Բարերարների միջոցներով կառուցված մանկապարտեզը փակվել է․կառավարությունը ֆինանսավորելուց հրաժարվում է
2016 թվականի ապրիլին Sourire vers l'Avenir շվեյցարական ֆոնդի ֆինանսական աջակցությամբ Դիտակ գյուղի դպրոցին կից բացվեց ամբողջովին նոր պայմաններով մանկապարտեզ։ Մանկապարտեզի վերակառուցման համար շվեյցարական կողմը ներդրել է 77 500 ԱՄՆ դոլար, իսկ դրա գործարկման և վերազինման համար պետությունը 2016 թվականի բյուջեով հատկացրեց 11 միլիոն դրամ։ Այդ գումարը նախատեսված էր մինչ 2016թ․դեկտեմբերի վերջ։
Արարատի մարզի Դիտակ գյուղը 780 բնակիչ ունի, որից 21-ը մանկապարտեզ հաճախելու տարիքի երեխաներ են։ 1992 թվականից Դիտակում մանկապարտեզը չէր գործում։
2017 թվականի պետբյուջեով այս մանկապարտեզի շահագործման համար պետության կողմից համաֆինանսավորում չեղավ, որի պատճառով մանկապարտեզը դադարեցրեց գործունեությունը։
Գործունեության 8 ամիսների ընթացքում մանկապարտեզ այցելել են 4 համայնքների՝ Դիտակի, Ջրաշենի, Աբովյանի, Նշավանի, 40 երեխաներ։ Ամսական յուրաքանչյուր երեխայի համար որպես վարձավճար սահմանված էր 4000 դրամ։
Դիտակի համայնքապետ Սուրեն Սրապոյանը օրեր առաջ դիմել է Արարատի մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանին, որպեսզի նրա միջնորդությամբ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին կրկին հիշեցնեն համաֆինանսավորման մասին, և կառավարության կողմից գումար հատկացվի մանկապարտեզի վերաբացման համար։ Համայնքապետի մոտավոր հաշվարկներով՝ մայիսի 1-ից մինչ դեկտեմբերի վերջ, մանկապարտեզի գործունեությունը կազմակերպելու համար, անհրաժեշտ է 4-6 միլիոն դրամ։ Ասում է՝ եթե մանկապարտեզը գործի ողջ տարին, պետական բյուջեից անհրաժեշտ է հատկացնել 8-10 միլիոն դրամ։
Մանկապարտեզի վերակառուցման համար ներդրող գտել է «Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ն։
ՀԿ-ի նախագահ Ելենա Մանվելյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ այլ նախագծի շրջանակներում են ծանոթացել մանկապարտեզի վերագործարկման համար ներդրում կատարած Ալեքսանդր Ֆայեշի հետ։ Նա Դիտակ այցելել էր գյուղի դպրոցի բացմանը և այդ ժամանակ գյուղապետից հետաքրքրվել՝ արդյո՞ք գյուղում մանկապարտեզ կա, թե՞ ոչ։ Սրապոյանը նրան տեղեկացրել էր, որ ունեն մանկապարտեզ հաճախելու տարիքի 45 երեխա, սակայն չունեն մանկապարտեզ։ Ալեքսը Մանվելյանին ասել է, որ այնքան է սիրել Հայաստանը, որ ցանկանում է հայաստանցի երեխաների համար մի լավ բան անել։ Քննարկումներից հետո որոշվել է նրա ներդրումներով գյուղում մանկապարտեզ բացել։
Ելենա Մանվելյանը հավաստում է, որ եթե պետության կողմից ֆինանսավորում չլինի և չվերագործարկվի մանկապարտեզը, իրենք ևս, հետագայում ներդրում անողներ գտնելու հարցում, խնդիրներ կունենան։
«Իր մտերիմ շրջապատից ինձ ասել են, որ Ալեքսը խոստացել է դատական կարգով հետ վերադարձնել իր ներդրած գումարները գյուղապետից, մարզպետարանից։ Նա այդքան ներդրում է կատարել, բայց երեխաները մանկապարտեզ չեն գնում։ Ուրիշ երեխաներ էլ էին այդ գյուղի մանկապարտեզ գալիս, բայց չեն կարողանում գտնել այդ 8 միլիոն դրամը, որպեսզի վերագործարկեն այն մանկապարտեզը, որը նրանց նվիրել են։ Սա ինչ անպատասխանատվություն է»,-ասաց ՀԿ նախագահը։
Մանվելյանը կարծում է, որ Ալեքսանդրը լրատվամիջոցներով կպատմի, որ ինքը այդքան ներդրում է կատարել, մանկապարտեզ ստեղծել, բայց պետության կողմից աջակցություն չի եղել՝ դրա գործարկումը շարունակելու համար։ Ասում է՝ սա շատ վատ կանդրադառնա մարզպետի, վարչապետի, Հայաստանի համար և պետությունը վատ դրության մեջ կհայտնվի։
Կառավարությունում երբ 2016-ին քննարկվում էր Դիտակի մանկապարտեզի գործարկման համար 11 միլիոն դրամի հատկացման հարցը, գործադիր ներկայացված որոշման նախագծում նշվում էր, որ այս հարցը մարզերում առաջնային լուծում պահանջող հիմնախնդիրներից է, դրա նպատակը համայնքներում կյանքի ստանդարտների պայմանների բարելավումն է։
Կարծես 2017-ին կառավարությունը փոփոխեց իր այս մոտեցումները՝ մանկապարտեզին համաֆինանսավորում չտրամադրելով։

Построенный благотворителем детсад закрылся: правительство отказалось от софинансирования
В апреле 2016 г. при финансовом содействии швейцарского фонда Sourir vers I'Avenir и посольства Швейцарии в Армении в селе Дитак открылся детский сад. Швейцарская сторона вложила в строительство дошкольного учреждения 77.500 долларов США, а правительство выделило из госбюджета 11 млн драмов на его задействование. Сумма была предусмотрена на период до декабря 2016 г.
Село Дитак Араратской области имеет 780 жителей, 21 из них дети дошкольного возраста. Детсад здесь не действовал с 1992 г.
В госбюджете 2017 г. правительство не предусмотрело софинансирование детского сада, из-за чего он закрылся.
На протяжении 8 месяцев работы детсад посещали 40 детей из четырех общин – Дитака, Джрашена, Абовяна, Ншавана. Месячная плата за каждого ребенка составляла 4000 драмов.
Несколько дней назад староста Дитака Сурен Срапоян обратился к губернатору Арарата Арамаису Григоряну с просьбой вновь напомнить министру территориального управления и развития Давиду Локяну о том, чтобы правительство выделило деньги на работу детского сада. По приблизительным подсчетам главы местной администрации, на задействование дошкольного учреждения в период с 1 мая до конца декабря потребуется 4-6 млн драмов. Если детсад будет действовать круглый год, то из бюджета небходимо будет выделить 8-10 млн драмов.
Инвестора для строительства детского сада в Дитаке нашла общественная организация “Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды”. В беседе с Hetq.am председатель организации Елена Манвелян рассказала, что с осуществившим инвестиции в строительство детского сада Александром Файешом познакомилась в рамках другого проекта. Файеш приехал в Дитак на открытие школы и тогда же поинтересовался у старосты, есть ли в общине детский сад. Срапоян сообщил ему, что у них 45 детей дошкольного возраста, но детского сада нет. Алекс сказал Елене Манвелян, что так полюбил Армению, что хочет сделать для армянских детей что-нибудь хорошее. После обсуждения было решено на его инвестиции открыть в селе детский сад.
Елена Манвелян отметила, что если государство не будет финансировать работу детсада, то в дальнейшем могут возникнуть проблемы с поиском инвесторов.
“В близком кругу мне сообщили, что Алекс решил добиться в судебном порядке возвращения старостой и областной администрацией вложенных им сумм. Он инвестировал большие средства, но дети не ходят в детский сад. Они не могут найти 8 млн драмов, чтобы обеспечить деятельность дошкольного учреждения, которое им подарили. Что за безответственность!” – сказала председатель ОО.
Елена Манвелян полагает, что Александр расскажет прессе о том, какие суммы он вложил, построил детский сад, однако правительство не оказало содействия в дальнейшей деятельности дошкольного учреждения. Это плохо отразится на репутации губернатора, премьер-министра, Армении, в результате чего государство окажется в неловком положении.
Когда в 2016 г. в правительстве обсуждался проект решения о выделении 11 млн драмов на деятельность детсада в Дитаке, в нем отмечалось, что этот вопрос требует первоочередного решения, так как способствует улучшений условий жизни в общинах.
В 2017 г. правительство, видимо, пересмотрело свои подходы и отказалось от софинансирования детского сада.