Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է բելգիացի խորհրդարանականների պատվիրակությանը
Մարտի 20-ին Արցախի արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է Բելգիայի դաշնային և Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների պատգամավորների պատվիրակությանը, որոնք Արցախ են ժամանել ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի Հանձնախմբի նախաձեռնությամբ։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ հյուրերի խնդրանքով ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը և բանակցությունների վերսկսման համար պայմանների ապահովման ուղղությամբ Արցախի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը։ Երկուստեք ընդգծվել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Արցախում ընթացող պետականաշինության գործընթացների շուրջ։ Բելգիացի խորհրդարանականները ողջունել են Արցախի իշխանությունների հետևողական ջանքերը՝ ուղղված ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու զարգացմանը։
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են նման այցելությունների կարևորությունը` Արցախի Հանրապետության և Բելգիայի միջև հաստատված համագործակցության հետագա զարգացման և ընդլայնման գործում։

Глава МИД Арцаха принял делегацию бельгийских парламентариев
20 марта министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян принял делегацию депутатов Бельгийского федерального и Брюссельского регионального парламентов, прибывших в Арцах по инициативе Европейского бюро комитета «Ай Дата» АРФД.
По просьбе гостей глава МИД представил приоритетные направления внешней политики Арцаха, нынешний этап процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и шаги, предпринимаемые властями Арцаха с целью обеспечения условий для возобновления переговоров. Обоюдно была подчеркнута необходимость разрешения азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирными средствами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно происходящих в Арцахе процессов государственного строительства. Бельгийские парламентарии приветствовали последовательные усилия властей Арцаха, направленные на укрепление и развитие демократических институтов.
Участники встречи подчеркнули важность подобных визитов в деле дальнейшего развития и расширения сотрудничества, установленного между Республикой Арцах и Бельгией.