Ապրիլյան պատերազմի օրերին վիրավորված ոչ մի զինվոր պետության աջակցությամբ չի բուժվել արտերկրում
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո՝ 2016թ. ապրիլի 21-ին, կառավարությունն ընդունեց 410-Ն որոշումը, ըստ որի՝ պատերազմական գործողություններում վիրավորված զինվորները պետբյուջեի հաշվին հնարավորություն էին ունենալու մեկնել արտերկիր՝ անվճար բուժման:
Պաշտպանության և առողջապահության նախարարություններից մեզ փոխանցված տվյալների համաձայն` մինչ այժմ այս որոշումից օգտվել է միայն երեք զինծառայող։
Զինծառայողների` արտերկրում բուժման համար 2016թ. հատկացվել է տարվա բյուջեի ընդամենը 0,02 տոկոսը (երկու զինծառայողների բուժման ծախսն է)։ Իսկ 2017թ. բյուջեից առայժմ կառավարության որոշմամբ մեկ զինծառայող է ուղարկվել բուժման․ ծախսերը գնահատվել են 1,3 միլիոն դրամ։ Արտերկիր ուղարկված երեք զինծառայողները հրազենային վիրավորում են ստացել 2013 և 2014թթ. մարտական հերթապահության ժամանակ:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորված զինծառայողներից ոչ մեկի բուժումն արտերկրում չի իրականացվել պետական բյուջեի միջոցներով:
Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցները արտերկիր են մեկնել բարեգործությունների շնորհիվ
Զինծառայողի բուժումն արտերկրում անվճար իրականացնելու համար անհրաժեշտ է մասնագիտական եզրակացություն, որի համար, ըստ Կառավարության այս որոշման ստեղծվում է միջգերատեսչական հանձաժողով։ Այդ հանձնաժողովի մեջ են մտնում ինչպես ԱՆ մասնագետները, այնպես էլ՝ Պաշտպանության նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները։ Անհրաժեշտության դեպքում դիմումը քննելու հրավիրվում են զինծառայողին բուժող բժիշկները և այլ նեղ մասնագետներ։
Հետվերականգնողական բուժումը, ինչպես նշված է կառավարության որոշման մեջ, արտերկրում իրականացվում է միայն այն դեպքերում, երբ այն հնարավոր չէ իրականացնել Հայաստանում գործող բժշկական հաստատություններից որևէ մեկում։ Որոշման հենց այս տողին էր հղում կատարում առողջապահության նախկին նախարար Արմեն Մուրադյանը, երբ իրեն հարց էին տալիս, թե ինչու այդ ժամանակ` քառօրյա պատերազմից հետո, Հայաստանի բուժում ստացող զինծառայողներին չեն ուղարկում արտերկիր։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ առողջապահության նախարարության, 2016թ․ ապրիլյան գործողությունների ժամանակ վիրավորվել է 159 զինվոր։ Մեզ տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ առողջապահության նախարարությունը արտասահմանում բուժվելու 5 դիմում է ստացել, որոնցից 3-ին տրվել է դրական եզրակացություն։ Նախարարությունը մեզ չի հայտնել բացասական պատասխան դիմումատուների անունները՝ դա համարելով գաղտնի տեղեկություն։
Պաշտպանության նախարարությունից ևս «Հետք»-ին տեղեկացրին միայն դրական պատասախան ստացած զինծառայողների անունները՝ դարձյալ լռելով մերժվածների մասին։ Դրական պատասխան ստացած երեք զինծառայողներն են 2013 և 2014թթ․ մարտական հերթապահության ժամանակ հրազենային վիրավորում ստացած Աշոտ Գրիգորյանը, Մհեր Պետրոսյանը և Ռուզվելտ Թորոսյանը։
Նրանց բուժման համար բյուջետային ծախսերից հատկացվել է ընդհանուր առմամբ՝ մոտ 28 մլն ՀՀ դրամ։ 2016թ․ին զինծառայողներից Ա․Գրիգորյանը մեկնել է Ռուսաստան,Մ․Պետրոսյանը՝ Գերմանիա, 2017թ․ին Ռուսաստան է մեկնել նաև Ռ․ Թորոսյանը։
Ապրիլյան պատերազմի մասնակից զինվորներից արտերկրում, ըստ ՊՆ-ի պատասխանի, գտնվում է 3 հոգի, որից 2-ը՝ հանգանակություններով, 1-ը՝ բարեգործական կազմակերպության նախաձեռնությամբ։ Այսինքն՝ հանձնաժողովը նրանց բուժումը Հայաստանում հնարավոր է համարել՝ չհատկացնելով համապատասխան ֆինանսավորում։ Ոչ ՊՆ-ի, ոչ էլ առողջապահության նախարարության պատասխաններում նշված չեն հանգանակությունների միջոցով արտերկիր բուժման մեկնած զինծառայողների անունները։
Նրանցից մեկի՝ Արման Լազգիյանի մասին «Հետք»-ը գրել է։ Միքայել Լազգիյանը՝ Արմանի հայրը, ի վերջո կարողացավ որդուն տեղափոխել Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի «Asklepiosklinik Barmbek Hamburg» կլինիկա, սակայն ոչ կառավարության վերը նշված որոշման, այլ բարեգործությունների և հանգանակությունների շնորհիվ։ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորված զինծառայողներից Ռուբեն Առաքելյանն էլ բուժում է ստանում Գերմանիայի Բոն քաղաքի հիվանդանոցներից մեկում, սակայն դարձյալ ոչ պետական աջակցությամբ: Ռուբենն ու մայրը` Անահիտը, Բոն են մեկնել կրկին բարեգործական միջոցների շնորհիվ: Անահիտը, մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ բուժման համար անհրաժեշտ մոտ 100 հազար եվրոյի մի մասը հատկացրել են պետական պաշտոնյաները իրենց անձնական միջոցներից, մի մասն էլ հավաքել են Ռուբենին օգնել ցանկացող մարդիկ, այդ թվում` թոշակառուներ:
Լուսանկարում ձախից՝ Արմանը Լազգիյանը և Ռուբեն Առաքելյանը, Գերմանիայում։
Երկու զինծառայողների ծնողներն էլ այժմ կարծում են, որ արտերկրում բուժումը անկասկած արդյունք է տալիս։ Միքայել Լազգիյանի կարծիքով՝ որդու Արմանի առողջական վիճակում օրեցօր դրական փոփոխություններ են գրանցվում։ Ռուբենի մայրը՝ Անահիտը, դժվարանում է ասել՝ արդյոք նույնը հնարավոր էր անել Հայաստանում, քանի որ Գերմանիայում բուժումն իրականացվում է բարձրակարգ սարքավորումներով։ Ռուբենն այժմ տեղաշարժվում է էլեկտրական սայլակով, կարողանում է շարժել ձեռքը, որը Հայաստանում բուժման ժամանակ չէր կարողանում: Անահիտն ասաց, որ որդին շուտով պետք է տեղափոխվի Գերմանիայում գտնվող այլ հիվանդանոց` բուժման երրորդ փուլի համար:
Ծնողներն այժմ չեն քննարկում պետական աջակցության բացակայությունը ֆինանսների հայթայթման հարցում, քանի որ անհրաժեշտ գումարն ի վերջո հավաքվել է և բուժումն ընթացքի մեջ է(խոշոր գումարով աջակցել են նաև պաշտոնյաներ` անձնական միջոցներից): Սակայն նշենք, որ այդ բացակայությունը իր բացասական ազդեցությունն ունեցել է նաև կազմակերպչական հարցրում: Ռուբենի մայրը` Անահիտը, ասում է, որ Գերմանիա են մեկնել միջնորդ կազմակերպության միջոցով` արդյունքում հայտնվելով, իր խոսքով, խարդախության մի սխեմայի մեջ, որին առաջիկայում մանրամասն կանդրադառնանք:

Ни один раненный во время апрельской войны солдат не был направлен на лечение за границу за счет государства
21 апреля 2016 г., после четырехдневной войны, правительство Армении приняло решение 410-Ն, согласно которому получившие ранения в ходе военных действий солдаты должны иметь возможность выехать на лечение за границу за счет госбюджета.
Согласно данным, предоставленным нам министерствами обороны и здравоохранения, до сих пор этим решением воспользовались только трое военнослужащих.
На отправку за границу раненных военнослужащих в 2016 г. было выделено всего 0,02 процента бюджета (это расходы на лечение двух военнослужащих). А в 2017 г. лечение за границей за счет государства получил всего один военнослужащий. Эти расходы были оценены в 1,3 млн драмов. Отправленные за границу трое военнослужащих получили огнестрельные ранения в ходе боевых дежурств в 2013-2014 гг.
Никто из раненных во время апрельской войны военнослужащих не получил лечение за границей за счет госбюджета.
Участники апрельской войны выехали за границу благодаря помощи благотворителей
Для отправки военнослужащих на лечение за границу необходимо специальное заключение, для предоставления которого, согласно вышеуказанному решению правительства, создается межведомственная комиссия. В ее состав входят как специалисты Министерства здравоохранения, так и представители Минобороны и Службы национальной безопасности. В случае необходимости для рассмотрения заявлений приглашаются лечащие врачи военнослужащих и узкие специалисты.
Как указано в решении правительства, в постреабилитационный период военнослужащий может быть отправлен за границу только в тех случаях, если его лечение нельзя организовать в каком-либо медицинском учреждении Армении. Именно на этот пункт решения ссылался бывший министр здравоохранения Армен Мурадян, когда ему задавали вопрос о том, почему после четырехдневной войны получающих лечение в Армении военнослужащих не отправляют за границу.
В целом, по данным Минздрава РА, во время апрельских действий 2016 г. ранения получили 159 солдат. Согласно предоставленным нам сведениям, Министерство здравоохранения получило пять заявлений о выезде на лечение за границу, три из них получили положительный ответ. Министерство не сообщило нам имена тех военнослужащих, которые получили отказ, посчитав это конфиденциальной информацией.
Аналогичным образом поступили и в Министерстве обороны. Вот имена тех трех военнослужащих, которые были ранены во время несения боевого дежурства в 2013-2014 гг.: Ашот Григорян, Мгер Петросян и Рузвельт Торосян.
На их лечение из госбюджета было выделено в общей сложности 28 млн драмов. В 2016 г. А.Григорян выехал на лечение в Россию, М.Петросян – в Германию. В 2017 г. в Россию уехал и Р.Торосян.
Лечение за границей получают трое раненных участников апрельской войны: двое за счет пожертвований, один – по инициативе благотворительной организации. То есть комиссия посчитала возможным их лечение в Армении, не выделив соответствующее финансирование. Ни в ответе Минобороны, ни в ответе Минздрава не указаны имена военнослужащих, выехавших на лечение за границу на пожертвования.
Об одном из них – Армане Лазгияне – Hetq.am уже писал. Отцу Армана, Микаелу Лазгияну, в конце концов удалось устроить сына на лечение в клинику «Asklepiosklinik Barmbek Hamburg» в Гамбурге (Германия). Но благодаря не решению правительства РА, а собранным пожертвованиям. Раненный во время апрельской войны Рубен Аракелян тоже получает лечение в Германии, в городе Бонне. И опять-таки не за счет государства, а на благотворительные средства. В беседе с нами мать Рубена Анаит сообщила, что часть необходимой для лечения суммы – 100 тыс. евро – выделили из своих личных средств госчиновники, часть собрали люди, пожелавшие помочь Рубену, в том числе пенсионеры.
На снимке: слева направо Арман Лазгиян и Рубен Аракелян в Германии
Родители этих двух военнослужащих уверены в том, что лечение за границей дало результат. По словам Микаела Лазгияна, в состоянии его сына с каждым днем наблюдаются положительные изменения. Мать Рубена затрудняется сказать, удалось бы добиться того же результата в Армении, ведь в Германии используется высококлассная аппаратура. Сейчас Рубен передвигается в электроколяске, может двигать рукой, что в процессе лечения в Армении ему не удавалось. Анаит сообщила, что очень скоро сына переведут в другую больницу в Германии для прохождения третьего этапа лечения.
Родители пока не обсуждают вопрос отсутствия государственного финансирования в процессе лечения их сыновей – в конце концов, необходимая сумма была собрана и лечение уже проводится (крупные суммы предоставили должностные лица из своих личных средств). Отметим, однако, что отсутствие помощи со стороны государства имело и свою отрицательную сторону. По словам Анаит, в Германию они уехали с помощью организации-посредника, в результате чего столкнулись с мошеннической схемой. Этой истории мы коснемсая в ближайшее время.