Հայաստանի անտառներն ու անտառային հողերը` շեյխին
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Կոտայքի մարզի Արտավազի գյուղական համայնքի վարչական սահմանում ընդգրկված պետական անտառներից և անտառային հողերից 147.51 հեկտարը պահպանության նպատակով, անհատույց (անժամկետ) օգտագործման իրավունքով տրամադրել «ԷՅ ընդ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ին։
Ավելի վաղ ընկերությունը ճանաչվել էր Արտավազի գյուղական համայնքի և քաղաքացիների սեփականությունը հանդիսացող 95.8 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ձեռք բերող և սկսել էր քաղցրահամ և հանքային ջրերի արտահանման ու շշալցման գործարան կառուցելու ներդրումային ծրագրի իրականացումը։
«Այժմ ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել ձեռնարկել հողատարածքը շրջապատող անտառային հողերի պահպանության և բարելավման անհրաժեշտ միջոցներ, որոնց շնորհիվ անտառային տարածքը զերծ կմնա ապօրինի հատումից, հրդեհից, իսկ շշալցման գործարան կառուցելուց հետո նշված տարածաշրջանում մասամբ կլուծվի գործազրկության խնդիրը, կստեղծվեն բավականին թվով աշխատատեղեր»,- հայտնում է կառավարության կայքը:
Շշալցման գործարանի մասին և Արտավազ համայնքի բնակիչներից վերցրած հողերի մասին արդեն գրել ենք բազմիցս: Հիշեցնենք, որ «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ընկերության հիմնադիրը «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ԻՆՎԵՍԹՄԵՆԹ» ԲԸ-ն («A & M Investment») է, որը գրանցված է Լյուքսեմբուրգում: «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ի գործադիր մարմնի ղեկավարը Արամ Աբրահամյանն է: Նա Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանի որդին է: Գործարանի ներդրումային ծրագիրը Կառավարությանը ներկայացրել է շվեյցարական «ՍՎԻՍՍ ՌԵԱՌ ԷՍ.ԷՅ» ընկերությունը, որի նախագահն էլ Սաուդյան Արաբիայի շեյխ Մուհամմեդ Մուսալլամին:

Леса и земли лесного фонда Армении переданы шейху Саудовской Аравии
Правительство Армении на своем сегодняшнем заседании приняло решение передать ООО “Эй энд Эм Рейр” с целью сохранения 147,51 га государственных лесов и земель лесного фонда, включенных в административную границу сельской общины Артаваз Котайкской области, с правом безвозмездного (бессрочного) пользования.
Ранее указанная компания приобрела 95,8 га земель сельскохозяйственного назначения, являвшихся собственностью сельской общины Артаваз и граждан и приступила к реализации инвестиционной программы по экспорту питьевой и минеральной вод и строительству завода по бутилированию.
“Сейчас компания выразила готовность осуществить необходимые мероприятия по сохранению и улучшению окружающих территорию земель лесного фонда, благодаря чему лесной массив будет защищен от незаконных вырубок, а после строительства завода по бутилированию в указанном регионе частично будет решена также проблема безработицы, будет создано достаточное количество рабочих мест”,- сообщает сайт правительства РА.
О заводе по бутилированию и отнятых у жителей села Артаваз землях мы писали неоднократно. Напомним, что учредителем компании “Эй энд Эм Рейр” является компания “A & M Investment”, зарегистрированная в Люксембурге. Исполнительный орган “Эй энд Эм Рейр” возглавляет Арам Абрамян, сын депутата парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагика Абрамяна. Инвестиционную программу завода представила правительству швейцарская компания “Свисс Реар Эс.Эй”, президентом которой является шейх Саудовской Аравии Мухаммед Мусаллами.