Թունիսի հրամայականը. մարդու իրավունքներն ու հետագա զարգացումները արաբական գարնանից հետո
Պատմության ընթացքում լինում են պահեր, երբ մեզանից յուրաքանչյուրը պարտավոր է բարձրաձայնել, թե ուր ենք հասել: Կարծում եմ` սա այդ պահերից մեկն է:
Անցնող տարում Թունիսում, Կահիրեում, Մադրիդում, Նյու Յորքում և աշխարհի բազմաթիվ այլ քաղաքներում, լսվեց հասարակ ժողովրդի ձայնը, և հստակ ձևակերպում ստացան նրանց պահանջները: Նրանք ցանկանում են հասարակ ժողովրդի շահերը տեսնել տնտեսական և քաղաքական համակարգերի կենտրոնում, ցանկանում են հասարակական կյանքում ունենալ նշանակալի մասնակցության հնարավորություն, արժանապատիվ կյանք և զերծ լինել վախից ու կարիքից:
Հիշատակման արժանի է, որ կայծը, որից բոցավառվեց արաբական գարնան կրակը և ի վերջո տարածում գտավ աշխարհի շատ քաղաքներում, ծնվեց մի անհատի հուսահատ արարքի շնորհիվ, ով մշտապես զրկված լինելով արժանապատիվ կյանքի հիմնարար իրավունքից, հրկիզեց ինքն իրեն և այս կերպ հայտարարեց, որ կյանքն առանց մարդու իրավունքների չի կարող կյանք համարվել: Սակայն, ճնշման, կարիքի, դուրս մղման և բռնության խարույկի փայտերը արդեն վաղուց էին կուտակվել Թունիսում, տարածաշրջանով մեկ և շատ ավելի հեռուներում:
Անշուշտ, այս ամենի հիմքում ընկած էին տարածաշրջանի կառավարությունների գործողությունները, ծայրահեղություններն ու մերժումը` կատարելու սեփական պարտականությունները: Ինչպես նաև տարածաշրջանից դուրս գտնվող ազդեցիկ երկրների գործողությունները, որոնք յուղ էին լցնում ավտորիտար վարչակարգերի արարքներին և խթանում սեփական շահերը առաջ տանելու կործանիչ քաղաքականությունը, որն էլ ավելի տարածեց ճնշումները, անպատժելիությունը, հակամարտություններն ու տնտեսական շահագործումը:
Սակայն, միջազգային մակարդակով, բավական հետաքրքրական են ֆինանսական հաստատությունների և զարգացման գործակալությունների կողմից տրամադրված գնահատականները, որոնք նախորդում էին արաբական գարնան զարգացումներին: Այնտեղ նշվում էր, որ Թունիսը դրսևորել է «նշանակալի առաջընթաց հավասարության, աղքատության դեմ պայքարի և բարեկեցիկ կյանքի ցուցանիշներին հասնելու համար»: Երկիրը Հազարամյակի զարգացման նպատակներին հասնելու «ճանապարհին էր»: Այն բավական առաջավոր դիրքերում էր գտնվում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են` «ժողովրդավարական կառավարումը, արդյունավետության ապահովումը, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիոն ռիսկերի վերահսկումն ու կանոնակարգման որակը»: Այն հանդես էր գալիս իբրև «ամենից իրավահավասար հասարակություններից մեկը» և իբրև «բարեփոխումների ջատագով»: Ընդհանուր առմամբ նշվում էր, որ «վերջին երկու տասնամյակների ընթացում Թունիսում գործի դրված զարգացման մոդելը տանում է երկիրը դեպի բարեկեցություն»:
Այնուհանդերձ, այս ամենի հետ մեկտեղ, ՄԱԿ-ն ու մարդու իրավունքների պահպանման հասարակական դիտորդները բոլորովին այլ պատկեր էին ուրվագծում. հասարակական կյանքից դուրս մղված ու լուսանցքում հայտնված համայնքներ, հարկադրվող ստորացումներ և տնտեսական ու սոցիալական իրավունքների մերժում: Մեզ տեղեկացրել են այնպիսի երևույթների մասին, ինչպիսիք են` անհավասարությունը, խտրականությունը, հասարակական կյանքին անմասն վիճակը, արժանապատիվ աշխատանքի և աշխատանքային իրավունքների բացակայությունը, քաղաքական ճնշումները, ինչպես նաև` հավաքների, միավորումներ կազմելու և խոսքի ազատության իսպառ բացակայությունը: Բացահայտել ենք գրաքննության, կտտանքի, բռնի կալանքի և ազնիվ արդարատության մարմինների բացակայության դեպքեր: Ամփոփելով, այն ինչ լսել ենք, եղել է վախի ու կարիքի մասին: Ընդհանուր առմամբ` իրավիճակի գնահատման այս տեսանկյունը չնչին ազդեցություն է ունեցել վերոնշյալ զարգացման վերլուծության համար:
Որևէ մտադրություն չկա պնդելու, որ զարգացման վերլուծությունն ամբողջովին սխալ էր, կամ որ փաստերը ճշգրիտ չէին: Խնդիրն այն էր, որ վերլուծության տեսանկյունը երբեմն շատ նեղ էր, իսկ երբեմն էլ այն պարզապես սխալ ուղղություն էր մատնացույց անում: Վստահաբար, ոչ մեկը չէր փորձել ազնվորեն չափել վախի կամ կարիքի աստիճանը, գոնե բնակչության մեծամասնության համար:
Փոխարենը վերլուծությունը կենտրոնացել էր աճի, շուկայի և մասնավոր ներդրումների վրա` համեմատաբար քիչ ուշադրություն դարձնելով հավասարությանը և, ըստ էության, ոչ մի ուշադրության չարժանացնելով քաղաքացիական, քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական իրավունքները: Անգամ վերլուծության այն հատվածներում, որտեղ ուշադրությունն ուղղված էր Հազարամյակի զարգացման նպատակներին, միայն ներկայացվում էր տնտեսական և սոցիալական ցուցանիշների համեստ հավաքածու: Դրանցից ոչ մեկը հիմնված չէր իրավունքի սկզբունքի վրա, բոլորն ունեին բնակչության քանակական ընդգրկման ցածր ցուցանիշ, դրանցից ոչ մեկը չէր երաշխավորում անհրաժեշտ մասնակցային գործընթաց, և չէր զուգակցվում իրավական պատասխանատվությամբ:
Ըստ էության, վերլուծաբանները ոչ թե սխալ պատասխաններ են ստացել, այլ պարզապես նրանք երբեք չեն տվել ամենակարևոր հարցերը:
Եվ այս քաղաքական կարճատեսությունը շարունակվում էր թե’ հարավի, թե’ հյուսիսի բազմաթիվ երկրների նկատմամբ, որտեղ քաղաքական առաջնորդները կարծես մոռացել էին, որ առողջապահությունը, կրթությունը, բնակարանային ապահովությունը և արդարադատության ազնիվ իրագործումը քչերի համար նախատեսված սպառման ապրանքներ չեն, այլ իրավունքներ, որոնք առանց խտրականության վերաբերում են յուրաքանչյուրին: Տնտեսական քաղաքականության կամ զարգացման խթանման անվան տակ կատարվող ցանկացած քայլ պետք է ուղղված լինի այս իրավունքների ամրապնդմանը, իսկ նվազագույնը` ոչ մի քայլ չպետք է խոչընդոտի դրանց իրագործմանը:
Երբ 1948թ. դեկտեմբերի 10-ին ընդունվեց մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, այն կազմողները նախազգուշացնում էին, որ «օրենքի ուժով մարդու իրավունքների պաշտպանությունը առանցքային է, որպեսզի մարդը, իբրև փրկության վերջին հույս, հարկադրված չլինի ապստամբության դիմելու ընդդեմ բռնության և ճնշումների»: Հռչակագիրը սահմանում էր այն իրավունքները, որոնք անհրաժեշտ են արժանապատիվ և վախից ու կարիքից զերծ կյանքի համար` առողջապահության, կրթության և բնակարանային ապահովության իրավունքից սկսած մինչև մասնակցություն քաղաքական կյանքին և արդարադատության ազնիվ իրագործում: Հռչակագիրը նշում էր, որ այս իրավունքները պատկանում են ամեն անհատի, ամեն տեղ և առանց որևէ խտրականության:
Այսօր մեր քաղաքների փողոցներում մարդիկ պահանջում են, որ կառավարություններն ու միջազգային կառույցները չմոռանան իրենց խոստումները` հայտնելով իրենց պահանջները համացանցի և սոցիալական ցանցերի ուղիղ էլեկտրոնային եթերում: Այլևս անհնար է արհամարհել այս պահանջները:
Ընդհակառակը, կառավարություններն ու միջազգային կառույցները պետք է արձագանքեն այս ամենին` կտրուկ քաղաքական փոփոխություն իրականացնելով, այդ կերպ հիմնավորապես ընդգրկելով մարդու իրավունքները տնտեսական հարաբերություններում և զարգացմանն ուղղված համագործակցության ոլորտում, դնելով մարդու իրավունքները երկրի ներքին կառավարման հիմքում ու միջազգային հարթակներում այն դարձնելով քաղաքական փոխգործակցության աղբյուր: Ահա դեպի նոր հազարամայկ տանող մեր անցաթուղթը: Ահա Թունիսի հրամայականի էությունը:

The Tunis Imperative: Human Rights and Development in the Wake of the Arab Spring
There are moments in history when each of us is called upon to declare where we stand. I believe this is one of those moments.
Over the past year, in Tunis, Cairo, Madrid, New York and hundreds of other cities and towns across the globe, the voice of ordinary people has been raised, and their demands made clear. They want human beings at the centre of our economic and political systems, a chance for meaningful participation in public affairs, a dignified life and freedom from fear and want.
Remarkably, the spark that lit the fire of the Arab Spring, which would eventually spread to cities across the globe, was the desperate act of a single human being who, repeatedly denied the most basic elements of a life of dignity, set himself alight, and, in doing so, declared that a life without human rights, is not a life at all. But the dry kindling of repression, deprivation, exclusion, and abuse had been piling up for years, in Tunisia, across the region, and beyond.
The actions, omissions, excesses and abdications of the governments of the region were certainly at the centre. And the actions of powerful states outside the region in propping up authoritarian regimes, and pursuing destructive policies of self-interest that fostered repression, impunity, conflict, and economic exploitation also played a key role.
But, at the international level, the assessments provided by financial institutions and development agencies in the lead-up to the Arab Spring are also illuminating: Tunisia, it was said, showed “remarkable progress on equitable growth, fighting poverty, and achieving good social indicators.” It was “on track” to achieve the Millenium Development Goals. It was “far ahead in terms of governance, effectiveness, rule of law, control of corruption and regulatory quality.” It was “one of the most equitable societies” and “a top reformer.” Overall, we were told, “the development model that Tunisia has pursued over the past two decades has served the country well.”
Yet, at the same time, UN and civil society human rights monitors were painting a picture of excluded and marginalized communities, imposed indignities, and a denial of economic and social rights. We heard of inequality, discrimination, lack of participation, absence of decent jobs, absence of labour rights, political repression, and denial of free assembly, association, and speech. We found censorship, torture, arbitrary detention, and the lack of an independent judiciary. In sum, we heard of fear and want. Yet, somehow, this side of the equation carried very little sway in our development analysis.
This is not to say that the development analysis was all wrong, or the data inaccurate. The problem was that the analytical lens was often too narrow, and sometimes simply pointing the wrong way. Clearly, it was not fixed squarely on freedom from fear and want – at least not for the majority.
Instead, it was focused too narrowly on growth, markets, and private investment, with relatively little attention to equality, and virtually none to civil, political, economic and social rights. Even where attention was directed at the Millennium Development Goals, this provided only a very narrow set of economic and social indicators, none of them rights-based, all of them with low quantitative thresholds, none guaranteeing participatory processes, and none accompanied by legal accountability.
Essentially, the analysts did not get the answers wrong, they just never asked many of the most important questions.
And this policy myopia has been repeated in countries north and south, where political leaders seem to have forgotten that health care, education, housing, and the fair administration of justice are not commodities for sale to the few, but rather rights to which all are entitled without discrimination. Anything we do in the name of economic policy or development should be designed to advance these rights and, at the very least, should do nothing to undermine their realisation.
When the Universal Declaration of Human Rights was adopted on 10 December 1948, the framers warned that “it is essential, if man is not to be compelled to have recourse, as a last resort, to rebellion against tyranny and oppression, that human rights should be protected by the rule of law.” The Declaration laid out the rights necessary for a life of dignity, free from fear and want— from health care, education, and housing, to political participation and the fair administration of justice. It said that these rights belong to all people, everywhere, and without discrimination.
Today, on the streets of our cities, people are demanding that governments and international institutions make good on this promise, with their demands streamed live via internet and social media. Ignoring these demands is no longer an option.
Rather, governments and international institutions should follow their lead by making a dramatic policy shift toward the robust integration of human rights in economic affairs and development cooperation, and by adopting human rights law as the basis for governance at home, and the source of policy coherence across the international system. This is our mandate for the new millennium. This is the Tunis imperative.