Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Ինչպես տեղեկացնում է կառավարության կայքը, վարչապետը բարձր է գնահատել ԵՆԲ-ի հետ համագործակցությունը՝ ուղղված էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ԵՆԲ-ի փոխգործակցությունը նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ և ավելացրել, որ կառավարությունը որդեգրել է հստակ քաղաքականություն՝ իրականացնելու բարեփոխումներ բացառապես բոլոր ոլորտներում: «Մեր քայլերն ուղղված են լինելու բիզնեսի համար բարվոք, կանխատեսելի ու թափանցիկ դաշտի ապահովմանը»,- նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Վազիլ Հուդակն ընդգծել է, որ ԵՆԲ-ն շահագրգռված է շարունակելու ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը նախանշված բոլոր ուղղություններով. ծրագրեր կիրականացվեն գործարար հատվածի համար՝ համայնքներում տարբեր նախագծեր կյանքի կոչելու նպատակով: Պարոն Հուդակը նշել է, որ այդ ուղղությամբ արդյունավետ քննարկումներ են ունեցել նաև կառավարության պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարների հետ:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է սերտ փոխգործակցության ուղղությամբ ԵՆԲ-ի պատրաստակամությունը և ավելացրել, որ կառավարությունը նախատեսում է մարզային համայնքների կառավարման լուրջ բարեփոխումներ, որոնք թույլ կտան բարձրացնել արդյունավետությունն ու թափանցիկությունը, տարբեր պետական ծառայություններում ներգրավել մասնավոր ներդրողների և այլն:

Премьер-министр принял вице-президента Европейского инвестиционного банка
Премьер-министр Карен Карапетян принял вице-президента Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Вазила Худака. На встрече присутствовал также руководитель делегации Европейского союза в РА, посол Петр Свитальский.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество с ЕИБ, направленное на реализацию программ в сферах энергетики, транспорта, сельского хозяйства, туризма. Карен Карапетян указал на важность сотрудничества ЕИБ также с представителями частного сектора и добавил, что Правительство проводит четкую политику, направленную на осуществление реформ исключительно во всех сферах.
«Наши шаги будут направлены на обеспечение для бизнеса благоприятного, прогнозируемого и прозрачного поля», - отметил Глава Правительства.
Вазил Худак подчеркнул, что ЕИБ заинтересован в продолжении сотрудничества с Правительством РА по всем намеченным направлениям: будут осуществлены программы для бизнес-сектора с целью реализации в общинах различных проектов. Господин Худак отметил, что в этом направлении состоялись результативные обсуждения также с руководителями ответственных ведомств Правительства.
Карен Карапетян приветствовал готовность ЕИБ к тесному сотрудничеству и добавил, что Правительство планирует серьезные реформы управления областными общинами, которые позволят повысить эффективность и прозрачность управления, привлечь частных инвесторов в предоставление различных государственных услуг и др.