Վարչապետն ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի հետ քննարկել է տնտեսության զարգացմանն ու կառավարության հետագա ծրագրերին առնչվող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Հոսեյն Սամիեիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ ՀՀ վարչապետը և ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը քննարկել են 2014-2017 թթ. ԱՄՀ հետ Հայաստանի Հանրապետության ծրագրի ամփոփիչ ստուգման արդյունքները՝ անդրադառնալով Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և տնտեսության զարգացման միտումներին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի:
Հոսեյն Սամիեին նշել է, որ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության գործունեության վերաբերյալ ստացել են դրական ազդակներ և դրանցից մեկը վերաբերում է հարկային ու մաքսային ոլորտում կատարված փոփոխություններին՝ ստվերը կրճատելու, վարչարարությունը բարելավելու ուղղությամբ: ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի խոսքով, ստվերի դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու գործում անհրաժեշտ է շարունակել ջանքերը հարկային ցանցն ընդլայնելու ուղղությամբ:
«Կարևորում ենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավման հարցը և ուրախ ենք, որ այդ ուղղությամբ քայլեր արդեն իսկ կառավարության կողմից իրականացվում են: Հանդիպել ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ և հաճելի էր տեսնել, որ ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում նաև գործարար միջավայրը բարելավելու, նոր ներդրումների ներգրավմանը նպաստելու ուղղությամբ»,- ասել է Հոսեյն Սամիեն:
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ-ի հետ փոխգործակցությունը, շնորհակալություն հայտնել մինչ այժմ ցուցաբերված աջակցության համար և անդրադարձել կառավարության հետագա ծրագրերին: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հարկային ու մաքսային ոլորտում սկսվելու է բարեփոխումների երկրորդ փուլը և այդ հարցում կառավարությունը լինելու է հետևողական:
«Բացի այն, որ ունենք սեփական եկամուտների քանակական աճ, այդ ուղղությամբ արձանագրել ենք նաև որակական փոփոխություն՝ ստվերն է բերվում հարկային դաշտ, հրաժարվել ենք կանխավճարներից, ավելին, այն կառույցները, որոնք ունեին երկարատև կանխավճար, այսօր աստիճանաբար մաշեցնում ենք այն: ԱԱՀ-ի վերադաձի հետ կապված ևս ընդունվել են մի շարք որոշումներ, կրճատվել է վերադարձի ժամանակահատվածը և այլն: Հարկային դաշտն ընդլայնելը, ՊԵԿ համակարգում արդար սկզբունքների ներդրումը մեր նպատակն է: Վճռական ենք ու վստահ, որ հասնելու ենք մեր նպատակին»,- ընդգծել է գործադիրի ղեկավարը:
Նշելով, որ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը՝ վարչապետն ավելացրել է, որ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր: Կարեն Կարապետյանը շեշտել է, որ գործադիրը հետևողական է նաև 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականին և դրանում նախանշված ցուցանիշների պահպանմանը: Անդրադառնալով կառավարության՝ հարկային եկամուտները և դրան համապատասխան կապիտալ ծախսերը 2017 թվականին 50 միլիարդ դրամով ավելացնելու քայլին, վարչապետն ընդգծել է, որ հասկանում են ՊԵԿ-ի առջև դրված ծանր նշաձողը և ավելացրել, որ այդ որոշումը հաշվարկված է:
«Մենք շատ լավ գնահատում ենք այսօրվա վիճակը և տրամադրված ենք բարեփոխումներ իրականացնել բոլոր ոլորտներում, քանի որ ունենք արդյունավետության դեֆիցիտ: Մոտ ժամանակներս մշակելու ենք Հայաստանի զարգացման հնգամյա ծրագիրը, որտեղ ևս ցանկանում ենք նախանշել համարձակ հայտնիշեր»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Հոսեին Սամիեին ողջունել է ՀՀ կառավարության՝ բարեփոխումներ իրականացնելու վճռականությունը և ընդգծել, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն դրանց իրականացմանը:

Премьер-министр с руководителем миссии МВФ в Армении обсудил вопросы, касающиеся развития экономики и дальнейших программ Правительства
Премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию, возглавляемую руководителем миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Хоссейном Самье.
Премьер-министр РА и руководитель миссии МВФ в Армении обсудили результаты итоговой проверки программы Республики Армения и МВФ на 2014-2017 гг., коснувшись макроэкономических показателей и тенденций развития Армении, улучшения бизнес-среды, привлечения прямых иностранных инвестиций, налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики.
Хоссейн Самье отметил, что получены позитивные сигналы о деятельности возглавляемого Кареном Карапетяном Правительства и один из них относится к изменениям, осуществленным в налоговой и таможенной сферах в направлении сокращения тени, улучшения администрирования. По словам руководителя миссии МВФ в Армении, в деле более эффективной борьбы с тенью необходимо продолжить усилия в направлении расширения налоговой сети.
«Мы придаем важное значение привлечению прямых иностранных инвестиций и рады, что в этом направлении Правительством уже осуществляются шаги. Мы встретились с представителями Центра стратегических инициатив и было приятно видеть, что предпринимаются активные шаги в направлении улучшения бизнес-среды, способствования привлечению новых инвестиций», - сказал Хоссейн Самье.
Премьер-министр отметил важность сотрудничества с МВФ, выразил благодарность за уже оказанную помощь и коснулся дальнейших программ Правительства. Карен Карапетян отметил, что в налоговой и таможенной сферах начнется второй этап реформ и в этом вопросе Правительство будет последовательным.
«Кроме того, что у нас есть количественный рост собственных доходов, в этом направлении мы зафиксировали также качественное изменение: тень приводится в налоговое поле, мы отказались от предоплат, более того, структуры, у которых была долгосрочная предоплата, сегодня постепенно изнашивают ее. В связи с возвращением НДС также принят ряд решений, сокращен период возвращения и др. Наша цель – расширение налогового поля, внедрение справедливых принципов в системе Комитета госдоходов. Мы настроены решительно и уверены, что достигнем нашей цели», - подчеркнул Глава Правительства.
Отметив, что Правительство уделяет особое внимание привлечению иностранных инвестиций, Премьер-министр добавил, что в этом направлении предпринимаются необходимые шаги. Карен Карапетян акцентировал, что Правительство последовательно также в деле исполнения государственного бюджета на 2017 год и соблюдения намеченных в нем показателей.
Коснувшись шага Правительства по увеличению в 2017 году налоговых доходов и в соответствии с этим капитальных расходов на 50 млрд драмов, Премьер-министр подчеркнул, что поставленная перед Комитетом госдоходов высокая планка понятна и добавил, что это просчитанное решение. «Мы очень хорошо оцениваем сегодняшнее положение и настроены осуществить реформы во всех сферах, поскольку имеем дефицит эффективности. В ближайшее время мы разработаем пятилетнюю программу развития Армении, в которой также хотим наметить смелые критерии», - сказал Глава Правительства.
Хоссейн Самье приветствовал решительный настрой Правительства РА в деле осуществления реформ и подчеркнул, что МВФ готов оказать необходимую помощь в их проведении