Հայաստանյան քաղաքական օրակարգից անհետացող Ջավախքն ու ջավախքահայությունը՝ նախընտրական ծրագրերում
Եթե խորհրդարանական նախորդ ընտրություններին պատգամավորական մանդատների համար պայքարող հայաստանյան երկու կուսակցություն էր Ջավախքը ներառել նախընտրական իր ծրագրում, ապա այս տարի ընդամենը մեկն է Ջավախքի մասին հիշատակել:
2012թ. ընտրությունների ժամանակ Ջավախքն իրենց ծրագրերում առանձնացրել էին «Ժառանգություն»-ն ու ՀՅԴ-ն: Այս տարի Դաշնակցությունն է միայն անդրադարձել Ջավախքին` նախորդի համեմատ փոքր-ինչ վերաձևակերպելով, սակայն բովանդակային նույն շեշտադրումը տալով տեքստին:
Արտաքին քաղաքականության համատեքստում կուսակցությունն առաջարկում է Վրաստանի հետ հարաբերությունները կառուցել բարեկամության ու ազգային շահերի փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա: «Բարիդրացիական հարաբերություններն իրենց դրական ազդեցությունը կունենան ջավախահայության և ընդհանրապես վիրահայության իրավունքների լիարժեք իրականացման վրա»,-նշվում է ՀԴՅ նախընտրական ծրագրում:
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի նախընտրական ծրագիրը հայտարարում է, որ այդտեղ ներառված են ՀՀ քաղաքացիներին հուզող բոլոր կարևորագույն խնդիրները: Կարելի է ենթադրել, որ ՀՀ քաղաքացիներին չի հուզում ոչ հայաբնակ Ջավախքը, ոչ էլ այնտեղ ապրող հայությանը հուզող հարցերը:
Դաշինքը նշում է, որ հարեւան երկրների հետ որակապես ու բովանդակապես նոր, բարիդրացիականության վրա հիմնված հարաբերությունների հաստատումը պետք է հանդիսանա ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնային խնդիրներից մեկը: Եվ արտաքին ակտիվ քաղաքականության դեպքում Հայաստանի առանցքային ու խաչմերուկային աշխարհաքաղաքական դիրքը կարող է դառնալ շահավետ գործոն՝ ապահովելով տարածաշրջանի խոշոր տնտեսական ծրագրերին ՀՀ մասնակցությունը:
«Ելք» դաշինքը արտաքին քաղաքականության համատեքստում արծարծում է սփյուռքի և հարևանների հետ հարաբերությունների հարցըև հավաստում, որ բոլոր միջոցները կձեռնարկվեն Վրաստանի, Իրանի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և անդամ պետությունների, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Մերձավոր Արևելքի և այլ երկրների հետ արժանապատիվ և փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատելու համար: Կսկսվեն բանակցություններ Հայաստանով դեպի Վրաստան իրանական գազի տանանցման շուրջ:
«Ազատ դեմոկրատները» շեշտում են ազգային շահի վրա խարսխված և տարբերակված (դիվերսիֆիկացված) արտաքին քաղաքականություն ունենալու փաստը: «Վրաստանն իր աշխարհագրական, քաղաքակրթական կողմնորոշվածության ու հաղորդակցական առումներով Հայաստանը Եվրոպային կապող ռազմավարական նշանակության երկիր է, որի հետ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը այլընտրանք չունեն»,- արձանագրված է կուսկացության ծրագրում:
«Ծառուկյան» դաշինքը արտաքին քաղաքական հայեցակարգում կարևոր է համարում ՀՀ դիվանագիտական կառույցների, Սփյուռքի ավանդական և այլ կազմակերպությունների առաջարկությամբ ՀՀ կառավարությունում հատուկ ծրագրերի հաստատումը` հաշվի առնելով յուրաքանչյուր գաղթօջախի առանձնահատկությունները:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունն էլ առաջարկում է հզորացնել Հայաստան-Իրան-Վրաստան- Ռուսաստան էներգետիկ հանգույցը:
Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության ցուցակներում ծնունդով ջավախքցի պատգամավորների թիվը գերազանցում է այլ կուսակցությունների ու դաշինքների ցուցակներում ընդգրկված ջավախցի թեկնածուների թվից: Այսպես, ՀՀԿ ցուցակի 31, 33, 35, 72, 159-րդ հորիզոնականները համապատասխանաբար տրվել է՝ գործող պատգամավորներ Շիրակ Թորոսյանին, Տաճատ Վարդապետյանին, Հովհաննես Սոֆոյանին, Լև Տոլստոյի անվան դպրոցի տնօրեն Անահիտ Ուզունյանին և պատգամավոր Վարդան Այվազյանին:
Չնայած այս աստղաբույլի ներկայությանը, ՀՀԿ նախընտրական ծրագրում Ջավախքին անդրադարձ չկա: ՀՀԿ-ն մտադիր է նոր թափ հաղորդել Իրանի և Վրաստանի հետ հարաբերություններին, հատկապես շեշտը դնելով տնտեսական ողջ ներուժի իրագործման վրա, և շարունակելու են ամրապնդել ու զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի գործընկեր երկրների հետ:
Ինչպես տեսնում ենք, հայաստանյան կուսակցություններն ու դաշինքները Վրաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում են միմիայն տնտեսական համատեքստում: Նրանց ծրագրերում, ըստ ամենայնի, Ջավախքն ու ջավախքահայերը տարրալուծվել են համայն հայության «սփյուռք» հասկացության մեջ, և Ջավախքի հայապահպանությունն այլևս օրակարգում չէ:

Исчезающий с политической повестки Армении вопрос Джавахка в предвыборных программах партий
Если на предыдущих парламентских выборах вопрос Джавахка включили в свои предвыборные программы две партии, то в этом году о Джавахке упомянула лишь одна из них. На выборах 2012 г. особое внимание Джавахку уделили “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн. В этом году АРФД всего лишь коснулась этого вопроса.
В контексте внешней политики Дашнакцутюн предлагает строить отношения с Грузией на принципах дружбы и взаимного уважения к национальным интересам. “Добрососедские отношения окажут положительное воздействие на полноценную реализацию прав армянства Джавахка и в целом армянства Грузии”,- говорится в предвыборной программе АРФД.
Блок “Оганян-Раффи-Осканян” в своей программе отметил, что в нее включены все волнующие граждан РА важнейшие проблемы. Можно предположить, что вопросы армянонаселенного Джавахка и живущих там наших соотечественников не волнуют граждан Армении.
Блок отмечает, что утверждение новых по своему качеству и содержанию, основанных на добрососедстве отношений с соседними странами является одной из первоочередних задач внешней политики РА. И в случае проведения активной внешней политики географическое положение Армении, имеющей ключевое значение перекрестка, может стать выгодным фактором, обеспечивающим участие РА в крупных региональных экономических проектах.
Блок “Выход” (“Елк”) в контексте внешней политики выдвигает вопрос диаспоры и отношений с соседями, заверяя, что будут осуществлены шаги для установления достойных и взаимовыгодных отношений с Грузией, Ираном, США, странами ЕС, Россией, Китаем, Индией, Ближним Востоком и другими странами. Начнутся переговоры вокруг транзитной транспортировки иранского газа через Армению в Грузию.
“Свободные демократы” подчеркивают важность проведения основанной на национальных интересах диверсифицированной внешней политики. “Грузия своей географической и цивилизационной ориентированностью и сообщением имеет стратегическое значение как страна, связывающая Армению с Европой, поэтому расширение и углубление отношений с Грузией не имеют альтернативы”,- отмечается в программе партии.
Блок “Царукян” в контексте своей внешнеполитической концепции считает важным утверждение в правительстве специальных программ, предложенных дипломатическими структурами РА, традиционными и другими организациями Диаспоры, с учетом особенностей каждой армянской общины.
Партия “Армянское возрождение” предлагает усилить энергетический узел Армения-Иран-Грузия-Россия.
В предвыборном списке Республиканской партии Армении кандидатов-уроженцев Джавахка больше, чем в списках других партий и блоков. Так, 31, 33, 35, 72, 159 места в списке РПА занимают соответственно Ширак Торосян, Тачат Вардапетян, Ованнес Софоян, директор школы имени Льва Толстого Анаит Узунян и депутат Вардан Айвазян.
Но, несмотря на это, в предвыборной программе Республиканской партии о Джавахке ничего не говорится. Республиканцы намерены придать новый размах отношениям с Ираном и Грузией, делая акцент, в частности, на реализации экономического потенциала и продолжая укреплять и развивать отношения Армении со странами-партнерами.
Как видим, армянские партии и блоки рассматривают отношения с Грузией только в экономическом контексте. В их программах Джавахк растворился в понятии “диаспора”, а вопрос сохранения в этом регионе армянской идентичности в повестке уже отсутствует.