Մրգավանի գյուղապետը ընտրատեղամասից չի հեռանում
Արարատի մարզի Մրգավան գյուղի 12/42 ընտրատեղամասի բակում մարդկանց կուտակումներ են։ Մոտ երկու ժամ է՝ տեղամասի տարածքում շրջում է նաեւ Մրգավանի գյուղապետ Սամվել Վարդանյանը։ Նա մեկ մտնում է տեղամաս, բջջայինից զանգեր կատարում, մեկ՝ տարածքում ինչ որ հարցեր կազմակերպում։
«Հետք»-ի հարցին, թե ինչ է անում ընտրատեղամասի տարածքում, Մրգավանի գյուղապետը պատասխանեց, որ սեղաններ է բերել տալիս, որպեսզի հանձնաժողովի անդամներն ու վստահված անձինք հաց ուտեն։
«Հետք»-ի հարցին՝ իր հաշվի՞ն են սնվելու հանձնաժողովի անդամներն ու վստահված անձինք, Սամվել Վարդանյանը պատասխանեց. «Հա բա ոնց։ Մեր գյուղն ա, մեր տունն ա։ Մարդկանց մի բանով չօգնե՞նք։ Էնա, սեղաններն էլ իմ մեքենայով եմ բերել»։ Դիտարկմանը, որ նա իրավունք չունի լինել տեղամասում, եթե չի ընտրում, գյուղապետը հակադարձեց. «Հիմա ընտրություն ա, էստեղ չլինե՞նք՝ տեսնենք ինչ ա կատարվում»։
կենտրոնում Սամվել Վարդանյանն է
Սամվել Վարդանյանը պնդում էր, որ իր ներկայությունը ընտրական պրոցեսի հետ կապ չունի, ինքը որեւէ կերպ չի փորձում ազդել մարդկանց կողմնորոշման վրա։ Հարցին՝ նա թեկնածուների մեջ իր ֆավորիտն ունի՞, հանրապետական Վարդանյանը պատասխանեց. «Հա, ունեմ։ Արայիկ Գրիգորյանն է։ Բայց էսօր քարոզչություն չեմ անում»։
Ի դեպ, 12/42 ընտրական տեղամասում ՀՀԿ-ի վստահված անձը փորձել է քվեախցում օգնել ընտրողներից մեկին։ Ընտրական օրենսգրքով արգելված օգնությունը կանխվել է «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության վստահված անձի միջամտելուց հետո։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց 12/42 տեղամասի հանձնաժողովի նախագահը։

Староста Мргавана не уходит с избирательного участка
Во дворе избирательного участка 12/42 в селе Мргаван Араратской области наблюдаются скопления людей. Уже два часа на этой территории находится староста Мргавана Самвел Варданян. Он то заходит на избирательный участок, nj отвечает на звонки мобильного, то решает какие-то вопросы.
На вопрос Hetq.am, что он делает на территории участка, староста ответил, что доставил столы, чтобы члены комиссии и доверенные лица перекусили.
Когда мы поинтересовались, за его ли счет угощение, Самвел Варданян сказал: “Разумеется! Это же наше село, наш дом”.
Староста утверждал, что его присутствие никак не связано с процессом голосования и что он не пытается направлять избирателей. На вопрос, есть ли у него фавориты среди кандидатов, Варданян ответил, что это Араик Григорян.
Отметим, что на избирательном участке 12/42 доверенное лицо Республиканской партии пытался помочь в кабинке одному из избирателей. Эти действия были пресечены доверенным лицом партии “Армянское возрождение”. Об этом Hetq.am сообщил председатель комиссии избирательного участка 12/42.