Ովքեր են պատրաստվում դառնալ պատգամավոր
Նոր ձևավորվող խորհրդարանում ներկա լինելու համար պայքարող քաղաքական ուժերը իրենց նախընտրական ցուցակները ներկայացրել են կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին: Հրապարակված այդ տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, թե ովքեր են ցանկանում ներկայացնել քաղաքացիների շահերը օրենսդիր մարմնում, որ տարիքային, սեռային, մասնագիտական խմբերն են գերակշռում թեկնածուների ցանկում:
Կին թեկնածուներն ավելի երիտասարդ են
Խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն պատգամավորի 1558 թեկնածուներ: Սա նշանակում է, որ ամեն 10 000 ընտրողի հաշվով գրանցվել է պատգամավորի 6 թեկնածու:
Պատգամավոր դառնալ ցանկացողների միջին տարիքը 48 է: Այս ցուցանիշը համընկնում է իշխող Հանրապետական կուսակցության և իշխանության մաս կազմող Հայ հեղափոխական դաշնակցության առաջադրած թեկնածուների միջին տարիքին:
Արական սեռի թեկնածուները միջինում ավելի մեծ տարիք ունեն, քան իգական սեռի թեկնածուները (49 և 47` համապատասխանաբար): Ամենաերիտասարդ կանայք Ազատ դեմոկրատներից են, տղամարդիկ` ԵԼՔ դաշինքից: Ամենատարիքավորները Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունից են, որտեղ միջին տարիքը 63 է:
Բնակչության 52, պատգամավորի թեկնածուների՝ 30%-ը
Խորհրդարանի պատգամավորի մանդատի համար պայքարող 10 թեկնածուներից միայն 3-ն են կին: Կոմունիստական կուսակցությունում նրանց ներկայությունը կազմում է 26%, այլ կերպ ասած` ամեն 4-ից 1-ը: Թեև այս կուսակցության կազմում ընտրություններին կմասնակցի նաև «Կանայք հայոց աշխարհի» կուսակցությունը, վերջինից առաջադրվել է միայն մեկ թեկնածու: Երկու սեռերի ներկայացվածության ամենաքիչ տարբերությունը Ազատ դեմոկրատներ կուսակցությունում է, որտեղ կանանց և տղամարդկանց հարաբերակցությունը 4:5 է:
Կանանց և տղամարդկանց թվի մեծ տարբերություն կա նաև պատգամավորի թեկնածուների զբաղմունքների առանձին խմբերում: Տղամարդիկ գերակշռում են ինչպես գործազուրկների ու թոշակառուների, այնպես էլ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվողների շարքերում: Սակայն եթե ամեն 3 գործազուրկ թեկնածուից 2-ն են արական սեռի, իսկ ամեն 4 թոշակառուից 3-ը, ձեռնարկատերերի դեպքում ամեն 10 թեկնածուից 9-ը տղամարդիկ են: Սեռերի տարբերությունը նվազ բևեռացված է կրթության և գիտության ոլորտը ներկայացնողների շրջանում:
Գործազուրկ է ամեն 3 թեկնածուից 1-ը
Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածուները կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացրել են իրենց զբաղմունքի ոլորտը: Նրանցից շատերը ուսուցիչներ են, բժիշկներ, պետական կառույցների աշխատողներ, ոմանք ներկայացել են միայն որպես կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, զբաղմունքի մյուս ոլորտները բազմազան են` պահակ, անվտանգության աշխատակից, վարորդ, ծրագրավորող, ուսանող, փաստաբան, վարսահարդար, ինժեներ, բարմեն և այլն: Նկատենք, որ պատգամավոր դառնալու համար ավելի շատ մեդիայի ներկայացուցիչներ են առաջադրվել (խմբագիրներ, լրագրողներ և այլն), քան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Չնայած սրան` գործազուրկ է ամեն 3 թեկնածուից մեկը: Նրանք միջինում 47 տարեկան են, մեծ մասը տղամարդիկ են, կուսակցական: Գործազուրկների շարքում է նաև Սեյրան Օհանյանը` պաշտպանության նախկին նախարարը, որն առաջադրվել է Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան դաշինքի առաջին համարով:
Թեկնածուներ դպրոցներից և պետական կառույցներից
Կրթության և գիտության ոլորտում աշխատողների միայն 23%-ն է անկուսակցական. մոտավորապես ամեն 5-ից 4-ը կուսակցական են: Մեծ է հատկապես «Հայկական վերածնունդ» և Հանրապետական կուսակցություններից առաջադրվածերի թիվը:
Առաջինի ներկայացուցիչների շարքում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ակադեմիայի ռեկտորը, Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի (ԵԿՏԱ) ռեկտորն ու պրոռեկտորը, Իջևանի, Գավառի, Մարտունու, Գյումրու մասնաճյուղերի տնօրենները, ակադեմիայի հարևանությամբ գործող Ֆրանսիական և Եվրոպական քոլեջների աշխատակիցներ, տարբեր դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ: Նշենք, որ Հայկական վերածնունդ կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Արթուր Բաղդասարյանը Ֆրանսիական համալսարանի, ԵԿՏԱ-ի և ՀԱՊԿ ակադեմիայի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է:
Հանրապետական կուսակցության դեպքում պատկերը նման է, սակայն մի կարևոր առանձնահատկություն է այն, որ այս կուսակցությունից առաջադրված կրթության և գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների 57%-ը հանրակրթական դպրոցների տնօրեններ են:
ՀՀԿ-ի մասին մեկ այլ հետաքրքրաշարժ տեղեկություն. այս կուսակցությունից են նաև պետական հիմնարկներում (խորհրդարան, նախարարություններ, մարզպետարաններ և համայնքապետարաններ) աշխատողների մոտ 40%-ը:

Кто в Армении собирается стать депутатом Национального Собрания
Политические силы, вступившие в борьбу за избрание в новый парламент, уже представили в ЦИК свои предвыборные списки. Анализ опубликованных данных показал, кто хочет представлять интересы граждан в законодательном органе, какие группы по возрастному, половому и профессиональному признакам преобладают среди кандидатов.
Женщины-кандидаты моложе кандидатов-мужчин
В парламентских выборах примут участие 1558 кандидатов в депутаты. Это означает, что на каждые 10 тысяч избирателей зарегистрировано 6 кандидатов.
Средний возраст желающих получить депутатский мандат составляет 48 лет. Этот показатель совпадает со средним возрастом кандидатов, представляющих правящую Республиканскую партию Армении и входящую во власть АРФ Дашнакцутюн.
Кандидаты мужского пола в среднем старше кандидатов женского пола (49 и 47 лет соответственно). Самые молодые женщины- кандидаты – в партии “Свободные либералы”, а самые молодые мужчины- кандидаты – в блоке “Елк” (“Выход”). Солидным возрастом отличаются кандидаты от Коммунистической партии Армении – в среднем 63 года.
52% населения, 30% кандидатов в депутаты
Среди баллотирующихся в парламент 10 кандидатов только три женщины. Их присутствие в Компартии составляет 26%. В выборах в составе КПА, по всей видимости, примет участие и партия “Женщины земли армянской”, от которой выдвинут только один кандидат. Самая маленькая разница между кандидатами обоих полов – в партии “Свободные демократы”. Здесь соотношение жeнщин и мужчин составляет 4:5.
Большая разница между числом женщин и числом мужчин имеется и в вопросе занятий кандидатов в депутаты. Мужчины преобладают как среди безработных и пенсионеров, так и среди предпринимателей. Но если из каждых трех безработных лицами мужского пола являются двое, а из четырех пенсионеров – трое, то в случае с предпринимателями этот показатель составляет 9 из каждых 10 кандидатов. Разница в полах менее поляризована среди представителей сферы образования и науки.
Безработным является один из каждых трех кандидатов
Кандидаты в депутаты представили в ЦИК сферу своей занятости. Среди них много учителей, врачей, работников госструктур. Некоторые называли себя лишь представителями партий. Остальные сферы занятости оказались довольно разнообразными: сторож, сотрудник безопасности, водитель, программист, студент, адвокaт, парикмахер, инженер, бармен и т.д. Отметим, что среди кандидатов в депутаты представителей медиа (редакторов, журналистов и др.) больше, чем представителей общественных организаций.
Несмотря на это, безработным является один из каждых трех кандидатов. Их средний возраст 47 лет, большинство из них составляют мужчины и партийные. В числе безработных и бывший министр обороны Сейран Оганян, который возглавляет предвыборный список блока Оганян-Раффи-Осканян.
Представители школ и госструктур
В сфере образования и науки лишь 23% работников (или четверо из каждых пяти) являются беспартийными. Особенно много кандидатов от партии “Армянское возрождение” и Республиканской партии Армении.
В числе кандидатов от первой партии – ректор Академии Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), ректор и проректор Европейской региональной образовательной академии, директора филиалов ЕРОА в Иджеване, Гаваре, Мартуни и Гюмри, сотрудники действующих рядом с Академией французкого и европейского колледжей. Отметим, что возглавляющий предвыборный список “Армянского возрождения” Артур Багдасарян является председателем Французского университета, совета попечителей ЕРОА и Академии ОДКБ.
Похожая ситуация и в случае с Республиканской партией, но здесь есть одна разница: 57% кандидатов от РПА, представляющих сферу образования и науки, являются директорами общеобразовательных школ.
И еще одна примечательная деталь: РПА представляют также около 40% работников государственных учреждений (парламент, министерства, областные и общинные администрации).
Ниже представлена картина баллотирующихся в парламент сил в соответствии с партийной принадлежностью кандидатов.