Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ս.թ. ապրիլի 2-ին կայանալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ս․ Սարգսյանը մեծապես կարևորել և բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունների դերը Հայաստանի ընտրական գործընթացում, այդ թվում՝ ընտրական համակարգի շարունակական բարելավման և զարգացման գործում, ինչպես նաև անցած քսանհինգ տարիների ընթացքում Հայաստանին ցուցաբերված օժանդակությունը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ ապրիլի 2-ին նախատեսված ՀՀ ԱԺ ընտրությունների դիտարկմանը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ներկայանում են համատեղ ուժեղ թիմով, որը ղեկավարում և համակարգում է իր սկզբունքային դիրքորոշումներով հայտնի, փորձառու և հմուտ քաղաքական գործիչ՝ պարոն Իգնասիո Սանչես Ամորը:
Ընդգծելով, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր հանգրվան են Հայաստանի արդյունավետ կառավարման տեսլականը կյանքի կոչելու ճանապարհին, Ս․Սարգսյանը նշել է, որ երկրի իշխանությունները հենց այս տեսանկյունից են կարևորում ընտրողների վստահության բարձրացումն ու ամրապնդումը ընտրական գործընթացի նկատմամբ: Այդ նպատակով լայն քաղաքական և հասարակական քննարկումների ու կոնսենսուսի արդյունքում ընդունվեցին ու նոր ընտրական օրենսգրքում ամրագրվեցին ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման մեխանիզմները սահմանող դրույթներ: Նրա համոզմամբ, իրականացված մեծածավալ աշխատանքը թույլ է տալիս պնդելու, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ քաղաքական կամք, օրենսդրական կարգավորումներ, տեխնիկական հնարավորություններ՝ Հայաստանում լավ ընտրություններ անցկացնելու համար, և իշխանություններն իրենց իրավասության շրջանակում անելու են ամեն հնարավորը՝ դա իրականություն դարձնելու:
Նշելով, որ ընտրությունները, բնականաբար, ենթադրում են մրցակցություն, և ինչպես ցանկացած մրցակցային պայքարում, ընտրություններում ևս մրցանակային տեղ գրավելու համար մասնակիցներից շատերը երբեմն կարող են տրվել տարբեր՝ այդ թվում անընդունելի մեթոդների գայթակղությանը, Ս․ Սարգսյանն այս համատեքստում չափազանց կարևոր է համարել, որպեսզի բոլոր դիտորդական առաքելությունները ցուցաբերեն հավասարակշռված, անկողմնակալ մոտեցում և իրենց գնահատականը ձևավորեն սեփական դիտարկումների ու հավաստի տեղեկությունների հիման վրա: Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամություն են ցուցաբերել համակողմանի օժանդակել բոլոր դիտորդական առաքելություններին՝ իրականացնելու իրենց մասնագիտական աշխատանքը, այդ թվում նաև ընտրությունների օրը և դրանից հետո:
ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորը վստահեցրել է, որ մասնագիտական որևէ շեղում իրենց աշխատանքում չի լինելու, և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, որպես ընտրական գործընթացի դիտարկման գործում Եվրոպայի ամենափորձառու կազմակերպությունը, որը մեկ ամսից ավելի է, ինչ Հայաստանում է և իրականացրել է իրավիճակի գնահատման ուղղությամբ փորձագիտական մեծ աշխատանք՝ շարունակելու է նույն բարձր մասնագիտական որակով ու բարեխղճությամբ իրականացնել իր առաքելությունը:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունը ընտրությունների դիտարկման գործընթացում ներգրավել է մեծ թվով՝ շուրջ 30 հազար տեղական հասարակական կազմակերպությունների, որոնց կազմում ընդգրկված են բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիներ: Նա միաժամանակ կարևորել է, որ բոլոր առաքելությունները պատասխանատու կերպով մոտենան իրենց աշխատանքին՝ ցուցաբերելով բարձր մասնագիտական մոտեցում:

President Received Delegation of the OSCE Short-Term Observers
President Serzh Sargsyan received today the Special Coordinator and Head of the OSCE short-term observer mission Ignacio Sanchez Amor and his delegation who have arrived to Armenia to carry out the monitoring of the RA parliamentary elections which will take place on April 2.
The President of Armenia stressed the importance and highly valued the role of the OSCE observer missions in the electoral processes in Armenia, including the ongoing improvement and development of the electoral system, as well as the assistance provided to Armenia in the last twenty-five years.
Serzh Sargsyan noted with satisfaction that for monitoring the April 2 elections to the National Assembly, the PACE and OSCE/ODIHR have come up as a unified mission which is led by the skillful political figure, Mr. Ignacio Sanchez Amor who is well known for his principled position and experience.
Underscoring that the forthcoming elections are an important milestone on the road towards calling to life the vision of good governance in Armenia, the President noted that the Armenian authorities stress the importance of enhancing and enforcing the trust of the voters towards the electoral process. Towards this end, after wide political and public discussions and as a result of a consensus adopted were and enshrined in the new Electoral Code provisions dealing with the mechanisms called to secure the validity of the electoral processes. According to the President, the large-scale works conducted in this area allow to argue that all requisites are in place – political will, legislative regulations, technical means – to conduct good elections in Armenia, and the authorities in the framework of their jurisdiction will do the best to make it a reality.
Noting that election naturally imply competition, and as in any competition in elections too many of the competitors to get a prize may give in to various, including unacceptable methods. The President in this context stressed that it is critical for all observer missions to manifest a balanced, unbiased approach and form their assessment based on their own observations and credible data. The President of Armenia noted that the Armenian authorities have demonstrated readiness to assist comprehensively to all observer missions in the implementation of their monitoring, including on the election day and after that. The Special Coordinator and Head of the OSCE short-term observer mission Ignacio Sanchez Amor assured that there will be no deviation in their professional performance and that the OSCE/ODIHR, as the most experienced in Europe election monitoring organization which has been over a month in Armenia and has already carried out large-scale activities on the expert assessment of the situation, will continue to fulfill its mission with high professionalism and meticulousness.
The Head of the observation mission noted with satisfaction that the government of Armenia has engaged in the observation mission a large number, over 30 thousand representatives of local public organizations which also include multiple foreign observers. He also highlighted that it is important that all missions approach their work responsibly, with high professionalism.