Նախագահի խորհրդական Ալիկ Սարգսյանի հողատարածքները, տներն ու պաշտոնյա բիզնես գործընկերները
Նախագահի խորհրդական, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը, չնայած մշտապես զբաղեցրած պետական պաշտոններին, պատկառելի գույք ու հողամասեր է դիզել որպես սեփականաություն: Բացի դրանից, նա բիզնեսներ ունի ներկա և նախկին պաշտոնյաների հետ:
Նա ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել իր ունեցվածքի մասին հայտարարագիրը: Հիշեցնենք՝ նա ՀՀԿ համապետական ցուցակի 122-րդ հորիզոնականում է:
Ալիկ Սարգսյանի հայտարարագրած գույքը
Նախագահի խորհրդականը Երևան քաղաքում 2 բնակարան ունի, մեկը՝ Թումանյան 9 հասցեում, երկրորդը՝ բաժնային սեփականությամբ՝ Այգեստան 3-րդ փողոց 8/2 շենքում: Նույն հասցեի 2-րդ՝ նրան պատկանող կիսանկուղային տարածքն էլ հասարակական օբյեկտ է: Արարատի Մարզի Դարակերտ համայնքում Ալիկ Սարգսյանն առանձին 6 հողամաս ունի, որոնց գումարային արժեքը 0.53 հա է կազմում: 5 հա հող ունի նույն մարզի Կանաչուտ համայնքում, նույնքան էլ՝ Դիմիտրով համայնքում: Կանաչուտ համայնքում նաև բնակելի տուն ունի 898 քմ տարածքով: Բարձրաշեն համայնքում էլ նախագահի խորհրդականի հողամասի չափը 0,11 հա է:
Արտաշատ քաղաքի Երևան-Երասխ մայրուղու մոտակայքում Ալիկ Սարգսյանը գյուղատնտեսական արտադրական օբյեկտում 12,5 % բաժնային սեփականություն ունի՝ 4650 քմ տարածքով և 2,14 հա հողամասով:
25 % մասնակցությամբ բաժնային սեփականատերն է նաև Ծաղկաձորի հանգստյան տանը: Համաձայն ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալների, Սարալանջի փողոց 2-րդ փակուղի թիվ 1 հասցեում գտնվող այս անշարժ գույքը մանկական ճամբարի շենք, շինությունների պահպանման և սպասարկման համար հատկացված հողամաս է:
Եվ վերջապես, Ալիկ սարգսյանը միանձնյա սեփականատեր է Ջերմուկ քաղաքում գնտվող ընդունելությունների տանը: Այն զբաղեցնում է շուրջ 977 քմ տարածք և 0,05 հա հողամաս:
Ալիկ Սարգսյանը, որպես նախագահի խորհրդական, ստացել է 9,3 մլն դրամ աշխատավարձ, 4,3 մլն կենսաթոշակ և 278 հազար դրամ՝ որպես ավանդի դիմաց տրված տոկոս: Նրա եկամուտները, ըստ հայտարարագրի, մեծ չեն: Սակայն այսչափ աշխատավարձով ապրող նախագահի խորհրդականը հայտարարգրել է շուրջ 260 հազար դոլար և 11 մլն դրամական միջոց:
Ալիկ Սարգսյանի բիզնես գործընկերները
Ալիկ Սարգսյանը 33.3 % բաժնեմաս ունի «Մակրո-Երևան» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ում և 16.7 % «Մարկ Ինտերնեյշնլ» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ում:
«Մակրո-Երևան» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է անշարժ գույքի առք ու վաճառքով: Սակայն շինարարական գործունեությամբ զբաղվելու լիցենզիա ևս ստացել է: «Մակրո-Երևան» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ում Ալիկ Սարգսյանի գործընկերնեն են ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Սուրեն Յոլյանը և ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության նախկին պետ Արմեն Հայրապետյանը: Ընդ որում՝ վերջինս ամենամեծ՝ 33.34 %-ի բաժնետերն է:
Երկրորդ ընկերությունը՝ «Մարկ Ինտերնեյշնլ» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ն զբաղվում է մեծածախ ու մանրածախ առևտրով: Մասնավորապես, էլեկտրատեխնիկայի վաճառքով: Ալիկ Սարգսյանի գործըներներից մեկն այստեղ կրկին Արմեն Հայրապետյանն է՝ 16,7 %, նույնքան բաժնեմաս գրանցված է Լևոն Յոլյանի կնոջ՝ Անուշ Ասլանյանի անվամբ, նույքան՝ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արմեն Մխիթարյանն ունի և 33.3 %՝ Էլմիրա Զարգարյանը:
«Մարկ Ինտերնեյշնլ» հայ-ռուսական ՀՁ ՍՊԸ-ում պետեկամուտների կոմիտեն ստուգումներ է իրականացրել անցյալ տարի և հայտնաբերել լրացուցիչ վճարման ենթակա 164 մլն դրամի չափով հարկային պարտավորություն: Ընկերությունը գանգատ է ներկայացրել հարկային և մաքսային մարմինների գանգատարկման հանձնաժողովին, որից հետո վճարման ենթակա գումարի չափի փոփոխություն է եղել՝ նվազեցվել է 128,5 մլն դրամի չափով:
Լուսանկարները՝ Ֆոտոլուրի, Ազատություն Ռ/Կ-ի և ՍԱՊԾ-ի, լուսանկարում` Ալիկ Սարգսյանը, Լևոն Յոլյանը և Արմեն Հայրապետյանը:

Земельные участки, дома и чиновники-партнеры советника президента РА Алика Саркисяна
Советник президента Армении, бывший начальник Полиции Алик Саркисян хоть и всегда занимал государственные должности, успел сколотить огромное состояние. Кроме того, у него есть совместный бизнес с действующими и бывшими должностными лицами.
Напомним, что А.Саркисян занимает 122-ю строчку в предвыборном списке правящей Республиканской партии Армении.
Задекларированное иимущество Алика Саркисяна
Кандидат в депутаты представил в Центризбирком декларацию об имуществе, согласно которой он имеет в Ереване две квартиры: одна по адресу Туманяна, 9, вторая в долевой собственности по адресу 3-я улица Айгестана, 8/2. По этому же адресу находится принадлежащее А.Саркисяну полуподвальное помещение, где расположен общественный объект.
В общине Даракерт Араратской области советник президента владеет шестью земельными участками общей площадью 0,53 га. Еще пять гектаров земли принадлежат ему в общине Каначут и столько же в общине Димитров. В Каначуте у Саркисяна есть также жилой дом площадью 898 кв.м, а в общине Барцрашен ему принадлежат 0,11 га.
В городе Арташате, недалеко от автотрассы Ереван-Ерасх, находятся помещение площадью 4650 кв.м и 2,14 га земли, 12,5% которых принадлежат Алику Саркисяну. Он является также владельцем 25% дома отдыха в Цахкадзоре. По данным Госкомитета кадастра недвижимости РА, недвижимость, расположенная по адресу: 2-ой тупик ул.Сараланджи, 1, представляет собой земельный участок, выделенный для обслуживания здания и строений детского лагеря.
И наконец Алик Саркисян является единоличным собственном находящегося в Джермуке дома приемов площадью 977 кв.м, который занимает территорию 0,05 га.
Как советник президента РА Алик Саркисян получает зарплату в размере 9,3 млн драмов, пенсию в размере 4,3 млн драмов, а также 278 тыс. драмов в качестве процентов по вкладам. Согласно декларации, доходы у кандидата небольшие, но, несмотря на это, он задекларировал около 260 тыс. долларов и 11 млн драмов.
Бизнес-партнеры Алика Саркисяна
Алику Саркисяну принадлежат 33,3% армяно-российского ООО “Макро-Ереван” и 16,7% армяно-российского ООО “Марк Интернейшнл”.
Компания “Макро-Ереван” занимается куплей-продажей недвижимости, но получила также лицензию на строительную деятельность. Партнером Саркисяна в этом ООО является председатель Контрольной палаты РА Сурен Еолян и бывший начальник Государственной службы безопасности пищевых продуктов Армен Айрапетян, которому принадлежит самая большая доля – 33,34%.
Вторая компания, “Марк Интернейншл”, занимается оптовой и розничной торговлей, в частности, продажей электротехники. Здесь также одним из партнеров Саркисяна является Армен Айрапетян - 16,7%. Такие же доли принадлежат жене Левона Еоляна Ануш Асланян и депутату-республиканцу Армену Мхитаряну, собственником 33,3% является Эльмира Заргарян.
В прошлом году Комитет госдоходов проверил деятельность ООО “Марк Интернейншл” и обнаружил подлежащие оплате дополнительные налоговые обязательства на сумму 164 млн драмов. Компания подала жалобу, после чего сумма была сокращена на 128,5 млн драмов.