Երեկ Տիգրան Շահբազյանը ընկերների հետ արշավի էր գնացել Աշոտ Երկաթ բերդ: Ամրոցը գտնվում է Դիլիջան քաղաքից մոտ 25 կմ դեպի հյուսիս արևելք, Աղստև գետի աջ ափին, ուղղաձիգ բարձրացող ժայռի գագաթին։ Իջևանի ու Հովք գյուղերի մոտակայքում՝ բերդ բարձրանալու ճանապարհի երկայնքով հատված առողջ ծառեր են տեսել։
«Բերդի ճանապարհի ողջ երկայնքով, ժամանակ առ ժամանակ, հանդիպում էին հատված հաստաբուն, առողջ ծառեր: Մի հատված կար, որտեղ իրար վրա լցրել էին, որ գային, մեքենայով տանեն ու վերևից լսվում էր ձայնը: Էլեկտրական սղոցի ձայնը չի դադարել ամբողջ օրվա ընթացքում: Մի հատ գերան էլ վերևից գլորվելով իջնում էր մեր վրա, բայց հանդիպեց խոչընդոտի ու կանգնեց՝ չհասնելով մեզ»,-մեզ հետ զրույցում պատմեց Շահբազյանը։
Տիգրանի փոխանցմամբ՝ տվյալ տարածք մեքենայով մուտք գործել հնարավոր չէ, քանի որ մուտքի մոտ ուղեփակոց կա: Ասում է՝ ուղեփակոցը կոտրված չէր, կողպեքը վրան էր ու փակ: Այդ իսկ պատճառով ենթադրում է, որ ծառահատումներն կա՛մ ապօրինի չեն կատարվում, կա՛մ բանալին ծառ կտրողների ձեռքում է, և սպասել են հետագայում դրանք մեքենայով տեղափոխելու համար։
Տիգրան Շահբազյանը ենթադրում է, որ ծառերը հատել են գյուղացիները, քանի որ դիմացի լանջին, դրանք կտրող անձանց են տեսել։ Ասում է՝ նրանց հետ խոսելու ցանկություն չեն ունեցել, քանի որ իրենց նպատակը գյուղացու հետ կռվելը չէ. «Մենք արձանագրեցինք այն, ինչ տեսանք, հույսով, որ պատկան մարմինները կպարզաբանեն»,-նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին հատվել էին Դիլիջան ազգային պարկի ծառերը: Դրանք կրկին լուսանկարել էր Տիգրան Շահբազյանը, և ինչպես մեզ ծանուցել են Դիլիջանի ոստիկանական բաժնից, մեր այդ հրապարակման հիման վրա այս պահին ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում։

В минувшее воскресенье Тигран Шахбазян вместе с друзьями отправился в пеший поход к крепости Ашота Ерката. Крепость находится в 25 км к северо-востоку от города Дилижан, на вершине отвесной скалы на правом берегу реки Агстев. Недалеко от сел Иджеван и Овк участники похода увидели лежавшие вдоль дороги здоровые деревья.
“Время от времени вдоль дороги нам попадались срезанные крупные здоровые деревья. На одном из участков деревья были свалены в кучу для того, чтобы потом их можно было вывезти на грузовике. В течение всего дня был слышен звук электропилы. Одно из срезанных деревьев даже скатывалось прямо на нас, если бы не натолкнулось на препятствие”,- рассказал нам Тигран.
По его словам, въезд грузовика на эту территорию невозможен из-за наличия ворот. Поэтому можно предположить, что либо вырубки производились законно, либо у вырубщиков был ключ от ворот, и они ждали удобного момента, чтобы вывезти срезанные деревья.
Тигран Шахбазян предполагает, что деревья срезали местные жители, так как на противоположном склоне они видели людей с пилами. По словам нашего собеседника, у них не возникло желание вступить в разговор с этими людьми, так как они не собирались идти на конфликт. “Мы зафиксировали увиденное в надежде, что компетентные органы представят разъяснения”,- отметил Тигран.
Напомним, что 26 марта в Национальном парке “Дилижан” были срезаны деревья. Снимки сделал опять-таки Тигран Шахбазян. Как нам сообщили в отделении полиции Дилижана, в настоящее время на основе нашей публикации готовятся материалы.