Առաջատար 4 ուժերն են՝ ՀՀԿ-ն, «Ծառուկյան» դաշինքը, «Ելք»-ն ու ՀՅԴ-ն
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն ամփոփեց հանրապետության 2005 ընտրատեղամասի քվեարկության նախնական արդյունքները։ Տվյալներ չեն ներկայացվել միայն չորս ընտրատեղամասերից, որոնք էլ, ԿԸՀ-ի նախագահի փոխանցմամբ, րոպեներ անց պետք է ուղարկվեն։
Համաձայն նախնական արդյունքների 49,15 %-ով հաղթել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը։ Այս կուսակցության օգտին քվեարկել է ավելի քան 760 հազար ընտրող։
Երկրորդ հորիզոնականում «Ծառուկյան» դաշինքն է՝ 27.37 %-ով, երրորդում՝ «Ելք» դաշինքն է՝ 7.78 %-ով, չորրորդում՝ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը՝ 6.58 %-ով։
Հանրապետական կուսակցությունը հաղթել է հանրապետության բոլոր մարզերում։ Մասնավորապես՝ եթե Հանրապետական կուսակցության մարզային տվյալները ամփոփենք, կստացվի այսպիսի պատկեր.
«Ընտրությունների նախնական արդյունքները ամփոփելու համար՝ դեռևս չեն ստացվել չորս տեղամասերից արդյունքներ։ Նրանք կստացվեն առաջիկա րոպեների ընթացքում, և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կհրավիրի արտահերթ նիստ, և արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված կլինի ազգային ժողովի 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրությունների նախնական արդյունքների արձանագրության կազմման և ստորագրման հարցը»,-ասաց Տիգրան Մուկուչյանը։

Лидируют четыре силы: РПА, блоки “Царукян”, “Елк” и АРФ Дашнакцутюн
Председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян обобщил предварительные результаты голосования на 2005 избирательных участках страны. Данные с четырех участков поступят в ближайшие минуты, сообщил председатель ЦИК.
Согласно предварительным результатам, победу одержала Республиканская партия Армении, набравшая 49,15 % голосов. За РПА проголосовали свыше 760 тыс. избирателей
На втором месте блок “Царукян” (27.37 %), на третьем – блок “Елк” (7.78 %), на четвертом – Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн (6.58 %).
РПА одержала победу во всех регионах страны.
“Данные с четырех избирательных участков поступят в ближайшие минуты. После этого ЦИК созовет внеочередное заседание, в повестке которого будет вопрос составления и подписания протокола о предварительных результатах выборов в Национальное Собрание, которые состоялись 2 апреля 2017 г.”,- сказал Тигран Мукучян.