Երկրորդ Չերնոբիլ․ վայոցձորցիները՝ Գլաձորի հանքավայրի մասին
Չնայած բնապահպանության նախարարությունը բացասական եզրակացություն է տվել «Վայկ մետալ» ընկերության կողմից Վայոց Ձորի մարզում բազմամետաղային հանքավայրի շահագործման նախագծին, ազդակիր համայնքների բնակիչները մտավախություն ունեն, որ ծրագիրը կմեկնարկի՝ իրենց կյանքը դժոխք դարձնելով:
Բանն այն է, որ «Վայկ մետալը» Բնապահպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից տրված բացասական եզրակացությունը վիճարկող հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան: Բացի դա, ըստ ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Կարինե Մովսիսյանի, հարցը տեսականորեն փակված չէ, քանի որ չի բացառվում՝ ընկերությունը փոփոխություններ կատարի նախագծում, ներառի բոլոր ռիսկերը, դրանց լուծումները:
Երեւանի Օրհուս կենտրոնում երեկ այս թեմայով քննարկում էր կազմակերպվել, որին, չնայած հրավերքին, ընկերության ներկայացուցիչները չէին մասնակցում:
Կարինե Մովսիսյանը ներկայացրեց, թե ինչ հիմքերով է բացասական եզրակացություն տրվել Գլաձորի բազմամետաղային հանքավայրի բացահանքի շահագործման աշխատանքային նախագծին:
Դատելով եզրակացությունից, խնդիրն ավելի շատ տեխնիկական է՝ «Վայկ մետալը» որոշակի ռիսկեր չի նշել, չի նշել նաեւ հանքավայրի շահագործման ազդեցությունը մոտակա «Եղեգնաձոր» պետական արգելավայրի վրա: Մեկ ձեւակերպմամբ՝ առաջին հերթին՝ ընկերության ներկայացրած նախագիծը թերի է, ինչը կարելի է հեշտությամբ շտկել:
Չնայած բացասական եզրակացություն տալիս հաշվի է առնվել, որ ազդակիր Գլաձոր համայնքների բնակչության մեծ մասը դեմ է արտահայտվել նախագծին, իսկ Վերնաշենի գյուղապետը տեղեկատվություն է տրամադրել հանքավայրի տարածքում աղբյուրների եւ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների առկայության մասին, այնուամենայնիվ, շատ այլ պատմությունների փորձը ցույց է տալիս, որ սա հետագայում շատ հեշտորեն կարող է անտեսվել նախարարության կողմից: Միայն թե՝ նախագիծը լինի ամբողջական, ներառված լինեն վնասներն ու դրանց կանխարգելման միջոցառումները:
Հիշեցնենք, որ Գլաձոր բազմամետաղային հանքավայրի հայցվող կենտրոնական մասը գտնվում է «Եղեգնաձոր» պետական արգելավայրի սահմանից 1300 մետր հեռավորության վրա, իսկ ամենամոտ բացահանքի ծայրակետը՝ 650 մետր հեռավորության վրա: Հանքավայրը գտնվում է Վայոց ձորի մարզի Գլաձոր համայնքի տարածքում, 6-10 կմ հեռավորության վրա են գտնվում Վերնաշեն, Հերմոն եւ Շատին գյուղերը:
Բացասական եզրակացության այլ մանրամասները «Հետք»-ն արդեն անդրադարձել է:
«Վայկ Մետալը» բացասական եզրակացությունը դատական կարգով վիճարկելով՝ հղում է արել «Ընդերքի մասին» օրենսգրքին, մինչդեռ եզրակացության համար հիմք է հանդիսացել ՇՄԱԳՓ օրենքը:
Պատասխանելով «Հետք»-ի հարցին՝ նախագիծը կարո՞ղ է մի օր էլի շրջանառության դրվել, եթե փոփոխություններ արվեն, Կարինե Մովսիսյանը պատասխանեց. «Գիտությունը զարգանում է, տեխնիկան զարգանում է: Միգուցե հնարավոր լինի տվյալ հանքավայրը այնպես շահագործել, որ շրջակա միջավայրին վնաս չհասցվի»։
Հայաստանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը, որ նույնպես մասնակցում էր քննարկմանը, դիտարկում արեց, որ ինչ որ ընկերության կոպեկների համար տկլորացնում են սարերը, խախտում ստորերկրյա ջրերի ռեժիմը, բացի դա՝ սարից ջրերը հոսում են մեկ՝ Արփա գետի հովիտ, մյուս կողմից՝ Եղեգիսի հովիտ, սարն էլ ցից է, ինչի արդյունքում ծանր մետաղները կհոսեն դեպի ներքեւ: «Այդ հովիտը կմեռնի»,-ասաց Սանասարյանը։
Նա իր հետ քննարկման էր բերել այսպես ասած «փակ քարտեզ», որը ցույց է տալիս ցրված ուրանի տարածքները: Այդ սարը, ըստ Սանասարյանի, նույնպես ցրված ուրանի տարածք է:
Վերնաշենում կարծես թե տեղյակ են ուրանի մասին: Ավագանու անդամ Գեղամ Մարգարյանն ասում է. «Եթե հանքը բացվի՝ Չեռնոբիլ ա դառնում»։
Ըստ Մարգարյանի՝ սարից աղբյուրներ են հոսում եւ թափվում գետեր, ոռոգում այգիներ, այդ թվում՝ Վերնաշեն գինու այգի հանդիսացող խաղողի այգիներ։ «1000 հեկտար ալպյան այգիներ ա փչացնելու։ Էդ տարածքում բեզոարյան այծեր են բազմանում, 1 քմ մետրի վրա 120 բուսատեսակ է աճում։ Էդ մարդիկ ոչ հայրենիք ունեն, ոչ էլ հասկանում են էս գյուղերի պատմությունը։ Մենք իրենց մերժեցինք, հարյուր անգամ ասացինք՝ չի կարելի։ Մենք ծրագիր ենք ներկայացրել վարչապետին այծաբուծության, էլ ի՞նչ հանքարդյունաբերության մասին է խոսքը։ Էլ ի՞նչ դատ ու դատաստան»։
Վերնաշենի գյուղապետ Միքայել Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ համայնքի հողերում հանք շահագործելու համար որեւ համայքապետ թույլտվություն չի հատկացրել։
Կարինե Մովսիսյանը հակադարձեց, որ նախնական համաձայնություն տրվել է, բայց՝ նախորդ գյուղապետերի կողմից։ «Ես իրավասու չեմ գործընթաց սկսել համապատասխան փաստաթղթերի բացակայության դեպքում»,-ասաց նա:
Գլաձորի գյուղապետ Արմեն Մովսիսյանը եւ Միքայել Բաղդասարյանը պնդեցին, որ ոչ իրենց, ոչ էլ նախորդ գյուղապետերի օրոք նման համաձայնություն չի եղել:
Իսկ Վերնաշենի ավագանու անդամ Գեղամ Մարգարյանն ասաց. «Ես ավագանու որոշումների բոլոր մատյանները նայել եմ: Չկա նման համաձայնություն: Ինչու՞ եք առանց համաձայնության՝ հանքի շահագործման փաթեթի քննարկմանն ընթացք տալիս։ Չկա որեւէ փաստաթուղթ, թե իբր մենք համաձայնություն ենք տվել»։
Լրագրողների հարցին, թե ինչու նման այլ բազմաթիվ նախագծերի դրական եզրակացություն է տրվել, Կարինե Մովիսյանը պատասխանեց․ «Դա կախված է տարբեր գործոններից, նաեւ՝ փորձաքննություն անցկացնող անձից: Հաշվի առեք, որ որոշումները կայացվում են սուբյեկտիվ դաշտում»։

Гладзорское месторождение может стать вторым Чернобылем
Несмотртя на то, что Министерство окружающей среды РА выдало отрицательное заключение по проекту эксплуатации компанией “Вайк металл” полиметаллического месторождения в области Вайоц дзор, жители испытывающих воздействие общин опасаются, что проект все же начнут осуществлять, превратив их жизнь в ад.
Дело в том, что компания “Вайк металл” обратилась в Административный суд с иском, оспаривающим отрицательное заключение ГНКО “Центр экспертизы воздействия на окружающую среду” Министерства окружающей среды. Кроме того, по словам руководителя ГНКО Карине Мовсисян, теоретически вопрос не закрыт, поскольку компания может внести в проект изменения, указать все риски и пути их решения.
Вчера в ереванском центре “Орхус” состоялось обсуждение этого вопроса, в котором представители компании, несмотря на приглашение, не приняли участие.
Карине Мовсисян сообщила, на каких основаниях проект эксплуатации Гладзорского полиметаллического месторождения получил отрицательное заключение.
Судя по этому документу, дело скорее всего в технических проблемах: компания “Вайк металл” не представила конкретные риски, не коснулась того, какое воздействие может оказать эксплуатация месторождения на расположенный поблизости государственный заказник “Ехегнадзор”. Отмечается также, что представленный компанией проект имеет недочеты, которые можно легко исправить.
И хотя при выдаче отрицательного заключения было учтено, что большиниство жителей общины Гладзор высказались против проекта, а староста общины Вернашен предоставил информацию о наличии на территории месторождения водных источников и занесенных в Красную книгу животных, примеры других месторождений свидетельствуют о том, что все эти обстоятельства в дальнейшем могут быть проигнорированы Министерством окружающей среды, лишь бы проект был полным, включал возможные риски и мероприятия по их устранению.
Напомним, что центральная часть Гладзорского полиметаллического месторождения находится в 1300 метрах от границы государственного заказника “Ехегнадзор” и в 6-10 километрах от сел Вернашен, Эрмон и Шатин.
В своем судебном иске против отрицательного заключения МОС компания “Вайк металл” ссылается на закон РА “О недрах”, тогда как основанием для заключения послужил закон РА “Об оценке воздействия на окружающую среду и экспертизе”.
К.Мовсисян в ответ на вопрос Hetq.am, возможно ли, что когда-нибудь проект вновь будет введен в обращение, сказала: “Наука и техника развиваются. Возможно, данное месторождение удастся эксплуатировать так, что окружающей среде не будет нанесен ущерб”.
Участвовавший в обсуждении председатель Союза зеленых Армении Акоп Санасарян отметил, что ради нескольких копеек какой-то компании оголяют горы, нарушают режим подземных вод. Кроме того, воды текут с гор то в долину реки Арпа, то в долину реки Ехегис, гора оголяется, в результате чего тяжелые металлы начнут сползать вниз. В результате долина погибнет, сказал Санасарян.
Эколог принес с собой на обсуждение так называемую “закрытую карту”, на которой были отмечены территории рассеянного урана. По словам Акопа Санасаряна, данная гора тоже представляет собой территорию рассеянного урана.
В Вернашене об уране знают. Член совета старейшин общины Гегам Маркарян заявил: “Если месторождению откроют, то это станет вторым Чернобылем”.
По словам Маркаряна, вода находящихся на горе источников впадает в реки, орошает сады, в том числе винградники села Вернашен, где производят одноименное вино. “Будут испорчены 1000 гектаров альпийских лугов. На этой территории размножаются безоарийские козлы, на одном квадратном метре растут 120 видов растений. У этих людей нет родины, они не знают историю здешних сел. Мы им отказали, тысячу раз заявили: нельзя. Мы представили премьер-министру программу развития козоводства. О какой добывающей промышленности, о каком судебном иске может идти речь”,- сказал Гегам Маркарян.
А староста Варнашена Микаел Багдасарян подчеркнул, что ни один руководитель общины не давал разрешения на эксплуатацию месторождения на общинных землях.
Карине Мовсисян возразила: предварителное согласие было дано, но предыдущими главами администраций. “Я не вправе начинать процесс в отсутствие соответствующих документов”,- отметила руководитель ГНКО.
Староста Гладзора Армен Мовсисян и Микаел Багдасарян настояли на том, что ни они, ни предыдущие руководители общин не давали согласия.
А Гегам Маркарян заявил: “Я просмотрел все журналы решений совета старейшин, нет на это согласия. Почему вы приступаете к обсуждению пакета по эксплуатации месторождения без согласия? Нет ни одного документа о том, что мы давали согласие”.
На вопрос журналистов, почему по многим другим аналогичным проектам были представлены положительные заключения, Карине Мовсисян ответила: “Это зависит от различных факторов, в том числе от проводящих экспертизу лиц. Учтите, что решения принимаются в субъективном поле”.