Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդունեց ԵԺԿ մանդատը
«Ժառանգություն» կուսակցության ներկայիս նախագահ, Հայաստանի արտաքին գործերի առաջին նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ, Բելգիայի նախկին վարչապետ Վիլֆրիդ Մարթենսից ստացավ «Ժառանգության»` դիտորդի կարգավիճակով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանն անդամակցությունը խորհրդանշող ԵԺԿ կրծքանշանը: Պաշտոնական որոշումը կկայացվի 2012թ. փետրվարին:
Այս կարեւորագույն իրադարձության մասին հայտարարվել է Մարսելում կայացած` ԵԺԿ 20-րդ համագումարում այդ կուսակցության նախագահի ելույթում: Հովհաննիսյանն առանձնազրույցներ է ունեցել Մարթենսի, ինչպես նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Իրժի Բուզեկի, Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի, եվրոպական մի շարք երկրների նախագահների, վարչապետների, պատգամավորների եւ ԵԺԿ ղեկավարների հետ:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները նույնպես դիմել են ԵԺԿ-ին` այդ կազմակերպությանը դիտորդի կարգավիճակով անդամակցելու համար:

Раффи Ованнисян принял мандат от ЕНП
Раффи К. Ованнисян, действующий руководитель партии “Наследие” и первый министр иностранных дел независимой Армении, получил от председателя “Европейской народной партии” (ЕНП) и бывшего премьер-министра Бельгии Вилфрида Мартенса официальный значок ЕНП, символизирующий вход Наследия в семью ЕНП в качестве члена-наблюдателя. Официальное решение будет принято в феврале 2012.
Об этом переломном событии было объявлено во время программной речи председателя ЕНП на 20-ом ежегодном конгрессе партии. Ованнисян имел отдельные встречи с г-ном Мартенсом, с президентом Европейского парламента Иржи Бузеком, с мером города Марселя Жан-Клод Годеном, с президентами, премьер-министрами, депутатами парламентов ряда стран, а также с лидерами ЕНП.
Республиканская партия Армении, партия “Процветающая Армения” и партия “Оринац Еркир” также подали заявку на получение статуса члена-наблюдателя в ЕНП.