Ռուսաստանի լրագրողների միությունը պահանջում է հետաքննել ԶԼՄ-ների աշխատակիցների ձերբակալությունները
Ռուսաստանի լրագրողների միությունը պահանջել է հետաքննել Մոսկվայում բողոքի զանգվածային ակցիաները լուսաբանող ԶԼՄ-ների աշխատակիցներին ձերբակալելու և ծեծելու դեպքերը: Այս մասին հայնում է «Լենտա.ռու»-ն:
«Պահանջում ենք արդյունավետորեն հետաքննել բոլոր այս ամոթալի դեպքերը, դատարանի առջև կանգնեցնել թե նրանց, ովքեր կատարել են հանցավոր հրամաններ, թե նրանց, ովքեր տվել են այդ հրամանները»,- ասվում է Ռուսաստանի լրագրողների միության կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը ոստիկանության գործողություններն անվանել է «հասարակության բերանը փակելու, նրան վախեցնելու փորձ՝ ի ցույց դնելով ուժը և Օրենքը բաց ու անպատիժ խախտելու հնարավորությունը»:
Բացի դրանից՝ Ռուսաստանի լրագրողների միությունը ներքին գործերի մարմիններին և դատախազությանը կից գործող հանրային խորհուրդներին անդամակցող բոլոր լրագրողներին խնդրել է դադարեցնել անդամակցությունը, քանի դեռ կազմակերպության պահանջները չեն կատարվել:
Ընդդեմ ընտրությունների արդյունքների բողոքի զանգվածային ակցիաներ Ռուսաստանում անցկացվել են դեկտեմբերի 5-ի և 6-ի երեկոյան: Դեկտեմբերի 6-ին, իրավապահ մարմինների տվյալներով, ոստիկանությունը ձերբակալել է 569 մարդու: Նրանց թվում են եղել «Գազետա.ռու»-ի լրագրող ու մեկնաբան Բոժենա Ռինսկան և «Կոմերսանտի» թղթակից Ալեքսանդր Չեռնիխը: Ավելի ուշ և Ռինսկային, և Չեռնիխին բաց են թողել:
Ընդ որում, Չեռնիխը պատմել է, որ ձերբակալելիս իրեն ծեծել են: Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ նովոստին», ներքին գործերի նախարարության ղեկավարությունը ներողություն է խնդրել լրագրողից ու խոստացել հետաքննել տեղի ունեցածը:
Բացի Ռուսաստանի լրագրողների միությունից՝ Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (Committee to Protect Journalists) ևս իր անհանգստությունն է հայտնել ռուսաստանյան հանրահավաքներում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ձերբակալությունների առթիվ:
Լուսանկարում Հաղթանակի հրապարակում անցկացվող ակցիայի մասնակիցներից մեկի ձերբակալությունն է, «ՌԻԱ նովոստի», Գրիգորի Սիսոև

Союз журналистов России требует расследовать задержания сотрудников СМИ
Союз журналистов России потребовал расследовать случаи задержания и избиения представителей СМИ, освещавших массовые акции протеста в Москве. Об этом сообщает lenta.ru.
"Требуем эффективного расследования всех этих позорных случаев, отдания под суд как тех, кто исполнял преступные приказы, так и тех, кто отдавал их", - говорится в заявлении, размещенном на сайте СЖР.
Организация назвала действия полиции "попыткой заткнуть обществу рот, запугать его, продемонстрировав силу и возможность открыто и безнаказанно нарушать Закон".
Кроме того, СЖР попросил всех журналистов, входящих в Общественные советы при органах внутренних дел и прокуратуры, приостановить свое членство в них до тех пор, пока требования организации не будут выполнены.
Массовые акции протеста против результатов выборов прошли в Москве вечером 5 и 6 декабря. 6 декабря, по данным правоохранительных органов, полиция задержала 569 человек. Среди них оказались журналист "Газеты.ru" и светский обозреватель Божена Рынска и корреспондент "Коммерсанта" Александр Черных. Впоследствии и Рынску, и Черных отпустили.
При этом Черных рассказывал о том, что при задержании его избили. Руководство ГУ МВД, как сообщает РИА Новости, принесло журналисту свои извинения и обещало расследовать случившееся.
Помимо СЖР, ситуацией с задержанием представителей СМИ на российских митингах обеспокоился комитет по защите журналистов (Committee to Protect Journalists).