Հունվարին Հայաստանը ստացել է 5 անգամ ավել մարդասիրական օգնություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրել է հունվարին Հայաստան ուղարկված մարդասիրական օգնության տվյալները, որից պարզվել է, որ այս տարվա առաջին ամսին Հայաստանը 5 անգամ ավելի շատ օգնություն է ստացել, քան 2016-ի նույն ամսին։
Մարդասիրական օգնության տեսքով հանրապետություն է ներմուծվել 66.4 տոննա ապրանք, որի արժեքը կազմել է 528 միլիոն դրամ կամ 1 միլիոն դոլար։ Այդ օգնության 38.2%-ը կազմել են քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանքը, ապա՝ մանածագործական իրերը։
Եթե դիտարկենք ուղարկված մարդասիրական օգնության աճի տեմպերը, համեմատելով 2016-ի նույն ամսվա հետ, պետք է ընդգծենք, որ ամենաշատը աճել է սարքերի և ապարատների տեսքով ուղարկված օգնությունը՝ այն էլ 39 անգամ, ապա մեծացել է մեքենաների, սարքավորումների և մեխանիզմների տեսքով ուղարկված օգնությունը՝ 15 անգամ։
Ով է Հայաստան այդքան մարդասիրական օգնություն բերել
Մինչ առանձնացված կանդրադառնանք մարդասիրական օգնություն ուղարկած երկրների տվյալներին, նշենք, որ 2017-ի հունվարին Հայաստանը այդպես էլ մարդասիրասիրական օգնություն չի ստացել ԱՊՀ երկրներից, որի կազմում է նաև ԵԱՏՄ անդամ Ռուսատստանի Դաշնությունը։ Մինչդեռ Հայաստան է ուղարկվել զգալի քանակով մարդասիրական օգնություն ԵՄ երկրներից և «այլ» երկրներից, որի կազմում են արևելյան և արևմտյան մայրցամաքի երկրները։
Մարդասիրական օգնության կեսը այս տարվա առաջի ամսին Հայաստանը ստացել է Միացյալ Նահանգներից, ապա Չինաստանից։ Ուղարկված մարդասիրական օգնությունից որոշ խոշորներին առանձնացրել ենք։ Մասնավորապես՝ «Փյունիկ» հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Լևոն Սարգսյանը, այդ ամսվա ընթացքում, որպես մարդասիրական օգնություն, Հայաստան է ներմուծել 81.000 դոլարին համարժեք մանկական խաղահարապարակի սարքեր և մարզասարքեր։ Այնուհետ Չեխիայի հանրապետությունից Հայաստան տեղափոխել Դավիթ Երևանցու պատրաստած քանդակը, որը Երևանին նվիրատվություն է եղել։ Այդ քանդակի արժեքը կազմել է 75.000 եվրոյին համարժեք դրամ։
Պատգամավոր Կարեն Կարապետյանի նախագությամբ գործող «Տաշիր» բարեգործական հիմանդրամը Մայր Աթոռի վեհարանի կահավորման համար, որպես նվիրատվություն, հանրապետություն է ներմուծել 171 աթոռ՝ գրեթե 40 հազար դոլարին համարժեք գումարով։
«Դիակոնիա» ընկերություն էլ իր «Օժանդակություն Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքային և գյուղական համայնքների ազգաբնակչությանը» ծրագրի շրջանակներում Հայաստան է բերել 43 հազար դոլարին համարժեք մակարոնային արտադրանք։ Նաև այլ ընկերություններ և անհատներ են ԼՂՀ-ին մարդասիրական օգնություն ուղարկել՝ սննդի, հագուստի և խնամքի պարագաների տեսքով։

В январе объем поступившей в Армению гуманитарной помощи вырос в пять раз
Комитет госдоходов представил данные о поступившей в Армению в январе гуманитарной помощи. Согласно этим цифрам, в первом месяце 2017 г. Армения получила гуманитарную помощь в пять раз больше, чем в том же месяце 2016 г.
В республику было доставлено 66,4 тонны гуманитарных грузов на сумму 528 млн драмов, или 1 млн долларов. 38.2% этой помощи составила продукция химической отрасли и связанных с ней других промышленных отраслей.
Отметим, что по сравнению с январем 2016 г. в этом году помощь в виде аппаратов и приборов увеличилась в 39 раз, а в виде машин, оборудования и механизмов – в 15 раз.
Кто прислал в Армению гуманитарную помощь
Перед тем, как рассказать, какие страны прислали в Армению гуманитарную помощь, отметим, что в январе 2017 г. наша страна так и не получила помощь из СНГ, в том числе от члена Евразийского экономического союза Российской Федерации. Зато самый значительный объем гуманитарных грузов прислали Евросоюз и другие страны, в том числе восточного и западного континентов.
В первом месяце этого года половину объема гуманитарной помощи Армения получила из США и Китая. Фонд “Пюник”, председателем попечителей которого является брат президента Сержа Саргсяна Левон Саргсян, в течение этого года доставил в Армению в качестве гуманитарной помощи оборудование и спортивный инвентарь для детских игровых площадок на сумму 81.000 долларов. Из Чехии в Армению прибыла скульптура, созданная Давидом Ереванци, которая стала его подарком армянской столице. Стоимость этой скульптуры составляет 75.000 евро.
Благотворительный фонд “Ташир”, действующий под председательством депутата Карена Карапетяна, передал в дар Первопрестольному святому Эчмиадзину 171 стул на общую сумму около 40 тыс. долларов.
А компания “Диакония” в рамках своей программы “Содействие населению городских и сельских общин Республики Армения и НКР” доставила в Армению макаронную продукцию на сумму 43 тыс. долларов. Кроме того, в Арцах была отправлена гуманитарная помощь в виде продуктов питания, одежды и предметов ухода.