Առաջին զոհը (Սահմռկեցուցիչ պատմություն-2)
Մոնիկան Սանկտ-Պետերբուրգում ապրող Դավիթ Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 18 տարեկանում: Երեքամյա «ամուսնական» կյանքից հետո աղջիկը հայրական տուն է վերադարձել հաշմանդամ դարձած. նրա մարմնի տարբեր հատվածներում առկա են վնասվածքների հետքերը, իսկ ձախ աչքն այլեւս չի տեսնում:
Մոնիկան Դավիթի առաջին կինն է: Վերջինի երկրորդ կնոջ «ամուսնական» կյանքի մանրամասներին «Հետքն» անցյալ շաբաթ անդրադարձել է: Այն ժամանակ Մոնիկան հրաժարվեց խոսել իր հետ կատարվածի մասին` պատճառաբանելով, թե միեւնույն է` ոչ մեկին էլ չեն պատժելու: Ի վերջո, աղջկա ծնողները տեղի տվեցին, բայց մեկ պայմանով` իրենց, առավել եւս Մոնիկայի իրական անունն ու լուսանկարները պետք է չհրապարակենք: Նրանք համաձայն են միայն, որ տպագրվի աղջկա լուսանկարի աչքերի հատվածը, որպեսզի ոչ ոք չկասկածի` Մոնիկան մինչեւ ամուսնանալն աչքերի հետ կապված որեւէ խնդիր չի ունեցել:
Ծնողները պատմում են, որ Դավիթի մայրը հաճախ է կրկնել, թե «տեսեք ինչ կուկլա տղա է, փայլում է»: Ինքը` Մոնիկան, բավականին համակրելի է, եւ նայելով երիտասարդների նշանադրության լուսանկարները` իրականում դժվար է ասել, թե ով է ում կողքին փայլում: Մոնիկան, ավարտելով միջնակարգ դպրոցը, մեկ տարի դիմահարդարում է սովորել: Հետո, ոչ իր մասնագիտությամբ, անցել է աշխատանքի: Մոտ մեկ ամիս անց գործընկերուհիներից մեկն ասել է, թե պատրաստվում է իրենց հյուր գալ:
«Հաջորդ օրն այդ աղջիկը եկավ մեր տուն Դավիթի ու նրա մոր` Հայկանուշի հետ: Մտան ներս, մի քիչ խոսեցին ու պապայիս ասացին` եկել ենք ձեր աղջկան ուզելու»,- հիշում է Մոնիկան: Իսկ նրա մայրն ավելացնում է, որ Զիրոյանների ընտանիքը մինչեւ 2002 կամ 2003 թվականն ապրել է Արտաշատ քաղաքում. «Մեր շենքից 2 շենք վերեւ էր իրենց տունը: Գնացինք, հարեւաններին հարցուփորձ արեցինք, բոլորն այդ ընտանիքի մասին միայն լավն էին ասում»:
Մի քանի օր անց` 2005 թ. հոկտեմբերի 23-ին, երիտասարդները նշանվել են, իսկ հոկտեմբերի 29-ին մեկնել Սանկտ-Պետերբուրգ:
Դավիթ Զիրոյանը |
«Սկզբում` մոտ երկու ամիս, ամեն ինչ նորմալ էր, հետո սկեսուրիս գժությունները սկսվեցին: Դավիթն ինձ շատ էր սիրում, իսկ մայրը դրանից վատ էր զգում, խանդում էր: Որդուն տրամադրում էր, որ ինձ ծեծի: Հետո արդեն ինքն էր (Հայկանուշը) ամբողջ օրը ծեծում»,- պատմում է Մոնիկան ու մանրամասնում, որ մոր ու տղայի դաժանությունները մեկը մյուսին գերազանցել են:
Դավիթը տարբեր տարողությամբ «զակատ արած բանկաներ» է կոտրել գլխին, իսկ սկեսուրը մազերն այնպես է քաշել, որ փունջ-փունջ պոկվել է:
Աղջկա խոսքերով` պատճառները տարբեր են եղել` «քայլվածքդ լավը չէ, շարժուձեւդ այն չէ, էսի սենց չեն անում, էն էլ ըտեղ պիտի չդնեիր»:
«Ձեռքերով, ոտքերով ծեծում էին: Որ հոգնում էին, անցնում էին շերեփին, աթոռին... Ինչով ստացվեր ու ոնց պատահեր խփում էին գլխիս, աչքիս... Ձեն-ձուն հանելու, ընկնելու իրավունք չունեի. պիտի կանգնեի, որ սկեսուրս հանգիստ խփեր այնքան, մինչեւ արյուն տենար ու հանգստանար,- պատմում է Մոնիկան,- ինքը (Հայկանուշը) դանակը չքում էր գլխիս. ամբողջ գլուխս հիմա շռամ է: Ծնկիս հակառակ կողմը` էդ նուրբ մասին, շերեփով այնքար էր խփել, որ ուռել, չգիտեմ ինչ էր դարձել: Որ ընկնում էի, շերեփով խփում էր ոտքերիս տակ, որ նորից կանգնեմ»:
Համեմատելով իր 3 տարվա «ամուսնական» կյանքը Մարիամի` Դավիթի երկրորդ կնոջ 10-ամսյա սանկտպետերբուրգյան տանջանքների հետ` Մոնիկան քմծիծաղով ասում է, թե անհամեմատ ավելի լավ վիճակում էր. իրեն չեն վառել, ամիսը մեկ սկեսուրը թույլատրել է 2 րոպեով տաք ջրով լոգանք ընդունել, մեկ էլ հիմնականում պառկած է քնել` խոհանոցի կամ միջանցքի հատակին պառկած: Աղջկա ներկայացմամբ` ինքն առանձին է հաց կերել եւ, առհասարակ, ընտանիքի հետ նույն սենյակում լինելու իրավունք չուներ. «Ես միշտ խոհանոցում էի` լույսն անջատած, դուռը` փակ: Սկեսուրս էլ գիժ էր պարապում. գնում-գալիս խփում էր գլխիս, թե ականջ մի դիր, աղջի»: Իսկ ընտանիքի մյուս անդամները, ըստ Մոնիկայի, «խոտ էին ուտում», հետեւաբար` որեւէ բան նույնիսկ ցանկության դեպքում չէին կարող փոխել:
«Երբ խելքներին փչեր, սովորաբար շաբաթական 2-3 անգամ, գիշերները տկլոր անկյուն էին կանգնացնում` մեկ ոտքի վրա, ու պատուհանը բաց էին թողնում: Լենինգրադն էլ խոնավ, ցուրտ երկիր է: Կապ չուներ, թե տաքությունս ինչքան բարձր կլիներ. պիտի ոտքի վրա լինեի,- հիշում է Մոնիկան,- մի անգամ Դավիթը աթոռով խփում էր գլխիս, ձեռքով ուզում էի պահել, մատս կոտրվեց: Ըտենց կռկված մատով գործ էի անում, լվացք, մինչեւ ցավը բթացավ: Երբ եկանք Հայաստան, էդ մատս (ձախ ձեռքի միջնամատը) նորից կոտրեցին ու վիրահատեցին: Հիմա չի ծալվում, բայց գոնե ուղիղ է»:
Հայկանուշ Միքայելյանը |
Մոնիկայի խոսքերով` Ռուսաստանում իրեն ընդամենը երկու անգամ են տարել բժշկի. առաջին դեպքում` աչքի համար, երկրորդում` աբորտի. «Երբ հղի էի, սկեսուրս իմացավ, կատաղեց: Սկսեց խփել մեջքիս ու փորիս: Ասում էր. «Դու ինադու ես մնացել, որ մեր փողերին տիրանաս, ուզում ես ոտքդ պնդացնես»: Երեխան երեք ամսական էր, տարան հանելու»: Իսկ աչքի պարագայում բժշկի տարել են այն բանից հետո, երբ նրա ձախ աչքից անընդհատ սկսել է արցունք հոսել:
«Դա մեր ամուսնանալուց 3 ամիս հետո էր. էդքան էլ անտանելի չէր վիճակս: Քիմիական լվացումներ նշանակեցին, բայց հետո Դավիթն էլ, մայրն էլ սկսեցին ամեն առարկայով աչքիս խփել: Սկեսուրս կեղտոտ, ալյուրոտ ձեռքերով տալիս էր աչքիս: Էլ աչք կմնա՞ր,- ասում է Մոնիկան,- հետո, որ կուրացա, ասում էին, թե իբր բժիշկն ասել է, որ աչքիս մեջ օտար մարմին` մսագունդ կա, եսիմ ինչ կա: Բայց սուտ ա, Հայաստանում 4 հատ հիվանդանոց եմ գնացել, ոչ ոք ըտենց բան չի ասում: Բժիշկներից մեկը նույնիսկ թուղթ տվեց, որ դա գլխիս, աչքիս բութ առարկայով հարվածելու հետեւանք ա: Հիմա էդ թուղթը քննիչ Արթուր Ավետյանի մոտ է»:
Մոնիկայի հայրն էլ պատմում է, որ ոստիկանություն դիմելուց հետո Հայկանուշի` Հայաստանում ապրող քույրերը պնդել են, թե աղջիկը մինչեւ ամուսնանալն է աչքի պրոբլեմ ունեցել. «Քննիչ Ավետյանն էլ նշանդրեքի լուսանկարները դրեց սեղանին ու ասաց` նայեք, ի՞նչ թերություն եք տեսնում. հավասար, սիմետրիկ աչքեր են: Նույնիսկ նրանց պահանջով ու հենց իրենց (Հայկանուշի ազգականների) մեքենայով քննիչի հետ աղջկաս երկրորդ անգամ տարանք «Մալայանի» հիվանդանոց»:
Ս. Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի տված տեղեկանքը` հաստատված 3 բժշկի ստորագրությամբ, առկա է նաեւ «Հետքի» խմբագրությունում: Մասնագետները նշել են, թե հիվանդության վաղեմությունը որոշել չեն կարող, սակայն չեն բացառել, որ «աչքի նման ախտաբանական փոփոխությունները կարող էին առաջանալ վնասվածքի հետեւանքով»:
Մոնիկան պատմում է, որ Դավիթի հետ առերես հարցաքննության ժամանակ վերջինս ամեն ինչ ժխտել է` նշելով, թե բաժանությունից հետո անցել են տարիներ, եւ, ըստ էության, վնասվածքներն առաջացել են հենց այդ ընթացքում: Իսկ քննիչը, ըստ Մոնիկայի, մեղադրյալին ընդհանրապես «ավելորդ» հարցեր չի տվել:
«Մենակ տենայիք, թե Դավիթը քննիչի հետ ոնց էր խոսում` ախպերս, Արթուր ջան, իրար հետ ծխում էին... Ոնց որ ես իմ ամենամոտ ընկերուհու հետ կխոսեի»,- հիշում է Մոնիկան: Նա պատմում է, որ մինչ այդ` 2008 թ. ամռանը, Հայաստան է վերադարձել սկեսուրի հետ: Ընդ որում` վերջինս Սանկտ-Պետերբուրգում ասել է, թե արդեն «հերիք ա ծառայես, էս 3 տարում քո կերածի ու տոմսի փողը աշխատեցիր, հիմա քեզ տանում եմ տուն ու եթե ինչ-որ բան պատմեցիր, քրոջդ ամուսնուց բաժանել, ձերոնց էլ գյուլել կտամ»:
«Ես Լենինգրադում տնից կարայի դուրս գայի, բայց անտեր շան պես էի, ո՞ւր գնայի: Դավիթը սաղ միլիցեքի հետ լավ էր, օրը մեկին ռեստորանում, պրիրոդում պատիվ էր տալիս: Երեւի պիտի դեսպանատուն գնայի, բայց ո՞նց գտնեի էդ մեծ քաղաքում: Սուս արած դիմանում էի»,- ասում է Մոնիկան եւ վստահեցնում, որ մինչեւ Մարիամի գալը ծնողներին ոչինչ չի պատմել: Ծնողներն էլ հավատացնում են, որ թեեւ հեռախոսազրույցների ընթացքում ինչ-որ բան զգացել են, այնուամենայնիվ, կոնկրետ ոչ մի բան, մինչեւ դստեր պատմելը, չեն իմացել:
«Երբ Մարիամին տեսա, ոնց որ միանգամից ջարդվեցի»,- ասում է Մոնիկան եւ այդ «ջարդվելով» պայմանավորում ծնողներին, իսկ այնուհետեւ ոստիկանությունում կատարվածի մասին պատմելը:
Դավիթ Զիրոյանի նախկին կանայք ոստիկանությունում հաղորդում են տվել 2010 թ. հոկտեմբերի 25-ին: Մի քանի օր անց հարուցվել է քրեական գործ: Դեկտեմբերի 28-ին Հայկանուշ Միքայելյանին մեղադրանք է առաջադրվել առանձնակի դաժանությամբ «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության եւ ծանր վնաս պատճառելու» հոդվածներով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը եւ հայտարարվել է հետախուզում:
Դավիթին էլ «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» (բայց առանց «առանձնակի դաժանության») եւ «Ծեծ» հոդվածներով մեղադրանք է առաջադրվել դրանից 4 ամիս անց` 2011 թ. ապրիլի 1-ին: Իսկ հաջորդ օրը քննիչ Արթուր Ավետյանը որոշել է քրեական գործի վարույթը կասեցնել` մեղադրյալների «գտնվելու վայրը պարզված չլինելու պատճառով»: Այնինչ տուժողները Զիրոյանների սանկտպետերբուրգյան հասցեն ի սկզբանե հայտնել են, իսկ Հայաստանը ՌԴ-ի հետ նման իրավիճակներում համագործակցելու անհրաժեշտ պայմանագրերը վաղուց ստորագրել է:
Այս տարվա օգոստոսի 20-ին, ըստ նախաքննական մարմնի, հետախուզման մեջ գտնվող Դավիթ Զիրոյանը Սանկտ-Պետերբուրգ-Երեւան չվերթով ժամանել է Հայաստան եւ մեղայականով ներկայացել ոստիկանության Արտաշատի բաժին: Շուտով նրա նկատմամբ ընտրված` «ստորագրություն չհեռանալու մասին» խափանման միջոցը վերացվել է, քանի որ համաներման «շնորհիվ» քննիչի որոշմամբ Դավիթի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է: Նա անարգել վերադարձել է Ռուսաստան:
Հայկանուշ Միքայելյանի մասով նախորդ շաբաթ գլխավոր դատախազությունից «Հետքին» փոխանցեցին, որ վերջինս ՌԴ-ում հայտնաբերվել է, եւ հիմա գործը էտապավորման փուլում է:
«Գիտեք` քանի ամիս է մեզ նույն բանն են ասում: Դեռ Դավիթին չէին բռնել (կամ բերել տվել), որ քննիչն ասում էր` մորը Ռուսաստանում կալանավորել են, հեսա ուղարկում են: Բայց ես վստահ եմ` ոչ բռնել են, ոչ էլ կբռնեն»,- ասում է Մոնիկայի հայրը:
Իսկ Մոնիկան պատմում է, որ առերես հարցաքննությունից հետո Արտաշատում պատահաբար հանդիպել է Դավիթին. «Ասաց` կտենաս, որ մի քանի օրից կգնամ. ես էլ եմ պրծել, մաման էլ ա պրծել: Ասաց` գիտես ինչքան փող եմ թափել»:
Մոնիկայի խոսքերով` դրանից հետո, երբ քննիչն իրեն հերթական անգամ կանչել է Վեդի, խնդրել է, որ իրեն այլեւս չանհանգստացնեն. «100 անգամ տարան-բերեցին մի բառի կամ նախադասության համար: Նույն բանը 15 անգամ գրել եմ: Էլ ի՞նչ իմաստ ուներ շարունակել»:

Первая жертва (“Чудовищная история”-2)
Моника вышла замуж за Давида Зирояна, проживавшего тогда в Санкт-Петербурге, когда ей было 18 лет. После трехлетнего “брака” девушка вернулась в отцовский дом инвалидом – на ее теле имелись следы различных телесных повреждений, а левый глаз перестал видеть.
Моника – первая жена Давида. О подробностях супружеской жизни его второй жены “Hetq” рассказал на минувшей неделе. Тогда девушка не захотела говорить о том, что с ней произошло, сказав, что все равно никого не накажут. Но, в конце концов, ее родители согласились побеседовать, но с одним условием: их настоящие имена, а тем более имя Моники, не должны быть названы. Кроме того, они согласились на публикацию лишь той части фотографии дочери, на которой видны ее глаза, чтобы ни у кого не возникло подозрений в том, что до замужества у Моники были какие-либо проблемы с глазами.
По словам родителей девушки, мать Давида часто повторяла: “Смотрите, какой у меня сын красавец, просто блеск“. Сама Моника очень симпатичная и обаятельная девушка, так что на деле трудно сказать, кто из них лучше. После окончания школы Моника выучилась на визажиста, но потом поступила на работу не по специальности. Примерно через месяц одна из ее коллег сообщила, что собирается придти к ней в гости.
“На следующей день эта девушка пришла к нам домой вместе с Давидом и его матерью Айкуш. В разговоре с моим отцом они сказали, что пришли просить моей руки“,- вспоминает Моника. Ее мать добавила, что когда они стали расспрашивать соседей о семье Зироянов, то все высказались очень положительно.
Спустя несколько дней, 23 октября 2005 г. молодые обручились, а 29 октября уехали в Санкт-Петербург.
| Давид Зироян |
“Первые два месяца все было нормально, но потом свекровь как будто сошла с ума. Давид меня очень любил, но мать это страшно злило, она ревновала. Настроила сына на то, чтобы он меня избивал. Потом она уже сама весь день меня избивала“,- рассказывает Моника, отмечая, что мать и сын превосходили друг друга по жестокости.
Давид разбивал о голову Моники банки с консервами, а свекровь тащила ее за волосы так, что вырывала клочья.
По словам девушки, причины для таких жестокостей находились самые разные: не так ходишь, не так двигаешься, это поставила не туда... “Избивали руками, ногами. Когда уставали, брались за половник, за стул, за первые попавшиеся предметы и ударяли по голове, в глаз... Я не имела права кричать или падать, так как свекровь должна была бить до тех пор, пока не появлялась кровь. Только после этого она успокаивалась”,- рассказывает Моника. Свекровь ножом наносила ей удары по голове, и сейчас вся голова девушки в шрамах.
Сравнивая свою 3-летнюю супружескую жизнь с 10-месячными страданиями в Санкт-Петербурге Мариам, второй жены Давида, Моника с усмешкой говорит, что ее положение было несравнимо лучше – ее не жгли, раз в месяц свекровь позволяла ей принимать 2-минутный горячий душ, да и спала она лежа, правда на полу в коридоре или на кухне. Моника ела отдельно, не имела права находиться с семьей в одной комнате. ”Я всегда находилась на кухне при выключенном свете, с закрытой дверью. А свекровь, каждый раз заходя туда, била меня по голове, чтобы я, по ее словам, не подслушивала. Остальные члены семьи, по словам Моники, не имели права голоса, а потому даже при желании ничего не смогли бы сделать.
”В неделю 2-3 раза, по ночам меня заставляли голой стоять в углу на одной ноге рядом с открытым окном. А в Ленинграде очень сыро и холодно. Меня даже с высокой температурой заставляли вставать,- вспоминает Моника. – Один раз, когда Давид стулом бил меня по голове, я попыталась защититься рукой и в результате получила перелом пальца. С таким скрюченным пальцем я стирала, готовила, пока боль не притупилась. Когда мы приехали в Армению, врачи снова сломали этот палец и прооперировали. Сейчас он не сгибается, но хотя бы прямой”,- рассказывает Моника.
Айкануш Микаелян |
В России ее лишь дважды водили к врачу: в первый раз из-за глаза, второй раз на аборт. “Свекровь, узнав, что я беременна, взбесилась. Начала бить меня по спине и животу. “Ты специально залетела, чтобы присвоить наши деньги, чтобы закрепиться здесь”,- заявила она. На третьем месяце беременности меня заставили сделать аборт. А по поводу глаза меня взяли к врачу после того, как левый глаз начал постоянно слезиться”.
“Это произошло через 3 месяца после того, как мы поженились. Назначили промывание, но потом и Давид, и его мать стали различными предметами бить меня в глаз. Потом, когда глаз ослеп, они сказали, будто бы в глазу, по словам врача, имеется инородное тело. Но это ложь, в Армении я была в четырех больницах, нигде ничего подобного не говорили. Один из врачей даже дал мне заключение, в котором было написано, что это результат удара тупым предметом по голове и в глаз. Сейчас эта бумага находится у следователя Артура Аветяна”.
Отец Моники рассказывает, что после того, как они обратились в полицию, живущие в Армении сестры Айкануш стали говорить о том, что проблемы с глазами у девушки были до замужества. “Следователь Аветян положил на стол фотографии, сделанные во время обручения, и сказал: “Посмотрите, есть какие-нибудь дефекты? Ровные, симметричные глаза”. По их требованию мы даже на их (родственников Айкануш) машине вместе со следователем снова повезли дочь в глазную клинику Малаяна”.
В редакции “Hetq”-а имеется справка за подписью трех врачей указанной клиники. Согласно заключению, специалисты не исключают, что подобные изменения в глазу могут быть следствием травмы.
Во время очной ставки Моники с Давидом последний все отрицал, отметив, что после развода прошло несколько лет и что травмы произошли в этот период. Следователь же не задал обвиняемому лишних вопросов.
“Вы бы видели, как Давид говорил со следователем: Артур джан, брат... Вместе курили...”,- вспоминает Моника. По ее словам, летом 2008 г. она в сопровождении свекрови вернулась в Армению. В Санкт-Петербурге свекровь заявила, что невестка уже отработала потраченные на нее деньги и может возвращаться домой, но если что-нибудь там расскажет, то за это поплатятся ее родные.
“Когда я увидела Мариам, то сразу сломалась“,- признается Моника. Именно это заставило ее сообщить обо всем родителям, а затем и полиции.
Бывшие жены Давида Зирояна дали сообщение в полицию 25 октября 2010 г. Через несколько дней было возбуждено уголовное дело. 28 декабря Айкануш Микаелян было выдвинуто обвинение в “умышленном нанесении вреда средней тяжести здоровью другого лица с особой жестокостью”. В качестве меры пресечения в отношении Микаелян был выбран арест, ее объявили в розыск.
Спустя 4 месяца, 1 апреля 2011г., обвинение по статьям “умышленное нанесение вреда средней тяжести здоровью другого (но без “особой жестокости”) и “избиение” было выдвиуто также Давиду Зирояну. Однако через день следователь Артур Аветян решил прекратить уголовное дело в связи с “неустановлением местонахождения обвиняемых”. Между тем Зирояны с самого начала сообщили свой адрес в Санкт-Петербурге, а договоры о сотрудничестве Армении и с РФ в подобных ситуациях подписаны давно.
20 августа этого года объявленный в розыск Давид Зироян рейсом Санкт-Петербург-Ереван прибыл в Армению и явился с повинной в Арташатское отделение полиции. Вскоре избранная в отношении него мера пресечения – подписка о невыезде – была отменена, так как “благодаря” амнистии уголовное преследование в отношении Давида было прекращено, и он беспрепятственно вернулся в Россию.
По части Айкануш Микаелян на прошлой неделе “Hetq”-у сообщили из Генпрокуратуры, что она обнаружена в РФ, и сейчас дело находится на стадии ее этапирования.
“Знаете, сколько месяцев нам говорят одно и то же. Давида еще не задержали, когда следователь заявил, что мать уже арестовали в России и вот-вот этапируют. Но я уверен: ее не арестовывали и не арестуют”,- говорит отец Моники.
А Моника после очной ставки с Давидом случайно встретила его в Арташате: “Он сказал: вот увидишь, через несколько дней я уеду. И я, и мама выкрутились. Знаешь, сколько денег я потратил”.
После этого, когда следователь в очередной раз вызвал Монику в Веди, она попросила больше ее не беспокоить: “100 раз меня вызывали из-за одного слова или предложения. Одно и то же я писала 15 раз, так какой смысл продолжать”.