Վահան Հարությունյանի չհայտարարագրած ընկերությունը. օֆշորից Հայաստան բերած մասնաբաժինը
Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության համապետական ցուցակի 23-րդ համարը Վահան Հարությունյանն է։
Համաձայն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրի՝ պատգամավորի թեկնածուն ունի 600 000 դոլար, 435 միլիոն դրամ։ Այսինքն՝ նրա դրամական միջոցները կազմում են մոտ 1,5 միլիոն դոլար։
Վահան Հարությունանը նաև հանդիսանում է «Միկմետալ» ընկերության 75 տոկոսի բաժնետերը։ Այդ ընկերությունից ստացել է մոտ 17 միլիոն դրամի աշխատավարձ։
Նախորդ տարի, «Պանաման նվաճած հայ գեներալը» վերնագրով հետաքննությունում «Հետք»-ը հայտնել էր, որ «Միկմետալ» ՓԲԸ-ն 718 մլն դրամ կանոնադրական կապիտալով ունի։ Դրա բաժնեմասերի 25%-ը պատկանում է Վահան Հարությունյանի հորը՝ Միխաիլ Հարությունյանին, իսկ 75% բաժնեմասը այն ժամանակ պատկանում էր կիպրոսյան օֆշորում գրանված մի ընկերության:
Արդեն Վահան Հարությունյանի ներկայացրած հայտարարագրից պարզ է դառնում, որ օֆշորային գոտում գրանցված ընկերության այդ 75% բաժնեմասը պատկանել են նրան։ Այսինքն` պատգամավորի այս թեկնածուն Կիպրոսի օֆշորային գոտում գրանցված իր բաժնեմասը բերել է հայկական ռեգիստր՝ այն հայտարարագրելով որպես արժեթուղթ։
Հիշեցնենք, որ Կիպրոսի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրում հրապարակված փաստաթղթերով այս ՓԲԸ-ն պատկանում էր «Մորակո հոլդինգս» ՍՊԸ-ին, որն էլ, նույն ռեգիստրի համաձայն, տիրապետում էին Կիպրոսում գրանցված այլ ընկերություններ՝ «Կիպրոնավուս»-ը (Cypronavus Limited), «Կիպրոփուբլիկո»-ն (Cypropublico Limited) և «Կիպրոսերվուս քո.»-ն (Cyproservus Co. Limited):
Բացի այդ, Վահան Հարությունյանին են լիազորված Պանամայում գրանցված մեկ այլ ընկերության՝ «Ֆարլեն ռեալ իսթեյթ քորպ.» (FARLEN REAL ESTATES CORP.)-ի հետ կապված բոլոր գործարքների իրականացումը։ Շվեյցարիայի LGB Bank (Suise) SA բանկում բացված ընկերության հաշվեհամարն էլ տնօրինում է Վահան Հարությունյանը։
Վահան Հարությունյանին է պատկանում նաև «Կագա-Քրեդո» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը։ Այս ընկերությունը զբաղվում է մանրածախ առևտրով։ Սակայն «Կագա-Քրեդո»-ն Հարությունյանը ԿԸՀ-ից թաքցրել է՝ չհայտարարագրելով։
Վահան Հարությունյանը նաև ունի մեկ բնակարան և ավտոտնակ, երկու հողամասեր՝ Արաբկիր և Ազատության փողոցներում։ Պատգամավորի թեկնածուն նաև հայտարարագրել է 5 ավտոմեքենա՝ 2016 թվականի թողարկման Range Rover L405, 2011-ի Lexus RX 350, 2007-ի Hyundai Santa Fe և 2006 թվականի թողարկման 2 ավտոմեքենա՝ Range Rover և Toyota Camry մակնիշի։
Հավելենք, որ Վահան Հարությունյանի եղբորը՝ Տիգրան Հարությունյանին էր պատկանում նաև Երևանում գործող վճարովի ավտոկայանատեղիները սպասարկող ընկերությունը՝ «Փարքինգ սիթի սերվիսի» ՓԲԸ-ն։
Նշենք նաեւ, որ Վահան Հարությունյանը ԴԱՀԿ նախկին պետ, պատգամավորի թեկնածու Միհրան Պողոսյանի քեռորդին է։

Ваан Арутюнян не задекларировал компанию“Кага-Кредо”
В предстоящих 2 апреля парламентских выборах участвует и Ваан Арутюнян, занимающий 23-ю горизонталь в предвыборном списке Республиканской партии Армении.
Согласно представленной в Центризбирком декларации, кандидат в депутаты имеет 600.000 долларов и 435 млн драмов. То есть его денежные средства составляют 1,5 млн долларов.
Арутюняну принадлежат также 75% компании “Микметалл”, в которой он получал зарплату в размере 17 млн драмов.
В опубликованной в прошлом году статье-расследовании “Завоевавший Панаму армянский генерал” Hetq.am сообщил о том, что уставной капитал ЗАО “Микметалл” составляет 718 млн драмов. 25% компании принадлежат отцу Ваана Арутюняна Михаилу Арутюняну, а 75% принадлежали в то время компании, зарегистрированной в кипрском офшоре.
Из представленной Вааном Арутюняном декларации следует, что 75% офшорной компании принадлежали ему. То есть кандадит в депутаты перевел свою долю из кипрского офшора в реестр Армении, задекларировав ее в качестве ценных бумаг.
Напомним, что по данным реестра компаний Кипра это ЗАО принадлежало ООО “Морако холдингс”, которым, согласно тому же реестру, владели зарегистрированные на Кипре другие компании – “Кипронавус” (Cypronavus Limited), “Кипропублико” (Cypropublico Limited) и “Кипросервус Ко.” (Cyproservus Co. Limited).
Кроме того, Ваан Арутюнян имеет полномочия на заключение всех сделок с зарегистрированной в Панаме другой компанией – “Фарлен Реал Истейт Корп.” (FARLEN REAL ESTATES CORP.). Он же распоряжается расчетным счетом компании, открытым в швейцарском банке LGB Bank (Suise) SA.
Ваану Арутюняну принадлежат также 100% акций ООО “Кага-Кредо”, занимающегося розничной торговлей. Однако кандидат в депутаты скрыл от ЦИК компанию “Кага-Кредо”, не указав ее в декларации.
Арутюнян имеет также квартиру и гараж, два земельных участка в Ереване – на улице Арабкир и на проспекте Азатутян, 5 автомобилей - Range Rover L405 (2016 г.), Lexus RX 350 (2011 г.), Hyundai Santa Fe (2007 г.), Range Rover и Toyota Camry (2006 г.)
Отметим, что брату Ваана Арутюняна принадлежало ЗАО “Паркинг сити сервис” , обслуживавшее платные автостоянки в Ереване
Добавим, что Ваан Арутюнян – двоюродный брат бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов, кандидата в депутаты Миграна Погосяна.