Լսողական խանգարում ունեցող դպրոցականներին օգնելու նպատակով՝ օնլայն դրամահավաք է մեկնարկել
«Գլոբալ Շեյփերս Երևան» երիտասարդական կազմակերպության ջանքերով օնլայն դրամահավաք է մեկնարկել, որից ստացված հասույթը կհատկացվի Երեւանի լսողական խանգարում ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրին:
«Գլոբալ Շեյփերս Երևան»-ի թիմը որոշել է ստացված հասույթով վերանորոգել դպրոցի սենյակներից երկուսը եւ դրանք վերազինել մարզասարքերով, որոնք կնպաստեն լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների առողջության ամրապնդմանը:
Երևանի լսողական խանգարում ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրը միակն է Հայաստանում, որտեղ գործում է 12-ամյա միջնակարգ կրթություն` խուլ կամ լսողական խանգարում ունեցող երեխաների համար։
Դպրոցը հնարավորություն ունի ընդունելու 350 աշակերտ՝ տալով նրանց համապարփակ գիտելիքներ, սովորեցնելով ժեստերի լեզուն, տարբեր արվեստներ ու արհեստներ։ Այսօրվա դրությամբ այնտեղ սովորում է 5-ից մինչեւ 18 տարեկան 130 երեխա։
Դպրոցի կառավարման խորհրդի նախագահ Աշոտ Ավետիսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց, թե լսողական խանգարում ունեցող երեխաների համար ինչով է կարեւոր մարզասրահ ունենալը․ «Լսողության խնդիր ունեցող մարդկանց մոտ թոքերը թույլ են զարգացած։ Մարդու թոքերը մարզվում են նաեւ խոսելու ընթացքում։ Իսկ լսողության խնդիր ունեցող մարդկանց մոտ թոքերը փոքր են։ Նրանք պետք է անընդհատ մարզվեն, որպեսզի թոքերը լինեն ֆորմայի մեջ։ Այս աջակցությունը մեզ շատ անհրաժեշտ է»։
Այս հատուկ դպրոցի սաները սպորտային հաջողություններ են գրանցել։ Դպրոցում գործում են ըմբշամարտի եւ ֆուտբոլի խմբակներ, եւ ըմբիշների հավաքականը 2015 թվականին դարձել է աշխարհի, իսկ 2016 թվականին՝ Եվրոպայի չեմպիոն։
Ի դեպ, դպրոցը 1960-ական թվականներից այս կողմ չի հիմնանորոգվել։ Եթե հանգանակության գումարն ավելի մեծ լինի, քան անհրաժեշտ է մարզասրահ ունենալու համար՝ 10 հազար ամերիկյան դոլար, ապա դպրոցի տնօրինությունն այն կուղղի լողավազանի վերանորոգմանը։
Դրամահավաքը մեկնարկել է մարտի 15-ին եւ արդեն ընթացքում հավաքվել է ավելի քան 1500 ամերիկյան դոլար: Նվիրաբերած յուրաքանչյուր սենթը կրկնապատկվելու է։ Գումարի այդ երկրորդ կեսը կհատկացնի դոնոր կազմակերպություն, որի անունը «Գլոբալ Շեյփերս Երևան»-ն առայժմ չի ուզում բարձրաձայնել։
«Գլոբալ Շեյփերս Երևան»-ը ստեղծվել է 2012 թվականին եւ հանդիսանում է «Համաշխարհային Տնտեսական Ֆորում»-ի (World Economic Forum) նախաձեռնությունը: Կազմակերպության նշանաբանն է՝ «դարձնել աշխարհն ավելի լավը»։
«Գլոբալ Շեյփերս Երևան»-ի համակարգող Սոնա Միրզոյանն ասում է, որ այդ տարիների ընթացքում իրականացրել են մի շարք ծրագրեր՝ միտված տարբեր մասշտաբի սոցիալական խնդիրների լուծմանը։ Առաջին ծրագրով, որն իրականացվել է լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների համար, կազմակերպությունն աջակցել է, որպեսզի տասնհինգ խուլ երեխաներ հաճախեն «Թումո»՝ իրենց համար ադապտացված ծրագրով։
Իսկ Երեւանի լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների հատուկ դպրոցին աջակցելու գաղափարը, ըստ Սոնա Միրզոյանի, մշակվել է, քանի որ դրա կարիքը իսկապես կա։ «Դպրոցը մարզասարքերով հագեցած մարզասրահ չունի, իսկ երեխաներին անհրաժեշտ է ֆիզիկական ակտիվություն, առողջ ապրելակերպ վարելու համար նպաստավոր պայմաններ»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց Սոնա Միրզոյանը։

Стартовала акция по онлайн-сбору денег для школьников с нарушениями слуха
По инициативе молодежной организации “Глобал Шейперс Ереван” стартовал онлайн-сбор денег для столичного образовательного комплекса, где учатся дети с нарушениями слуха.
Команда “Глобал Шейперс Ереван” решила на собранные средства отремонтировать два школьных класса и оснастить их спортивным инвентарем.
Ереванская спецшкола для детей с нарушениями слуха – единственное подобного рода учебное заведение в Армении, предоставляющее 12-летнее среднее образование.
В школе могут учиться 350 учеников, которые получают соответствующие знания, изучают язык жестов, различные ремесла, приобщаются к искусству. На сегодняшний день здесь учатся 130 детей в возрасте от 5 до 18 лет.
В беседе с Hetq.am председатель управляющего совета школы Ашот Аветисян рассказал, чем обусловлена необходимость наличия спортзала в школе для детей с нарушениями слуха: “У людей с нарушениями слуха плохо развиты легкие, которые развиваются в том числе в процесса разговора. Поэтому такие дети должны постоянно тренироваться, чтобы поддерживать нормальное состояние легких. Поэтому данная помощь нам необходима”.
Воспитанники школы добиваются больших успехов в спорте. Здесь действуют кружки самбо и футбола. В 2015 г. сборная по самбо стала чемпионом мира, а в 2016-ом – чемпионом Европы.
Отметим, что после 1960-х- годов здание школы не ремонтировалось. Если сумма пожертвований превысит необходимые для создания спортзала 10 тысяч долларов, то дирекция школы направит деньги на ремонт бассейна.
Сбор средств стартовал 15 марта. На сегодняшний день уже собрано свыше 1500 долларов США. Каждый пожертвованный цент будет удвоен организацией-донором, название которой “Глобал Шейперс Ереван” пока не хочет обнародовать.
Организация “Глобал Шейперс Ереван” была создана в 2012 г. по инициативе “Всемирного экономического форума” (World Economic Forum). Девиз организации – “Сделаем мир лучше”
По словам координатора “Глобал Шейперс Ереван” Сона Мирзоян, за эти годы был осуществлен ряд проектов, направленных на решение социальных проблем различного масштаба. В рамках первого проекта 15 глухонемых детей начали посещать ереванский центр “Тумо”, где обучались по адаптированной для них программе.