Վարչապետը և Հայաստանում Սերբիայի դեսպանը քննարկել են տնտեսական կապերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դուշան Սպասոևիչին:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ հաջողություն մաղթելով Սերբիայի դեսպանին պատասխանատու առաքելության մեջ և ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Սերբիայի հետ համագործակցության խորացմամբ՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ իր գործունեությամբ նա կնպաստի երկու երկրների պատմական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Կառավարության ղեկավարը հատկապես կարևորել է առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ նպատակին ուղղված ջանքերին ու նախաձեռնություններին:
Հայաստանում Սերբիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարապետյանին բարեմաղթանքների համար՝ շեշտելով, որ երկու ժողովուրդների պատմական կապերը պարտավորեցնում են նոր թափ հաղորդել հայ-սերբական համագործակցությանը: Դուշան Սպասոևիչը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ այն էլ ավելի սերտացնելու համար:
Վարչապետն ու ՀՀ-ում Սերբիայի դեսպանը մտքեր են փոխանակել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով տնտեսական գործակցության աշխուժացման հեռանկարների շուրջ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Սերբիայի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման, ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման, գործարար կապերի ակտիվացման և տնտեսական կապերի խթանման ներուժ ունեցող այլ ուղղություններով գործակցության հնարավորություններին:

Премьер-министр и посол Сербии в Армении обсудили вопросы активизации экономических связей
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Республики Сербия в Республике Армения Душана Спасоевича.
Пожелав послу Сербии успехов в ответственной миссии и подчеркнув, что Армения заинтересована в углублении сотрудничества с Сербией, Премьер-министр выразил надежду, что своей деятельностью посол будет способствовать дальнейшему углублению исторических дружественных отношений между двумя странами. Глава Правительства особо отметил важность активизации торгово-экономических связей, выразив готовность содействовать усилиям и инициативам, направленным на осуществление этой цели.
Посол Сербии в Армении поблагодарил Премьер-министра Карапетяна за добрые пожелания, акцентировав, что исторические связи двух народов обязывают придать новый размах армяно-сербскому сотрудничеству. Душан Спасоевич заверил, что в ходе работы на должности посла приложит максимальные усилия для его еще большего углубления.
Премьер-министр и посол Сербии в РА обменялись мнениями вокруг перспектив активизации экономического сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах. Собеседники коснулись либерализации визового режима, установления прямого воздушного сообщения между Арменией и Сербией, активизации бизнес-связей и возможностей развития сотрудничества по другим направлениям, имеющим потенциал стимулирования экономических связей.