Պատգամավորները կրկին բացակայել են ԱԺ նիստից
Այսօր՝ ժամը 12:00-ին, նախատեսված էր ԱԺ նիստ գումարել, սակայն այն չկայացավ պատգամավորների քվորում չապահովելու պատճառով։ Նիստին ներկա էր 16 պատգմավոր, բացակա՝ 114-ը, իսկ քվորում ապահովելու համար անհրաժեշտ էր 66 պատգամավորի ներկայություն։
«Ինչպես տեղյակ եք, վերջին շրջանում արդեն լավ տեղյակ եք, որ Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի 44-րդ հոդվածի համաձայն, եթե քվորում չենք ապահովում, ապա գրանցումը շարունակում ենք մինչև քվորում ապահովելը, բայց ոչ ավել, քան երեք ժամվա ընթացքում»,֊ասաց նիստը նախագահող ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը։
Նաղդալյանը պատգամավորերին երեք ժամ ժամանակ տվեց նիստին ներկա գտնվելու համար։
Հիշեցնենք, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում սա երրորդ դեպքն է, որ պատգամավորների բացակայության պատճառով ԱԺ նիստ չի կայանում։ Նման մի դեպք գրանցվել էր մարտի 2-ին, մյուսը՝ մարտի 20-ին։

Заседании НС вновь не состоялось из-за отсутствия кворума
Сегодня в 12.00 должно было начать работу заседание Национального Собрания, однако оно не состоялось из-за отсутствия кворума. В парламент явились 16 депутатов, тогда как для обеспечения кворума необходимо присутствие 66 депутатов.
“Согласно статье 44 Регламента Национального Собрания, регистрация продолжается до обеспечения кворума, но не более, чем в течение трех часов”,- пояснила вице-спикер НС Эрмине Нагдалян.
Вице-спикер дала депутатам три часа на то, чтобы явиться на заседание парламента.
Напомним, что за последний месяц это третий случай, когда из-за отсутствия кворума срывается заседание парламента. Два других случая имели место 2-го и 20-го марта.