Վանաձորի 23/42 ընտրատեղամասում խախտվել է ԶԼՄ ներկայացուցչի իրավունքը
Փորձեցինք տեղում ծանոթանալ քվեաթերթիկների հաշվարկման պրոցեսին: Վանաձորի 23/42 տեղամասում, սակայն, դռները փակ էին, իսկ մեզ մոտեցած հանձնաժողովի անդամը առանց լսելու ձեռքով միայն հասկացրեց, որ պրոցեսը դռընփակ է՝ խախտելով լրագրողների՝ հանձաժողովի ամփոփիչ նիստին հետևելու իրավունքը:
Փաստաբանների պալատի անդամ Գրիշա Բալասանյանից տեղեկացանք, որ 2016թ.-ին օգոստոսին ընդունված որոշման համաձայն` ԶԼՄ ներկայացուցիչներն իրավունք ունեն ընտրական գործընթացի ավարտից հետո գնալ ցանկացած ընտրատեղամաս՝ լուսաբանելու ամփոփիչ նիստի ընթացքը և լքել տվյալ ընտրատեղամասը՝ իրենց գործունեության ավարտից հետո:

На избирательном участке 23/42 в Ванадзоре нарушили право представителя СМИ
В Ванадзоре избирательные комиссии обобщают результаты голосования. Мы решили на месте ознакомиться с процессомм подсчета голосов. Подойдя к избирательному участку 23/42, мы увидели, что двери закрыты. Подошедший к нам член комиссии, не захотев выслушать нас, заявил, что подсчет бюллетеней проводится за закрытыми дверями. Тем самым было нарушено право журналистов следить за ходом итогового заседания.
Член Адвокатской палаты Гриша Баласанян отметил, что, согласно принятому в августе 2016 г. решению, представители СМИ имеют право по завершении процесса голосования прийти на любой избирательный участок для освещения хода итогового заседания и покинуть участок по завершении своей работы.