Դիլիջան ազգային պարկի հատված ծառերը
Տիգրան Շահբազյանը և ընկերները երեկ արշավով այցելել են Տավուշի մարզ։ Թեղուտ գյուղից սարերով քայլարշավ են արել դեպի Հաղարծին գյուղ։ Այն տարածքում, որտեղ Դիլիջան ազգային պարկն է, բազմաթիվ հատված ծառեր են տեսել։
«Զանգահարեցինք պարկի տեսուչին, եկավ այնտեղ, որտեղ կտրված ծառերն էին, ասեց, որ տվյալ հատվածի ծառահատողները բռնվել են։ Բայց միայն այդտեղ չի, համատարած նույն պատկերն է»,-մեզ հետ զրույցում հայտնեց Տիգրանը։
Տիգրանը այդքան էլ չի հավատում, որ ծառահատողները, ինչպես պարկի տեսուչն է ասել՝ «բռնվել են»։ Ընդգծում է, որ արշավային այցերով հաճախ է լինում Տավուշի մարզում, և սա առաջին անգամը չէ, որ անտառներում հատված ծառեր է տեսնում. նրա խոսքով՝ այնտեղ ծառահատումները համատարած են։
Հաղարծին գյուղում արշավի մասնակիցները նաև լուսանկարել են գյուղացիների բակերում դասավորված հատված ծառերը. «Ամբողջ գյուղը ծառ է դասավորում իրենց բակերում»,-նշեց նա։
Գյուղացիները արգելել են արշավի մասնակիցներին լուսանկարել կտրած ծառերը, ասել են, թե թուլտվություն ունեն դրանք հատելու համար. «Ազգային պարկում ո՞նց կարող են առողջ ծառեր կտրելու թույլտվություն ունենան։ Օրենքով հասնում է ընկած ծառերը բերել, վառել, բայց սա լրիվ ուրիշ պատմություն է»։

В национальном парке “Дилижан” срублены деревья
Тигран Шахбазян и его друзья отправились вчера в поход в Тавушскую область. Там из села Техут они пешком направились через горы в село Агарцин. Проходя через территорию национального парка “Дилижан”, молодые люди увидели многочисленные пни от срубленных деревьев.
“Мы позвонили инспектору парка. Он пришел на указанное место и сказал, что лица, срубившие эти деревья, уже задержаны. Но такая картина была не только в этом месте, а повсюду”,- сообщил нам Тигран.
Он не поверил словам инспектора о том, что виновные задержаны. Тигран часто ходит в походы в Тавушскую область и срубленные в лесах деревья видит не в первый раз. По его словам, рубка деревьев там осуществляется повсеместно.
В селе Агарцин участнитки похода сфотографировали бревна, сложенные рядом с домами местных жителей. “Все село складывает во дворах бревна”,- отметил Тигран.
Сельчане запретили участникам похода снимать срубленные деревья, заявив, что имеют разрешение на вырубку. “Как они могут иметь разрешение не вырубку здоровых деревьев в национальном парке? По закону вывозить можно только упавшие деревья, но это совсем другая история”,- сказал Тигран Шахбазян.