էդ. Նալբանդյանն ընդունել է Ադրբեջանի հարցով համազեկուցող, ԵԽԽՎ հակամարտությունների ենթակոմիտեի նախագահին
Երեկ՝ մարտի 29-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջև հակամարտությունների ենթակոմիտեի նախագահ, Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարման հարցով համազեկուցող Շտեֆան Շենախին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։ Նա նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, շարունակաբար մերժում է համանախագահ երկրների կողմից բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված առաջարկները, հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ:
Նալբանդյանը շեշտել է, որ հիմնահարցի կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում, որը հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող կառույցն է:
Էդ. Նալբանդյանը նաև նշել է, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումները այլ ձևաչափեր, այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր կառույցներում իրականությունը խեղաթյուրող բանաձևեր նախաձեռնելու, կարգավորման ձևաչափին զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը վնասում են հանգուցալուծմանը հասնելու համանախագահների ջանքերը, ինչի մասին տարբեր առիթներով զգուշացրել են հենց համանախագահները. այս զգուշացումը ԵԽԽՎ-ում նույնպես պետք է լրջորեն հաշվի առնվի։

Министр иностранных дел принял председателя подкомитета ПАСЕ по конфликтам, содокладчика по вопросам Азербайджана
Вчера, 29 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял председателя подкомитета ПАСЕ по конфликтам между государствами-членами Совета Европы, содокладчика по вопросу выполнения Азербайджаном своих обязательств Штефана Шеннаха.
Эдвард Налбандян представил гостю усилия, предпринимаемые Арменией и странами-сопредседателями Минской Группы ОБСЕ, с целью исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта. Он подчеркнул, что Азербайджан, в отличие от Армении, постоянно отказывается от предложений стран-сопредседателей, направленных на создание соответствующих условий для продвижения вперед переговорного процесса, отказывается претворять в жизнь договоренности, достигнутые в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге, по созданию механизма расследования инцидентов, расширению возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Налбандян подчеркнул, что урегулирование конфликта проходит в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, который является единственной структурой, имеющей соответствующий международный мандат.
Эдвард Налбандян добавил, что попытки перенести обсуждения по нагорно-карабахскому конфликту в другие форматы, на иные площадки, инициировать искажающие действительность резолюции в разных структурах, создать параллельные формату урегулирования механизмы наносят ущерб усилиям сопредседателей, направленным на достижение разрешения конфликта, о чем по разным поводам предупреждали сами сопредседатели, и данное предупреждение серьезным образом должно быть учтено также и в ПАСЕ.