«Հետքի» բաց նամակը ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին, ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին
2010թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ ոստիկանության Արարատի քննչական բաժանմունքում Տափերական գյուղի բնակչուհի Մարիամ Գեւորգյանի եւ Արտաշատ քաղաքի բնակչուհի Մ. Բ.-ի հաղորդումների հիման վրա հարուցվել է թիվ 26117010 քրեական գործը, եւ կատարվել է նախաքննություն:
28.12.2010թ. որոշում է կայացվել Հայկանուշ Միքայելյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով եւ 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, եւ նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը դատարանի որոշմամբ մեղադրյալ Հ. Միքայելյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության՝ Հայկանուշ Միքայելյանը «արդեն մի քանի ամիս է՝ հայտնաբերված է, հանձնման միջնորդությունը ՌԴ իրավապահների կողմից բավարարվել է, եւ գործը ներկայումս էտապավորման փուլում է»: Սակայն տուժողները նշում են, որ քննիչն ու գործը վերահսկող դատախազը 5-6 ամիս է՝ նույն բանն են ասում, ժամանակն անցնում է, սակայն մեղադրյալ Հայկանուշ Միքայելյանն այդպես էլ չի էտապավորվում Հայաստան:
01.04.2011թ. որոշում է կայացվել Դավիթ Զիրոյանին (Հայկանուշ Միքայելյանի որդին) ՀՀ քր. օր.-ի 113 հոդվածի 1-ին մասով եւ 118 հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, եւ նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Դավիթ Զիրոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
02.04.2011թ. որոշում է կայացվել քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին՝ մեղադրյալներ Հայկանուշ Միքայելյանի եւ Դավիթ Զիրոյանի գտնվելու վայրը պարզված չլինելու պատճառով: Թեեւ գործով տուժողները վերջիններիս սանկտպետերպուրգյան հասցեն, որտեղ նրանք մշտական բնակություն են հաստատել, նախաքննական մարմնին հայտնել են:
20.08.2011թ., ըստ նախաքննական մարմնի, հետախուզման մեջ գտնվող Դավիթ Զիրոյանը Սանկտ Պետերբուրգ-Երեւան չվերթով ժամանել է ՀՀ եւ մեղայականով ներկայացել ոստիկանության Արտաշատի բաժին, որտեղից էլ նույն օրը ներկայացվել է Արարատի քննչական բաժանմունք:
Նույն օրը քրեական գործի կասեցված վարույթը վերսկսվել է, եւ Դավիթ Զիրոյանն իրեն առաջադրված վերը նշված մեղադրանքը չի ընդունել:
19.09.2011թ. քննիչ Արթուր Ավետյանը, հիմք ընդունելով «ՀՀ անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու» մասին ՀՀ ԱԺ 25.05.2011թ. որոշումը, Զավիթ Զիրոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցրել է, ինչին վերջինս չի առարկել:
Հարգարժան պարոնայք, համակցելով տուժողների պատմածները, նրանց ստացած վնասվածքների կապակցությամբ տրված դատաբժշկական եզրակացությունները եւ Մարիամ Գեւորգյանի ու Մ.Բ.-ի մարմնի տարբեր հատվածներում առկա խոշտանգման հետքերը (դանակի, մկրատի, պատառաքաղի եւ տաք արդուկի սպիերը, Մ.Բ.-ի ձախ աչքը, որը վնասվածքների հետեւանքով կուրացել է, ինչը չեն բացառել նույնիսկ համապատասխան մասնագետները), գտնում ենք, որ նախաքննական մարմինը մեղադրյալների արարքներին միանգամայն սխալ որակումներ է տվել:
Մեր կարծիքով՝ վերջիններիս արարքները պետք է որակվեին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի հետեւյալ հոդվածների հատկանիշներով.
- Հոդված 119. Խոշտանգումը (ընդ որում՝ «Խոշտանգումը» Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի եւ Եվրոպայի խորհրդի առջեւ ստանձնած պարտավորություններից բխող իմաստով)
- Հոդված 112. Դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը
- Հոդված 131. Մարդուն առեւանգելը
- Հոդված 132. Մարդու թրաֆիքինգը կամ շահագործումը
- Հոդված 133. Ազատությունից ապօրինի զրկելը
Հարգարժան պարոնայք, խնդրում ենք ձեր անձնական վերահսկողությունը սույն՝ թիվ 26117010 քրեական գործի նկատմամբ, ինչի պարագայում քննիչ Արթուր Ավետյանի կամ գործի նկատմամբ դատախազական վերահսկողություն իրականացնող Արսեն Արսենյանի կամայականության (կամ ոչ բավարար իրավական գիտելիքների) պատճառով մեղադրյալների արարքներին քրեաիրավական սխալ որակումներ չեն տրվի, ինչն էլ իր հերթին կբացառի, որ վերջիններս համաներվեն կամ պատժվեն այնպիսի հոդվածներով, որոնք համեմատաբար մեղմ պատիժ են սահմանում:
Այս գործի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ «Հետքում» հրապարակված Սահմռկեցուցիչ պատմություն. արժանի հատուցումը բացառվո՞ւմ է եւ Առաջին զոհը (Սահմռկեցուցիչ պատմություն-2) հոդվածներում:

Открытое письмо “Hetq”-а генпрокурору Агвану Овсепяну и начальнику полиции Владимиру Гаспаряну
10 ноября 2010 г. на основе сообщений жительницы села Таперакан Мариам Геворкян и жительницы города Арташат М.Б. в следственном отделении Араратской области было возбуждено уголовное дело номер 26117010 и проведено предварительное следствие.
28.12.2010 г. было принято решение о привлечении Айкануш Микаелян в качестве обвиняемой по п.5 ч.2 ст.113, п.4 ч.2 ст.112 УК РА и объявлении ее в розыск. В тот же день решением суда в качестве меры пресечения в отношении обвиняемой А.Микаелян был выбран арест.
Согласно пресс-службе Генпрокуратуры РА, Айкануш Микаелян “обнаружена уже несколько месяцев, правоохранителями РФ удовлетворено ходатайство о ее передаче, в настоящее время дело находится на стадии экстрадиции”. Однако, по словам потерпевших, об этом следователь и осуществляющий надзор прокурор говорят уже 5-6 месяцев, время проходит, однако обвиняемая Айкануш Микаелян не этапируется в Армению.
01.04.2011 г. принимается решение о привлечении Давида Зирояна (сына Айкануш Микаелян) в качестве обвиняемого по ч.1 ст.113, по ст.118 УК РА и объявлении его в розыск. В тот же день в качестве меры пресечения в отношении Давида Зирояна была избрана подписка о невыезде.
02.04.2010 г. было ринято решение о прекращении производства уголовного дела в связи с неустановлением местонахождения обвиняемых Айкануш Микаелян и Давида Зирояна. И это в том случае, когда потерпевшие по делу сообщили органу предварительного следствия адрес их постоянного проживания в Санкт-Петербурге.
Согласно органу предварительного следствия, 20.08.2011 г. объявленный в розыск Давид Зироян рейсом Санкт-Петербург – Ереван прибыл в Армению и явился с повинной сперва в Арташатское отделение полиции, а затем в следственное отделение полиции Арарата.
В тот же день прекращенное производство уголовного дела возобновилось, однако Давид Зироян не признал выдвинутое ему обвинение.
19.09.2011 г. Артур Аветян, основываясь на решении НС РА от 25.05.2011 г. “Об объявлении амнистии по случаю 20-ой годовщины провозглашения независимости РА”, прекратил уголовное преследование в отношении Давида Зирояна, на что последний не возражал.
Уважаемые господа, совместив рассказы потерпевших с судебно-медицинскими заключениями относительно полученных ими травм, а также следы пыток, имеющихся на различных частях тела Мариам Геворкян и М.Б. (шрамы от ударов ножом, ножницами, вилкой, горячим утюгом, потерю зрения левого глаза М.Б. вследствие травм, что не исключили также соответствующие специалисты), мы считаем, что орган предварительного следствия дал ошибочную квалификацию деяниям обвиняемых.
По нашему мнению, их деяния должны быть квалифицированы по признакам следующих статей УК РА:
Статья 119. Пытка
Статья 112. Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью
Статья 131. Похищение человека
Статья 132. Траффикинг и эксплуатация людей
Статья 133. Незаконное лишение свободы
Уважаемые господа, просим вас взять под личный контроль уголовное дело номер 26117010, благодаря чему из-за произвола (или недостаточных правовых знаний) Арсена Арсеняна, осуществлящего прокурорский надзор за следователем Артуром Аветяном или данным делом, деяниям обвиняемых не будут дана неправильная уголовно-правовая оценка, что в свою очередь исключит возможность того, чтобы последние подпали под амнистию или были наказаны по статьям, устанавливающим относительное мягкое наказание.
С подробностями данного дела можете ознакомиться в опубликованных в “Hetq”-е статьях “Чудовищная история. Достойное наказание исключено?” и “Первая жертва (“Чудовищная история”-2)”.