Ուրֆա - Ժողովրդային բժշկութիւն
Ժողովրդային բժշկութեան մաս կը կազմեն հաւատալիքները, որոնց կարգին՝ հրաշքով ստացուած բուժումները: Այս իմաստով, Ուրֆան կարելի է նկատել այն վայրերէն մէկը, ուրկէ մեզի հասած է հրաշքով բժշկուելու քրիստոնէութեան առաջին տարիներէն աւանդուած պատմութիւն մը:
Ըստ աւանդութեան, Եդեսիոյ (Ուրֆայի պատմական անունը) Աբգար թագաւորին - որուն տոհմին համար կ՚ըսուի թէ Արշակունիներուն հետ խնամիական կապեր ունէր - հասած էր Յիսուս Քրիստոսի համբաւը։ Եդեսիոյ վրայ իշխող այս թագաւորը կը տառապէր բորոտութենէ - վարակիչը՝ Mycobacterium leprae –, կը թղթակցի Յիսուսի հետ խնդրելով անկէ որ Եդեսիա ապաստանի զինքը բուժելու համար, մանաւանդ որ Երուսաղէմի մէջ ան հալածուած էր: Յիսուս կը մերժէ, քանի որ ան պէտք էր իր առաքելութիւնը աւարտին հասցնել: Սակայն Աբգարին կը ղրկէ իր կենդանագիր պատկերը՝ Դաստառակը: Յիսուսի Համբարձումէն ետք Եդեսիա կու գայ Թադէոս առաքեալը, կը բժշկէ Աբգար թագաւորը ու երկրին մէջ կը տարածէ քրիստոնէութիւնը:
Աւանդական այս պատմութիւնը Ուրֆայի մէջ բժշկութեան առնչուող մեզի ծանօթ ամէնէն հին պատմութիւններէն է։
Ուրֆայի առողջական վիճակը եւ ժողովրդային հաւատալիքները լուսաբանող տուեալներ
Ուրֆայի գաւառը (սանճաք) կը գտնուի վերին Միջագետքի հիւսիսային բարեխառն գօտիին մէջ: Գաւառին կարեւորագոյն քաղաքը՝ Ուրֆան, կանգնած է ծովու մակերեսէն մօտ 500 մեթր բարձրութեան վրայ, ինչ որ զինք կ՚օժտէ յարաբերաբար բարեխառն կլիմայով մը։
Ուրֆան յստակօրէն կը վայելէ տարուան չորս եղանակները. ձմեռը ձիւնառատ է, իսկ ամրան՝ օրուայ մէջ կը տիրէ սաստիկ չոր տաք, որուն կը յաջորդէ գիշերային զովութիւնը, երբ բնակիչները կը գիշերեն իրենց տուներու տանիքներուն վրայ կամ իրենց այգիներուն մէջ։ Այս ապրելակերպը ուրֆացիներուն (հայ, արաբ, թուրք, քիւրտ, ասորի ու հրեայ) հաւանաբար որոշ առողջութիւն պարգեւած է, խթանելով անոնց ախտամերժողական ոյժը։ Գարնան, Ուրֆայի շուկան կ՚ողողուի մածունով, կարագով, պանիրով ու իւղով, իսկ աշնան տուներու ամբարները կը լեցուին անուշեղէններով, ցորենով ու ձաւարով։ Այս վերջինը մաս կը կազմէ «երդուեալ» մսակեր ուրֆացիին սիրած չի-քէօֆթէին, պորանիին կամ լխլխուն քէօֆթէին բաղադրիչներէն։ Ուրֆացիներուն այս չափազանց մսակերութեան հետեւանքներուն մասին շատ բան չենք գիտեր։
Ուրֆա քաղաքին կառոյցին վրայ հակիրճ ակնարկ
Քաղաքը ունի մեծ թիւով քարաշէն, երկյարկանի տուներ: Ըմպելի ջուրը կը ստացուի թաղային ջրամբարներէն կամ այսպէս կոչուած «գասթել»ներէ, իսկ տնական գործածական ջուրը կը քաշուի ջրհորներէ: Մինչեւ 1886 թուականը հայոց թաղի տուներու մէջ չկար հոսող ջուր, իսկ քաղաքապետութիւնը գրեթէ բացակայ ըլլալուն պատճառով, քաղաքին առողջապահական վիճակը նախանձելի չէր կրնար ըլլալ: Ուրֆայի փողոցները նեղ են եւ կոյուղիները անկանոն: Թէեւ հայկական թաղը բարձրահայեաց դիրք մը ունի, օդասուն եւ համեմատաբար առողջարար է, սակայն չենք գիտեր թէ անոր բնակիչները տարափոխիկ հիւանդութիւններէ որքա՞ն զերծ են: Այս մասին Արամ Սահակեանի Ուրֆայի պատմագիրքը մասնաւոր պատասխան չի տար, ինչպէս նաեւ բացակայ են այնտեղ մանկական հիւանդութեանց, մահասութեանց ու հայ ընտանիքներու աւանդական բազմածնութեան առնչութեամբ տեղեկութիւնները:
Ուխտատեղիներ
Բացի քաղաքին շրջակայ այգիներուն մէջ կատարուող ամառնային խնճոյքներէն, Ուրֆայի մէջ կան գլխաւորաբար ժողովրդային քէֆի երկու զբօսավայրեր՝ Այն-էլ-Զալիխայի ու Հայր Աբրահամի լճակները: Անոնք թէեւ արտակարգօրէն ձկնառատ են, բայց արգիլուած է սուրբ ձուկերուն որսը, որովհետեւ երկու այս վայրերը կը կրեն կրօնական աւանդական կնիք: Կը պատմուի թէ կռապաշտներ Հայր Աբրահամը կը հալածեն, զայն կը բռնեն ու կ՚որոշեն զայն զոհել իրենց կուռքերուն։ Դէպքը տեղի կ՚ունենայ Ուրֆայի բերդին առջեւ, լճակին վայրը։ Զոհասեղան մը կը պատրաստեն եւ կը փորձեն ծառի ճիւղերով հրկիզել Հայր Աբրահամի մարմինը։ Այդ պահուն, երկինքէն շանթ մը կ՚իյնայ, այստեղ գտնուող ծառ մը կը բռնկեցնէ, ծառէն կայծեր կը ժայթքին, իսկ կայծերուն ինկած տեղէն ալ ջուր կը բխի։ Իսկ կայծակնահար եղած ծառն ալ կը շարունակէ պահել իր կանաչութիւնը։ Հրաշային այս ծառը կը կոչուի Էրած ծառ:
Հայր Աբրահամի լճակին շրջակայքը ուխտատեղի կը դառնայ քրիստոնեաներու ու իսլամներու համար: Էրաց ծառին ճիւղերուն վրայ ուխտաւորներ սովորութիւն ունին կապելու ուլունքներ ու հագուստի գունաւոր ծուէններ: Պարզ է որ ուխտաւորներ այս վայրը կ՚այցելեն հրաշալի բուժումներ ստանալու համար:
Նմանօրինակ վայր մըն է նաեւ Աբգար թագաւորի լեռը, որ կը գտնուի Ուրֆա քաղաքին հարաւ-արեւմտեան կողմը: Ըստ աւանդութեան, հոն՝ ընդարձակ քարայրի մը մէջ, կը գտնուի Աբգարի դամբարանը: Յունիսի առաջին օրը ուխտագնացներ կ՚այցելեն այստեղ, գերեզմանին վրայ կ՚աղօթեն ու ետքն ալ ծայր կ՚առնէ կերուխումն ու խրախճանքը: Մեզի ծանօթ է արդէն Աբգարի բորոտութենէն բուժման աւանդութիւնը։ Հետեւաբար կ՚ենթադրենք որ ուխտաւորները թագաւորին շիրիմը այցելելով կ՚ակնկալեն նաեւ առողջական բարելաւում:
Ուրֆայի հայոց արհեստները
Արամ Սահակեան կը թուէ 17 արհեստ: Արդի առումով կարելի չէ ակնկալել որ 19-րդ դարավերջին Ուրֆայի մէջ գոյութիւն ունենար արհեստաւորական հիւանդութեանց հասկացողութիւն ու հետեւողական դարմանումներ: Սակայն նշուած որոշ արհեստներ, ինչպէս՝ որմնադրութիւն, մօտակայ քարահանքներուն մէջ քարհատութիւն, ջաղացպանութիւն ու երկաթագործութիւն, կրնան պատճառել մարմնական վնասներ, յատկապէս՝ ոսկորներու, մկաններու, յօդերու: Ասոնց դիմաց Ուրֆայի մէջ կային կին կամ տղամարդ վարպետ գըրըգճիներ (բեկաբոյժներ): Անոնցմէ Սահակեան կը յիշէ Նուռ ուտողենց Մարիամը ու Ղազարը: Անոնք կը դարմանէին ճմլումները, խախտած թեւերն ու ոտքերը ու իրար կը միացնէին կոտրած ոսկորները։
Ուրֆայի հիւանդութիւնները ու ժողովրդային դարմանումի կերպերը
Կարեւոր է գիտնալ թէ Ուրֆայի մէջ մանր-մունր անհանգստութիւններուն շատ կարեւորութիւն չեն տար: Ուրֆացին համոզուած է, որ օղի/չի-քէօֆթէի դարմանումով մը ջերմէ տառապողը յաջորդ օրն իսկ ոտքի կը կանգնի:
Ուրֆացին սակայն կը սարսափի հետեւեալ երեք հիւանդութիւններէն՝
Աչքի ցաւ
Այս ամենէն շատ տարածուած հիւանդութիւնն է որ մէջտեղ կ՚ելլէ մանաւանդ ամառուան եղանակին: Տրուած պատճառները հետեւեալներն են. կիզիչ արեւ, փոշի, պտուղներու հիւթ, եւ ընդհանրապէս առողջապահական պայմաններու պակաս: Ասկէ կարելի է ենթադրել թէ հիւանդութիւնը հաւանաբար կրնայ ըլլալ conjuctivitis /red eye (ակնազօդաբորբ/կարմրած աչք): Դարմանումի համար հիւանդները կարգ կը բռնեն ընդհանրապէս կին բուժակներուն դրան առջեւ: Տեղեկութիւն չկայ թէ ինչ էին դարմանական միջոցները, որոնք երբեմն հիւանդին կուրութիւն կը պատճառէին: Յամենայնդէպս, բուժակներուն յաճախորդներուն թիւը անկում կը կրէ, երբ 19-րդ դարու երկրորդ կէսին Ուրֆայի մէջ կը բացուի գերմանական հիւանդանոցը:
Կողատապ (Pleurisy)
Հիւանդութիւնը բոլոր եղանակներուն բաւական թիւով զոհեր կը խլէր ժողովուրդէն: Սահակեան այս հիւանդութեան պատճառները չի տար: Ասիկա կրնայ շնջառական գործարաններու բորբոքման հետեւանք ըլլալ, ինչպէս օրինակ թոքատապի (pneumonia)։ Ժողովրդական դարմանումը շիշէ քաշելն (cupping) ու արիւն առնելն (սափրիչին ածելիով կամ տզրուկով) է:
Աւուր հանել (Հալէպի չիպան, bouton d’Alep)
Խոռոչային սպիի նմանող վէրքեր են, որոնք կը յայտնուին ենթականերուն այտերուն կամ քթին ծայրը: Զանոնք կարելի է գտնել նաեւ ծոծրակին, թեւին եւ ձեռքերուն վրայ: Մարդիկ իրենց կեանքին ընթացքին մէկ անգամ աւուր կ՚ունենան: [13] Հիւանդութիւնը կը յառաջանայ երբ ենթական խայթուի phlebotome դասին պատկանող էգ ճանճերէն (sandfly): Ճանճը մորթին տակ կը ներարկէ միաբջիջ մակաբոյծ մը (protozoan)՝ leishmania տեսակէն: Հիւանդութիւնը գիտականօրէն ճանչցուած է իբրեւ cutaneous Leishmaniasis: Այդ ճանճերը կը բազմանան Սուրիոյ ու Իրաքի ջրառատ, ճահճային շրջաններուն մէջ:
Ուրֆայի մէջ ժողովրդային բժիշկներ եւ ժողովրդային դարմանումի այլ ձեւեր
Իշընէ Պախ Մինաս
Մինաս ուրֆացի մըն է, որուն դիմումը - 1885-ին կատարուած - Մարաշի աստուածաբանական դպրոցը ուսանելու կը մերժուի, այնպէս որ ան կը վերադառանյ Ուրֆա ու կը սկսի գործել իբրեւ ժողովրդային բժիշկ: Առ այդ կը պատմուի թէ ան թոքախտաւորը «կը բուժէր» հիւանդին կուրծքէն նէրկիլէյի խողովակով դուրս քաշելով հիւանդութիւն պատճառող մանրէները (Mycobacterium tuberculosis), այլապէս ծանօթ իբրեւ Bacilles de Koch: [15] Կը պատմուի նաեւ որ Պախ Մինաս նոյնիսկ կատարած է ուղեղային գործողութիւններ, ինչպէս նաեւ հեղինակ է ձեռագիր հեքիմարաններու:
Ապսուն ընողներ, կամ ապսունուածներ
Ասոնք օձէ ու կարիճէ խայթուողները կը բուժեն, թէեւ դարմանումի կերպը յայտնի չէ: Ապսունուածները նաեւ օձահմաններ են (օձ հմայողնե՞ր), այսինքն անոնք կրնան օձերը իրենց թաքնուած տեղերէն դուրս բերել եւ իրենց գրպաններուն մէջ տեղաւորել: Անոնցմէ հռչակաւոր է Ինճօ Բարարը:
Հրաշագործ Տէր Մելքոն
Ուրֆացիները` թուրք թէ հայ, կը վկայեն Տէր Մելքոն քահանային կարողութիւններուն մասին: Հայր Աբրահամի ջրուղիին մօտիկ աշխատող սրճեփ մը՝ Ապտիւլրահմանը, տեսած է թէ ինչպէս Տէր Մելքոն կ՚աղօթէ՝ ջուրին վրայ փռուած իր ծփացող ճիւպպէին վրայ ոտքի կանգնած: Կը պատմուի որ ան կրնար գոց դռներէն մտնել կամ առանց բանալի գործածելու կղպուած դուռ մը բանալ: Բայց այս նիւթով մեզ հետաքրքրողը այն էր, որ շատ մը ուրֆացիներ կը հաւատային թէ այս «սուրբ մարդը» կրնար նաեւ անբուժելի հիւանդութիւններ դարմանել:

Ourfa – Folk Medicine
Beliefs, and, in turn, their miraculous cures, are a part of folk medicine. In this respect, Ourfa can be regarded as one of those places from where we have inherited, from the first years of Christianity, a history of miraculous cures.
According to tradition, the celebrity of Jesus Christ reached the ears of King Abgar of Edessa (the historical name of Ourfa), whose family line is said to have been linked to the Arsacids through marriage. This king, who ruled Edessa, suffered from leprosy (Mycobacterium leprae). Abgar corresponds with Jesus, asking him to seek refuge in Edessa and to cure him. At the time, Jesus was being persecuted in Jerusalem. Jesus refuses the request because he had to complete his mission. However, Jesus sends Abgar his living image; his Shroud. After the resurrection of Jesus, the Apostle Thaddeus comes to Edessa. He cures King Abgar and spreads Christianity throughout the land.
This traditional tale, related to medicine in Ourfa, is one of the oldest stories known to us.
Data on the state of health and folk medicine in Ourfa
The province (sanjak) of Ourfa is located in the northern temperate zone of Mesopotamia. Ourfa, the province’s most important city, is located 500 meters above sea level, endowing it with a relatively temperate climate.
Ourfa enjoys all four seasons of the year. Snowfall is plentiful in winter. During summer days, an extremely dry heat beats down, followed by cool nights when residents either sleep on the roofs of their homes or in their gardens. This lifestyle probably endowed Ourfa residents (Armenian, Arab, Turk, Kurd, Assyrian and Jew) with a degree of wellbeing by increasing their immunity. In the spring, the Ourfa market would overflow with madzoun (yogurt), butter, cheese and oil. In the autumn, household storerooms would be full of sweets, wheat and cracked wheat. This latter grain was an essential ingredient in chi keofteh, borani (ragout), and lkhlkhoun keofteh, dishes greatly loved by the dedicated meat eaters of Ourfa.
Brief Overview of Ourfa
The city had a large number of two-story stone houses. Drinking water was provided by neighborhood reservoirs (kastel). Water for home use (laundry, washing, etc.) was drawn from wells. Homes in the Armenian quarter of town had no running water until 1886. Given the lack of any functioning municipal government, the health situation was far from admirable. Streets were narrow and the sewer system spotty. Even though the Armenian quarter enjoyed a high elevation, making it airy and relatively healthy, we don’t know the degree to which residents were safe from contagious diseases. Aram Sahagian, in his history of Ourfa, has nothing to specific to say on the matter, nor is there any information on child maladies, mortality rates or the traditional multiple births in Armenian families.
Pilgrimage Sites
In addition to the summer festivities that took place in the gardens near the town, there were two main resort sites were people would gather for merrymaking – the small lakes of Ayn-el-Zalikha and Hayr (Father) Abraham. While teeming with fish, fishing was banned because the two sites bore a religious significance. It was said that fire-worshippers had persecuted Father Abraham, had captured him, and decided to sacrifice him to their idols. The incident is said to have taken place in front of the Ourfa castle, near the lake. The pagans build a sacrificial altar and try to burn Father Abraham atop a fire made of tree branches. A lightning bolt strikes from the heavens, hitting a nearby tree. Catch fire, the tree shots off sparks that hit the ground. Water starts flowing from the spot. The tree, even though struck by lightning, retains its foliage. That miraculous tree is called ‘burnt tree’.
The area around Father Abraham’s lake becomes a pilgrimage site for Christians and Muslims. The pilgrims had a custom of tying beads and colorful strips of clothing on the branches of the ‘burnt tree’. Evidently, pilgrims visited the site in expectation of miraculous cures.
King Abgar’s mountain, located in the southwestern side of Ourfa, was a similar site. According to tradition, the king’s tomb was to be found in a large cave in the mountain. Pilgrims would visit the site on the first day of June to offer prayers, followed by feasting and merrymaking.  We’ve already mentioned the tradition as to how King Abgar was cured of his leprosy. Thus, we can conclude that pilgrims visited the king’s tomb expecting an amelioration of whatever ailed them.
Ourfa Armenians: Trades and Crafts
Aram Sahagian lists seventeen trades.  Looking back today, one wouldn’t expect there to be an understanding of illnesses associated with workshop employment or long-term treatment. However, a few of these seventeen trades (masonry, stonecutting in the nearby quarries, operating a gristmill, and ironmongery), can cause physical injuries, especially to the bones, muscles and joints. To cope with such injuries, there were professional bonesetters (kurukdji), both men and women, in Ourfa. Of these, Sahagian mentions the names of Nour Oudoghents Mariam and Ghazar. They would treat bruises and contusions, and set dislocated arm and leg bones.
Ourfa: Ailments and Folk Remedies
It’s important to know that Ourfa residents paid scant attention to minor maladies and discomforts. An Ourfa resident believed that a shot of oghi (homemade vodka) and some chi keofteh would get those with a fever up on their feet the next day.
Ourfa residents, however, were terrified of the following three ailments:
Eye Pain (Achki Tsav)
This was the most widespread malady, especially cropping up during the summer months. [11] The causes were noted as blazing sunshine, dust, fruit juices, and a general lack of sanitary conditions. From this, we can infer that the ailment was conjunctivitis/red eye. Patients waiting to be treated would form a queue outside the healer’s door. That person was usually a woman. There is no information as to the treatment methods used, which sometimes caused blindness. Nevertheless, the number of those seeking treatment from folk healers dropped when the German Hospital opened its doors in Ourfa in the second half of the 19th century.
Pleurisy (Goghadab)
This malady was the cause of many deaths year-round. Sahagian does not list the causes of the disease. It may have been due, like pneumonia, to an irritated respiratory tract. The folk remedy was to either bleed the patient, using a barber’s razor or leeches, or to employ the method of cupping (shisheh kashel).
Leishmaniasis/Bouton d’Alep (Avour Hanel)
These are ulcer-like wounds appearing on the patient’s skin, mouth and nose. A person can only have one bout of the disease during their lifetime. The disease is caused by protozoan parasites and spread by the bite of the female sand-fly (genus Phlebotomus).  The scientific name of the disease is cutaneous Leishmaniasis. These flies flourish in the swampy areas of Syria and Iraq.
Ourfa: Folk Doctors and Other Folk Remedies
Ishuneh Bakh Minas
Minas was an Ourfa native. In 1895, he applied to the Marash Theological School but was turned down. He returned to Ourfa and started to work as a folk doctor. It was said that he cured tuberculosis patients by using a nargileh (hookah) tube to extract the disease-causing bacteria (Mycobacterium tuberculosis-aka Bacilles de Koch) from their chests. Bakh Minas is also said to have performed brain surgery. He authored several medical guides (hekimaran).
Snake and Scorpion Bite Healers (Absoun unoghner, absounvadzner)
We have no information as to the treatment they used. These individuals were also known as snake charmers (otsahman), because they could coax snakes from their lairs and pocket them. One of these famous individuals was Indjo Parar.
Miracle Worker Der Melkon
Ourfa residents, Turk or Armenian, testified regarding the powers of Der Melkon. Abdul Rahman, a coffeemaker who worked near Father Abraham’s aqueduct, claimed to have seen Der Melkon praying, while standing on his cassock atop the water. It was said that he could pass through closed doors or that he could open them without a key. What interests us here, is that many Ourfa residents believed that this ‘holy man’ could cure untreatable diseases.