Էդ. Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության ղեկավարին
Այսօր՝ մարտի 29-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորին: Այս մասին տեղեկացնում է արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորեց ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ընտրությունների դիտարկումը, ընտրական գործընթացների կատարելագործման նպատակով օժանդակության տրամադրումը, օրենսդրական բարեփոխումների հետ կապված ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների հետ հաստատված փոխգործակցությունը։ Նախարարը շեշտեց, որ, միջազգային կառույցների աջակցությամբ, Հայաստանում ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել, ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցաբար լրամշակվել է ընտրական օրենսգիրքը, որն արժանացել է նաև միջազգային համապատասխան կառույցների դրական գնահատականին։
Իգնասիո Սանչես Ամորը ներկայացրեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և տեղեկացրեց, որ դիտորդական առաքելության մեջ ներգրավված են երեք տասնյակ երկարաժամկետ և շուրջ երեք հարյուր կարճաժամկետ դիտորդներ, որոնք իրենց առաքելությունը կիրականացնեն Երևանում և Հայաստանի բոլոր մարզերում:
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց առաջիկա ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու ՀՀ իշխանությունների վճռականությունը և վերահաստատեց ԱԳՆ պատրաստակամությունը՝ իր իրավասությունների շրջանակներում օժանդակելու ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության աշխատանքներին:

Armenia’s Foreign Affairs Minister Hosts the Head of the OSCE Short-Term Observation Mission
On March 29, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received Ignacio Sanchez Amor, the head of the short-term observation mission of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
Welcoming the guest, Minister Nalbandian commended the effective cooperation established between Armenia and the OSCE and expressed appreciation for conducting for the 11th time of the observation mission of the OSCE within the framework of electoral processes in Armenia.
Foreign Minister of Armenia attached importance to the observation of elections by the OSCE, to providing assistance aimed at improvement of the electoral processes, cooperation established with the appropriate state bodies of the Republic of Armenia with regards to the legislative reforms. Minister underlined that with the assistance of the international organisations extensive reforms have been carried out in Armenia, Electoral Code has been amended in cooperation with the opposition and the civil society, which has been positively assessed also by relevant international organisations.
Ignacio Sanchez Amor briefed on the steps being undertaken by the OSCE for observation of the parliamentary elections to be held on April 2 and informed that the observation mission consists of three dozen long-term and around three hundred short-term observers, who will conduct their mission in Yerevan and all the marzes (regions) of Armenia.
Minister Nalbandian reiterated the commitment of the authorities of the Republic of Armenia to hold the forthcoming elections in accordance with the international standards and reaffirmed readiness of the Ministry of Foreign Affairs to support the works of the OSCE observation mission within the scope of its responsibilities.