«Սարդարապատն» իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնում բնապահպանական խմբերին
Վերջին շրջանում բնապահպանության խնդիրները հանդիսանում են Հայաստանի Հանրապետության հասարակության հիմնական մտահոգություններից մեկը, ավելին` բնապահպանական պայքարը այսօր ձեւավորում է մեր ակտիվ և հանձնառու հասարակությունը, հատկապես նրա երիտասարդ զանգվածը: Եւ դա բնական է, քանզի բնապահպանությունն առընչվում է ոչ միայն երկրի ներկա իրավիճակի, այլ նախեւառաջ ապագային, երբ պետք է ապրեն երիտասարդ ու դեռ չծնված սերունդները:
Քսան տարի առաջ ազգային ու հանրային հարստության մասնավորեցումը սկսած քաղաքական համակարգը բազմաթիվ անօրինականությունների եւ կեղծիքների միջոցով հասցրել է զարգացած արդյունաբերություն ունեցող Հայաստանը համաշխարհային տնտեսության ու քաղաքակրթության մեջ աննշան սպասարկողի եւ հումքային կցորդի դերով բավարարվող երկրի մակարդակին:
Սպառելով ժառանգած արտադրական միջոցների վաճառքից գոյացած գերշահումների աղբյուրները` Հայաստանում իշխող վարչակազմը այժմ անցել է հանրային հիմնական սեփականություն ու արժեք հանդիսացող` ընդերքի լայնածավալ շահագործմանը: Քրեաօլիգարխիկ համակարգը, արդեն որպես իսկական գիշատիչ, արագացող տեմպերով խժռում և պղծում է հայրենի բնությունը, թունավորում այն, երկիրը վերածում թափոնների բաց դաշտի:
Հայաստանի հանքավայրերն այսօր անխնա կերպով ու ագահորեն դրվում են աճուրդի, շահագործվում են, ցինիկաբար հայտարարվում են «գերակա հանրային շահ», մինչդեռ այդ ազգային հարստության իսկական տիրոջ` հանրության կարծիքն անգամ չի շոշափվում, հանրությունը ոչ ընդհանուր առմամբ, ոչ ի դեմս այդ վայրերի բնակիչների չի ստանում ոչ իրական տեղեկատվություն ընդերքի պարունակության ու շահագործման պայմանների մասին, ոչ օգուտ դրա շահագործումից, ոչ էլ իրական փոխհատուցում կենցաղային, բարոյական, առողջապահական վնասների դիմաց:
Ժողովրդին կեղեքող բռնապետությունը ձգտում է իր մոտալուտ հոգեվարքը երկարացնել բնության անխնա շահագործման, այսինքն` ազգի ապագայի հաշվին: Երկրի ու ժողովրդի թալանից դիզած հարստությունը արտասահմանյան բանկերում պահելով, կեղեքիչները պատրաստ են փախչել նույն ուղղությամբ` իրենցից հետո թողնելով անապատ:
Բնապահպանության համար պայքարը այսօր Հայաստանում նաեւ պայքար է բռնապետության դեմ: Այն ներկա համակարգի դեմ հայ ժողովրդի և Հայաստանի քաղաքացու ծավալած դիմադրական շարժման առաջնային օղակներից է:
«Սարդարապատ» շարժումն իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնում բնապահպանական խմբերին եւ դիմադրական պայքարի մեջ ներգրավված ակտիվ հասարակությանը: Այսօր առավել քան երբեւէ պարզ է, որ այս, ինչպես եւ բազմաթիվ այլ խնդիրների լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական պայքարի միջոցով: Պայքար, որի արդյունքում մենք փրկելու ենք մեր բնությունը, պետականությունը, մշակույթը եւ ողջ ազգային քաղաքակրթությունը:

“Сардарапат” выражает поддержку экологическому движению
В последнее время экологические проблемы вызывают серьезную обеспокоенность в армянском обществе. Более того, сегодня экологическая борьба формирует наше активное общество, особенно его молодую часть.
Политическая система, которая 20 лет назад начала процесс приватизации национального и общественного богатства, путем многочисленных беззаконий и подлогов довела имевшую развитую промышленность Армению до уровня страны, играющей роль сырьевого придатка.
Исчерпав источники получения сверхприбыли за счет продажи производственных средств, правящий режим приступил к широкомасштабной эксплуатации недр, являющихся основной общественной собственностью и ценностью. Криминально-олигархическая система, как настоящий хищник, пожирает и оскверняет отечественную природу, отравляет ее, превращает страну в открытое поле отходов.
Сегодня месторождения Армении безжалостно и жадно выносятся на аукцион, эксплуатируются, цинично объявляются “превалирующим общественным интересом”, между теми мнение истинного хозяина этого национального богатства – общества – даже не упоминается. Общество ни в целом, ни в лице жителей этих мест не получает ни объективной информации о содержании недр и условиях эксплуатации, ни выгоду от их эксплуатации, ни реальную компенсацию за ущерб – бытовой, моральный, здоровью.
Грабящий народ диктаторский режим стремится продлить свою агонию за счет нещадной эксплуатации природы, то есть за счет будущего нации. Храня богатство, накопленное в результате грабежа страны и народа, в иностранных банках, эксплуататоры готовы бежать в этом же направлении, оставив после себя пустыню.
В Армении борьба за экологию сегодня является также борьбой против диктатуры. Это одно из первичных звеньев сопротивления, оказываемого армянским народом и гражданами Армении действующей системе.
Движение “Сардарапат” выражает свою солидарность и поддержку экологическим группам и вовлеченной в борьбу и сопротивление активной части общества. Сегодня как никогда понятно, что решение этих, как и многих других, проблем возможно только посредством политической борьбы. Той борьбы, посредством которой мы спасем нашу природу, нашу государственность, культуру и всю национальную цивилизацию.