Հովհաննես Հարությունյանի բուժման կազմակերպման համար համագործակցությունը չի ստացվում
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, մարտի 21-ին փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից ստացել էր որոշում, որի համաձայն՝ Հայաստանի կառավարությանը պահանջ էր ներկայացվել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց և կազմակերպել նրա հետագա բուժումը։
Համագործակցությունը փաստաբանի և կառավարության միջև մինչ այս պահը չի ստացվում. կողմերը չհամագործակցելու համար միմյանց են մեղադրում։
Հայարփի Սարգսյանը պնդում է, որ կառավարությունը չի կատարում ՄԻԵԴ-ի՝ Հովհաննես Հարությունյանին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխվելու պահանջը։ Ասում է՝ Հովհաննեսին տեղափոխել են հիվանդանոց, հետազոտել առանց բուժօգնության, ապա կրկին տեղափոխել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ։
«Տարել, գցել են անմարդկային և նվաստացուցիչ պայմաններում՝ առանց բուժօգնության, ցավերի մեջ, ներքին օրգանների խնդիրներով, նույնիսկ արյունահոսությամբ է արտահայտվում դա, սակայն իրենք նշում են կոնսիլիումի մասին, այո, պիտի բժիշկների խումբ ձևավորվի ըստ Եվրոպական դատարանի երկրորդ պահանջի, և դա չպիտի անհարգելի պատճառով ձգձգվի», - նշեց փաստաբանը։
Կառավարությանը բացի Հովհաննես Հարությունյանին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու պահանջից, նաև պահանջ էր ներկայացվել պաշտպանական և կառավարության ներկայացուցիչների կողմից ձևավորել բժշկական հանձնաժողով, որը պետք է հետազոտեր Հովհաննեսին, դրա արդյունքների հիման վրա ընտրեր համապատասխան բուժում։
Հայարփի Սարգսյանի փոխանցմամբ՝ իրենց կողմից ներգրավված, արտերկրում գտնվող բժիշկը ցանկանում է ստանալ բոլոր հետազոտությունների պատասխանները, այդ թվում՝ ռենտգեն-նկարները, բայց դրանք չեն տրամադրում։ Ասում է՝ փոխարենը իրեն տրամադրել են ռենտգեն-նկարների նկարագրերը, որոնք բավարար չեն։
Նրա խոսքով՝ մարտի 11-12-ին գնացել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» այդ փաստաթղթերը վերցնելու համար, սակայն հայտնել են՝ աշխատակիցը այնտեղ չի։ Հիմա կրկին դրանք պահանջում է, սակայն չեն տրամադրում.
«Ասում են՝ իբր նոյեմբերին ինձ առաջարկել են մեր բժշկին տանեմ, տեղում ուսումնասիրելու, իբր հրաժարվել եմ, բայց իրականում մեր բժիշկն արտերկրում էր, և անհրաժեշտ էր դա ուղարկել նրան, բացի դա, նշում են` իբր ինձ առաջարկել են հեռախոսով նկարել, իբր ես հրաժարվել եմ, բայց դա սուտ է, քանի որ ես ինքս եմ առաջարկել իմ հեռախոսով նկարել, իրենք մերժել են»։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ իրենց կողմից ներգրավված բժիշկը նաև ցանկանում է իմանալ, թե այստեղի բժիշկների խմբում ինչ մասնագետներ են ընդգրկված, որպեսզի իրենք ևս նույն մասնագիտացում ունեցող բժիշկների ընգրկեն, սակայն այդ մասին տեղեկություն ևս չեն տրամադրում։
Իսկ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արտակ Ասատրյանի այն հայտարարությանը, թե Հայարփի Սարգսանը ձգձում է իրենց կողմից ներկայացվելիք բժիշկների անվանացանկը տրամադրելու խնդրանք, փաստաբանը այսօր ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է փաստաթղթեր, որ մարտի 24-ին նախարարությունից ուղարկված գրությունը ստացել է ամսի 27-ին և հաջորդ օրը առձեռն մուտքագրել է պատասխանը՝ չուշացնելով այն։

Адвокат и правительство не могут наладить сотрудничество в вопросе организации лечения Ованнеса Арутюняна
Как мы уже сообщали, 21 марта адвокат члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна Айарпи Саркисян получила решение Европейского суда по правам человека, в котором правительству Армении выдвинуто требование перевести Арутюняна в гражданскую больницу и организовать его дальнейшее лечение.
Однако до настоящего момента сотрудничество между адвокатом и правительством в этом вопросе не установлено, стороны обвиняют друг друга.
Айарпи Саркисян утверждает, что правительство не выполняет требование ЕСПЧ о перевода своего подзащитного в гражданскую больницу. По словам адвоката, Ованнеса перевели в больницу, обследовали, не оказав медицинской помощи, после чего снова доставили в тюрьму “Нубарашен”.
“Его привезли и оставили там в нечеловеческих унизительных условиях, без медицинской помощи. Он испытывал боли, у него проблемы с внутренними органами, есть даже кровотечение, но они говорят о консилиуме. В соответствии со вторым требованием Евросуда должна быть сформирована группа врачей, но нельзя затягивать решение этого вопроса по неуважительной причине”,- отметила адвокат.
Правительству помимо перевода Ованнеса Арутюняна в гражданскую больницу выдвинуто также требование о формировании медицинской комиссии для обследования Арутюняна, чтобы на основе полученных результатов выбрать необходимое лечение.
По словам Айарпи Саркисян, вовлеченный ими врач, который находится за границей, хочет получить ответы всех обследований, в том числе рентген-снимки, но их не предоставляют. Вместо этого предоставлено описание рентген-снимков, что недостаточно.
11-12 марта адвокат отправилась в “Больницу для осужденных”, чтобы взять эти документы, но ей сказали, что сотрудника нет на месте. Сейчас Айарпи Саркисян вновь требует предоставить ей эти бумаги, но их не предоставляют.
“Говорят, якобы в ноябре мне предложили привести своего врача, чтобы на месте осмотреть, но якобы я отказалась. На самом деле наш врач находился за границей, и нужно было отправить ему (медицинские документы). Кроме того отмечают, что якобы мне предложили снять на телефон, но якобы я отказалась. Это ложь, так как я сама предложила снять на свой телефон, но они отказались”.
Адвокат также отметила, что вовлеченный с их стороны врач хочет знать, какие специалисты вошли в сформированную здесь группу, чтобы аналогичных специалистов включили и они, однако эта информация не предоставляется.
В ответ на заявление замминистра юстиции Артака Асатряна о том, что Айарпи Саркисян затягивает выполнение просьбы о предоставлении списка предлагаемых ими врачей, адвокат разместила сегодня на своей фейсбуковской странице документы, свидетельствующие о том, что отправленную министерством 24 марта записку она получила 27 марта и на следующий же день без опоздания оприходовала ответ.