Ազգային փոքրամասնություններն ուզում են լսելի դառնալ. 27 ներկայացուցիչ կպայքարի 4 մանդատի համար
Ազգային ժողովում կլինեն Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող 4 ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչներ: Քաղաքական 4 ուժ է իրենց ցուցակներում ընդգրկել նրանց: Ազգային փոքրամասնության 27 ներկայացուցիչ կա ցուցակներում:
2016թ. մայիսի 25-ին ընդունված Ընտրական օրենսգիրքը ազգային փոքրամասնություններին հնարավորություն է տալիս ներկայացված լինել Ազգային ժողովում: Եթե նախկինում դա պարտադիր կերպով ամրագրված չէր Ընտրական օրենսգրքում, ապա նոր օրենսգրքի 95-րդ հոդվածը սահմանում է, որ ԱԺ ընտրություններն ամփոփելիս պատգամավորների 4 մանդատ բաշխվում է ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչների միջև` ընտրություններին նախորդող վերջին մարդահամարի տվյալներով առավել մեծ թվով մշտական բնակչություն ունեցող առաջին չորս ազգային փոքրամասնություններից յուրաքանչյուրին` մեկ մանդատ սկզբունքով: 2011 թվականի մարդահամարի տվյալներով` Հայաստանի Հանրապետությունում առավել մեծ թվով չորս ազգային փոքրամասնություններն են՝ եզդիները, ռուսները, ասորիները և քրդերը:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ մանդատները բաշխվում են արգելապատնեշը հաղթահարած կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) միջև՝ ըստ յուրաքանչյուր մանդատի համար ստացված գործակցի, որը հաշվարկվում է բանաձևով: Այն կախված է կուսակցության/դաշինքի գործակցից, կուսակցության ցուցակի առաջին մասից հասած մանդատների թվից: Եվ ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչների մանդատները կուսակցությունների միջև բաշխվում են ըստ գործակիցների նվազման հերթականության: Հավասար գործակիցների դեպքում մանդատը բաշխվում է վիճակահանությամբ:
Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մանդատները բաշխելիս կուսակցությունը մանդատը տրամադրում է իր ցուցակի դեռևս մանդատ չունեցող առավել փոքր հերթական համար ունեցող ազգային փոքրամասնությանը: Եթե այդպիսին չկա կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ մասում, ապա բաշխման հերթը փոխանցվում է մեծությամբ հաջորդ գործակից ունեցող կուսակցությանը: Եթե նման գործընթացում այլևս հնարավոր չէ բաշխել ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մանդատ, ապա համապատասխան մանդատը մնում է թափուր:
Ընտրական օրենսգրքի 83-րդ հոդվածով կարգավորվում են կուսակցությունների/դաշինքների համապետական և տարածքային ընտրական ցուցակները: Նշվում է, որ համապետական ընտրական ցուցակը կարող է ունենալ երկրորդ մաս, որում կարող են ընդգրկվել ընտրություններին նախորդող վերջին մարդահամարի տվյալներով առավել մեծ թվով մշտական բնակչություն ունեցող առաջին չորս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Համապետական ընտրական ցուցակի երկրորդ մասում ընդգրկված ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ պատգամավորի թեկնածուն կարող է ընդգրկվել նաև համապետական ընտրական ցուցակի առաջին մասում:
Օրենքի համաձայն՝ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) համապետական ընտրական ցուցակի երկրորդ մասն ունի 4 բաժին: Յուրաքանչյուր բաժնում համապատասխան ազգային փոքրամասնությունից կարող է ընդգրկվել մինչև 4 ներկայացուցիչ: Որևէ բաժնում ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ չընդգրկելու դեպքում համապատասխան բաժինը չի լրացվում:
Հանրապետական կուսակցությունը ազգային փոքրամասնության 16 ներկայացուցիչ է ընդգրկել իր ցուցակում՝ յուրաքանչյուր ազգից հավասարապես 4-ական: Ընդհանուր թվից 5-ը Հանրապետական կուսակցության անդամներ են, մյուսները՝ անկուսակցական:
«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքը յուրաքանչյուրից մեկական ներկայացուցիչ է ընդգրկել: «Հայկական վերածնունդ»-ը ներկայացրել է ազգային 3 փոքրամասնությունների ներկայացուցչի՝ բացառությամբ քրդերի: «Ծառուկյան» դաշինքը` նույնպես:
Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ չեն ընդգրկել «Ելք» կուսակցությունների դաշինքը, «Ազատ դեմոկրատները», «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը, Կոմունիստական կուսակցությունն ու ՀՅԴ-ն:
«Երիտասարդ եզդիներ» ՀԿ-ի նախագահ Սաիդ Ավդալյանը ներկայացնելու է ազգային փոքրամասնության ամենամեծ՝ եզդիական համայնքը՝ «Ծառուկյան» դաշինքի ցուցակով: Նա նաև ազգային փոքրամասնությունների ամենաերիտասարդ ներկայացուցիչն է՝ 25 տարեկան: Սաիդ Ավդալյանը Ընտրական օրենսգրքի այս փոփոխությունն այնքան էլ ճիշտ չի համարում, քանզի առանձնացվել է միայն 4 հիմնական փոքրամասնություն, մինչդեռ Հայաստանում ապրում է 11 ազգային փոքրամասնություն: «Կարծում եմ, որ պետք էր տեղ տալ բոլոր ազգային փոքրամասնություններին: Նրանցից ով շատ ձայն կհավաքեր, նա էլ թող անցներ: Գուցե վրացի ներկայացուցիչն ավելի լավ ներկայացներ մյուս բոլոր ազգային փոքրամասնություններին, քան եզդին: Բացի դրանից, եզդիական համայնքն ամենամեծը լինելով՝ ավելի քան 35 հազար ենք, պետք է նույն քանակի ներկայացուցիչ ունենա, ինչ քրդականը կամ ասորականը, երբ նրանց թիվը 3000-ի չի հասնում: Դա նույնպես ճիշտ չէ»,- ասում է Սաիդ Ավդալյանը:
Սաիդ Ավդալյանը, եթե դառնա պատգամավոր, ԱԺ-ում պատրաստվում է արծարծել ինչպես եզդիական համայնքի խնդիրները, այնպես էլ հայ ազգաբնակչությանը հուզող հարցերը: Որպես եզդի պատգամավոր՝ փորձելու է քաղաքական մակարդակով լուծում տալ եզդիների խնդիրներին, ինչը չէր կարող արվել հասարակական կազմակերպությունների միջոցով: Այդ պատճառով եզդիական համայնքի՝ քաղաքական դաշտ մուտք գործելը կարևոր քայլ է համարում:
«Հայաստանի եզդիական համայնքի կարևորագույն խնդիրներից մեկը եզդի ժողովրդի սոցիալական կենսամակարդակի անբավարար վիճակն է: Ես համայնքի ներսում ման եմ գալիս և տեսնում եմ, որ իմ համայնքի մոտ 90 տոկոսը ապրում է սոցիալապես անապահով վիճակում»,- ասում է երիտասարդ եզդի ներկայացուցիչը:
Նա առանձնացնում է նաև կրթական հարցերը. համայնքին առանձին անվճար տեղեր է պետք հատկացնել: Պետք է իրականացվեն եզդիերեն դասընթացներ եզդի երեխաների համար: Չնայած նշում է, որ եզդիերենը դասավանդվում է դպրոցներում, սակայն պետք է դրան լուրջ մոտենալ, և պրոֆեսիոնալ մանկավարժներ զբաղվեն եզդիերենի ուսուցմամբ:
Սաիդ Ավդալյանն ԱԺ իր մուտքից հետո զբաղվելու է եզդիների ցեղասպանության բանաձևի ընդունման հարցով: Մի քանի անգամ ԱԺ-ում ԲՀԿ-ի պատգամավորները բարձրացրել են այդ հարցը, սակայն իշխանությունն այն չի ընդունել: Սաիդ Ավդալյանը հավատում է, որ «Ծառուկյան» դաշինքը մեծամասնություն է կազմելու գալիք ԱԺ-ում, և որևէ բանաձևի ընդունման համար, այդ թվում` նաև ցեղասպանությունների վերաբերյալ, մեծամասնությունն իրենք են քվեարկելու:
Արարատի մարզպետի 70-ամյա խորհրդական, ասորի Ալբերտ Յակուբովը ՀՀԿ-ի ցուցակում է, նաև ՀՀԿ անդամ է: Վերջինս փառք ու պատիվ է տալիս ՀՀ իշխանություններին, որոնք ամեն ինչ արել են ասորիների լավ զգալու, լեզուն սովորելու և ավանդույթները չմոռանալու, իրենց ազգային ինքնությունը պահպանելու համար:
«Ոչ մի երկրում պետական հովանավորություն չկա կոմպակտ ապրող ասորիների՝ իրենց լեզուն սովորելու համար, միայն Հայաստանում է, որ պետական մակարդակով լուծված է այդ հարցը: Կոմպակտ ապրող գյուղերում ասորիներն անցնում են ասորերեն լեզուն»,- ասում է թեկնածուն: Ավելին, Ալբերտ Յակուբովը շեշտում է այն հանգամանքը, որ ասորերենի ուսուցիչը ստանում է այնքան, որքան պետական լեզուն դասավանդող ուսուցիչը: Ավելին, ՀՀ-ում ապրող ասորիների իրավունքներն ամրագրված են Սահմանադրությամբ, իսկ այն գյուղերում, որտեղ ապրում են ասորիները, նույն խնդիրներն են, ինչ որ հայկական գյուղերում կան:
Եթե Ալբերտ Յակուբովն ընտրվի պատգամավոր, նա խորհրդարանականի իր կարգավիճակը մտադիր է օգտագործել ասորական մշակույթի զարգացման նպատակով:
«Իմ երազանքն է, որ Հանրային հեռուստատեսության «Երգ-Երգոց»-ով ասորական երգ հնչի, ավելի շատ ասորիների մասին հաղորդումներ լինեն: Դրա լինել-չլինելու հարցում ոչ թե մեղավոր են իշխանությունները, այլ հենց մենք՝ ասորիներս: Պիտի ինքդ ասես, ինքդ բերես այդ նյութերը»,- ասում է ասորի թեկնածուն:
Պատգամավորի իր կարգավիճակն օգտագործելով՝ Ալբերտ Յակուբովը մտադիր է նաև ներգրավել արտասահմանում ապրող մեծահարուստ ասորիներին, որոնք որևէ բանով օգտակար կարող են լինել Հայաստանում ապրող ասորիներին՝ դպրոց, ջրագիծ վերակառուցեն և այլն:
Իր շանսերը գնահատելիս Ալբերտ Յակուբովը նշում է, որ ինքը ՀՀԿ անդամ է, իշխանամետ ու պետականամետ մարդ է: Ծնվել և մեծացել է Հայաստանում և ուզում է ինչ-որ բան անել իր երկրի՝ Հայաստանի համար: Պատրաստ է նաև ամեն ինչ անել, որպեսզի Արարատի մարզում ՀՀԿ-ն հաղթանակ տանի:
Քրդական «Զագրոս» պաշտոնաթերթի 26-ամյա խմբագիր Լիաննա Մհոյանը ևս առաջադրվել է ՀՀԿ ցուցակով: Անկուսակցական է: Թեկնածուն նշում է, որ ողջունելի է ազգային փոքրամասնություններին տեղ տալը ԱԺ-ում: Ասում է, որ քրդերը միշտ էլ ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում են եղել, չեն բողոքում կառավարության կողմից անտեսված լինելուց: Պետությունը գրքեր է հրատարակել քրդերենով, ինչը ևս ողջունելի է: Սակայն Լիաննան նշում է, որ իրենք կուզենային ունենալ անհատական ուսուցման տեղ, ինչպես բոլոր ազգերը: Մեծ է նաև քրդական հեռուստաընկերություն ունենալու ցանկությունը, սակայն սկզբի համար կբավարարեր նաև մեկժամյա հեռուստաեթերը՝ որևէ հեռուստաընկերությամբ:
Այսօր Հանրային ռադիոն 45-րոպեից 1 ժամ եթեր է տրամադրել քրդերին, հրապարակվում է նաև «Զագրոս» թերթը, սակայն Լիաննան կարծում է, որ հեռուստաեթերը այլ ազդեցություն կարող է ունենալ: «Մենք մեծ ցանկություն ունենք մեր մշակույթը ի ցույց դնենք բոլորին, մարդիկ իմանան մեր մշակույթի մասին, մեր ավանդույթների, մտածելակերպի մասին: Ճիշտ է, մենք չունենք պետություն, բայց մենք կրթված ազգ ենք մեզ համարում»,- նշում է երիտասարդ քուրդ թեկնածուն:
«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքից Գայանե Մալիշենկոն խաղաղության ուղերձով է ուզում մուտք գործել Ազգային ժողով՝ ներկայացնելով ռուսներին: 27-ամյա լեզվաբան-թարգմանիչն ասում է՝ քանի որ առաջադրվել է ՀԱԿ-ից, իսկ ՀԱԿ-ի նշանաբանը խաղաղությունն է, ինքն էլ, որպես ռուսների ներկայացուցիչ Հայաստանում, խաղաղության կողմնակիցն է, քանի որ Հայաստանում ապրող ռուս տղաները ևս գնում են սահման և մահանում հայ տղաների նման՝ որպես Հայաստանի քաղաքացի: Այսինքն՝ Գայանեի նպատակն է նպաստել Ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը: Գայանեն վստահ է, որ ինչքան շատ մարդ պայքարի մի գաղափարի համար, գաղափարի իրագործումը շատ ավելի հավանական կդառնա:
«Ես առաջադրվել եմ, որպեսզի իմ ձայնը, որպես ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ, լսելի դառնա, որ մենք կարողանանք ինչ-որ բան փոխենք դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհին: Մենք բոլորս պիտի համախմբվենք և պայքարենք Հայաստանի խաղաղության համար»,- ասում է Գայանեն:
Գայանեն նաև հավելում է, որ ռուսական համայնքը Հայաստանում տուժում է ռուսական կրթության տեսակետից: «Ես ռուսերեն եմ խոսել տանը և գնացել եմ դպրոց, սովորել եմ հայերեն, կուզենայի, որ ռուսական կրթությունն ավելի բաց ու հասանելի լիներ ռուսների համար: Տարրական դպրոցներից սկսած` կուզենայի, որ լինեին ռուսական դասարաններ: Ռուսական դպրոցներն ունեն մի մեծ խնդիր, որ սահմանափակումներ են դնում: Օրինակ՝ մարդիկ, ովքեր արմատապես՝ տատիկ-պապիկներն են ռուսներ, բայց ծնողները խառնվել են և այժմ ունեն հայկական ազգանուն, չունեն ռուսական ազգանուն, իրենց համար մուտքը փակ է»,- ասում է նա:
Առաջին լուսանկարը` Ալագյազ գյուղի հարսանիքից, հեղինակ` Նարեկ Ալեքսանյան: Զրուցակիցների լուսանկարները` իրենց ֆեյսբուքյան էջերից և Արարատի մարզպետարանից:

Национальные меньшинства хотят быть услышанными: 27 кандидатов будут бороться за четыре депутатских мандата
В Национальное Собрание Армении должны пройти представители проживающих в стране четырех национальных меньшинств. Четыре политические силы включили в предвыборные свои списки 27 кандидатов от нацменьшинств.
Согласно новому Избирательному кодексу, эти национальности получили право быть представленными в армянском парламенте. Ст.95 ИК устанавливает, что четыре депутатских мандата распределяются между представителями национальных меньшинств по следующему принципу: по одному мандату каждому из четырех проживающих в стране наиболее многочисленных нацменьшинств –езидам, русским, ассирийцам и курдам.
Республиканская партия Армении включила в свой предвыборный список 16 представителей нацменьшинств – по четыре представителя от каждой национальности. Пятеро из них являются членами РПА, остальные беспартийные.
Блок “Конгресс-Народная партия Армении” включил в свой список по одному представителю от каждого меньшинства. В списки “Армянского возрождения” и блока “Царукян” вошли представители трех нацменьшинств, за исключением курдов.
Кандидатов от национальных меньшинств нет в предвыборных списках блоков “Выход” (“Елк”), “Оганян-Раффи-Осканян”, “Свободные демократы”, а также Компартии и АРФ Дашнакцутюн.
Председатель общественной организации “Молодые езиды” Саид Авдалян баллотируется в НС по списку блока “Царукян”. Он самый молодый кандидат в депутаты – ему 25 лет.
Саид не считает правильным внесенное в Избирательный кодекс изменение, по которому выделены лишь четыре нацменьшинства. В Армении, по его словам, проживают 11 национальностей, и место в парламенте надо было предоставить всем. В парламент должен был пройти тот кандидат, который набрал бы наибольшее количество голосов. “Возможно, что грузин представил бы интересы нацменьшинств лучше, чем, скажем, езид. К тому же самая многочисленная община в Армении – езидская, которая насчитывает более 35 тысяч человек, но ее должно быть столько же представителей, сколько у курдов и ассирийцев, численность которых не достигает 3000. Это тоже неправильно”,- отметил Саид Авдалян.
В случае избрания депутатом молодой человек намерен поднимить вопросы, волнующие как езидскую общину, так и армянское население. В качестве депутата Саид попытается решить на политическом уровне проблемы езидов, что не удается сделать посредством общественных организаций.
“Одной из важнейших проблем езидской общины в Армении является неудовлетворительный жизненный уровень езидского народа. Я часто встречаюсь со своими соотечественниками и знаю, что около 90% езидов социально необеспечены”,- сказал Саид Авдалян.
Он выделил и образовательные вопросы, отметив, что для езидских детей необходимо организовать курсы родного языка. И хотя в школах езидский язык преподается, к этому вопросу нужно подходить более серьезно, отметил наш собеседник. После избрания в парламент Авдалян намерен заниматься вопросом принятия резолюции о геноциде езидов. В Национальном Собрании этот вопрос несколько раз поднимали депутаты фракции “Процветающая Армения”, однако властное большинство отклоняло их инициативу. Саид Авдалян уверен, что в будущем парламенте блок “Царукян” составит большинство, которое и проголосует за резолюцию о геноциде.
70-летний советник губернатора Армавира, ассириец по национальности Альберт Якубов включен в список РПА, он является и членом этой партии. Якубов с благодарностью говорит о властях Армении, которые сделали все, чтобы ассирийцы хорошо себя чувствовали в нашей стране, не забывали свой язык и традиции, сохраняли свою национальную идентичность.
“Ни в одной стране государство не оказывает содействия компактно проживающим ассирийцам. Этот вопрос решен на государственном уровне только в Армении”,- отметил советник губернатора. Более того, права проживающих в Армении ассирийцев закреплены в Конституции, а в селах, где живут ассирийцы, те же проблемы, что и у всего армянского населения.
В случае избрания депутатом Альберт Якубов намерен заниматься вопросами развития ассирийской культуры.
“Я мечтаю о том, чтобы в передаче “Ерг-ергоц” («Песнь песней») Общественного телевидения прозвучали ассирийские песни, чтобы было больше передач об ассирийцах”,- отметил кандидат в депутаты.
Якубов намерен также активизировать усилия проживающих за рубежом состоятельных ассирийцев, чтобы они помогли своим соотечественникам в вопросах строительства школ, водоводов и т.д.
Оценивая свои шансы, Альберт Якубов сказал, что, являясь членом РПА, он готов приложить все усилия, чтобы правящая партия одержала победу в Араратской области.
26-летний редактор курдской газеты “Загрос” Лиана Мхоян тоже баллотируется в парламент по предвыборному списку Республиканской парти Армении. Лиана беспартийная. Она считает похвальным, что национальным меньшинствам выделили места в Национальном Собрании. По словам девушки, проблемы курдов всегда были в центре внимания правительства Армении. Государство издает учебники на курдском языке, что тоже достойно похвалы. Вместе с тем Лиана отметила, что им бы хотелось иметь возможность получать образование отдельно. Велико также желание курдской общины иметь собственный телеканал, но для начала они готовы ограничиться часовой передачей в эфире какой-либо телекомпании.
На сегодняшний день на Общественном радио имеется часовая передача на курдском языке, издается газета “Загрос”, однако Лиана считает, что наличие телеэфира необходимо. “Мы очень хотим представить всем нашу культуру, наши традиции, наш менталитет. У нас, правда, нет государства, но мы считаем себя образованной нацией”,- отметила представительница курдской диаспоры.
Включенная в предвыборный список блока “Армянский национальный конгресс-НПА” Гаянэ Малышенко будет представлять в Национальном Собрании русскую общину. По словам 27-летнего филолога-переводчика, АНК участвует в выборах под мирным лозунгом. Сторонницей мира является и Гаянэ, так как живущие в Армении русские парни, являясь гражданами этой страны, тоже идут служить на границу и погибают точно так же, как и армянские юноши. Цель Гаянэ – способствовать мирному урегулированию карабахской проблемы. Молодой кандидат в депутаты уверена, что чем больше людей будут бороться за осуществление какой-либо идеи, тем раньше она будет претворена в жизнь.
Гаянэ Малышенко решила баллотироваться в парламент, чтобы голос русской общины был услышан, чтобы они смогли добиться перемен на пути к миру. “Мы все должны объединиться в борьбе за утверждение мира в Армении”,- подчеркнула Гаянэ.
По ее мнению, русская община в Армении неполностью реализует свое право на получение образования на русском языке. “Дома я говорила по-русски, а в школе училась на армянском языке. Мне бы хотелось, чтобы русское образование стало более открытым и доступным для русских, чтобы русские классы действовали даже в младшей школе. Перед школами с русским уклоном стоит серьезная проблема – наличие ограничений. Например, для тех, у кого бабушки-дедушки русские, а родители разных национальностей и у них армянская фамилия, вход в эти школы закрыт”,- отметила Гаянэ.