный участок на Баграташенском таможенном пункте, было зарегистрировано 22 ноября. 50% акций компании принадлежат сыну бывшего министра транспорта и связи Гагика Бегларяна Гранту Бегларяну. Владельцем второй половины акций является проживающая в Грузии Диана Мутафян.