Ապօրինի հատած 52 ծառերի կոճղերը «Հետքի» հրապարակումից հետո ցեխով «քողարկել են»
Մադանից դեպի Ջիլիզա տանող ճանապարհին հարող անտառի փեշերին ապօրինի անտառահատումների մասին «Հետքի» հարապարակման փաստերն այսօր ուսումնասիրվեցին Թումանյանի ոստիկանության օպերատիվ աշխատողների և ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության Լոռու մարզի բաժնի պետի տեղակալ Աշոտ Դարչինյանի ու պետական տեսուչ Ալիկ Խուբլարյանի կողմից:
Հոդվածը հրապարակելուց առաջ՝ ապրիլի 18-ի երեկոյան, «Լալվար» անտառտնտեսության տնօրեն Հարություն Ամիրջանյանից հեռախոսով փորձել էինք պարզել, թե «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի որ անտառտնտեսության ենթակայության տակ են հատված ծառերի անտառային տարածքները։
«Ես տեղյակ չեմ Ձեր ասած ապօրինի հատված ծառերից: Մինչև եղևնիներ ճանապարհին հարող անտառները պատկանում են «Լալվար» անտառտնտեսությանը: Առավոտյան կպարզեմ՝ ում տարածքում են այդ ծառերը»,- ասել էր Հ. Ամիրջանյանը:
Իսկ առավոտյան Հարություն Ամիրջանյանը հոդվածի փաստերը ստուգողներին անակնկալ էր մատուցել: Հեռախոսով մեզ հետ խոսելուց հետո Հարություն Ամիրջանյանի հրահանգով ապօրինի հատված ծառերի բոլոր կոճղերը սվաղվել էին ցեխով, և տեղանքը դարձել էր անճանաչելի: Մեկ օր առաջ նկարահանած ծառերի բները չէինք գտնում, բայց հետո նկատեցինք անտառահատների գիշերային տիտանական աշխատանքի արդյունքը։ Բնապահպանական պետական տեսչության և Թումանյանի ոստիկանության օպերատիվ աշխատողները հայտնաբերեցին ապօրինի հատված 52 ծառերի կոճղեր:
Հիշեցնենք, որ այսօր Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժինը տեղեկացրել է, որ «Հետք»-ի հրապարակված «Սահմանամերձ Ջիլիզայում շարունակվում է անտառների զանգվածային ոչնչացումը» վերնագրով հոդվածը Լոռու մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ուղարկվել է ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի բաժին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:

После появления публикации Hetq.am пни 52 незаконно срезанных деревьев были замазаны грязью
Оперативники полиции Туманянского района, заместитель начальника Лорийского отделения Государственной экологической инспекции Министерства окружающей среды РА Ашот Дарчинян и госинспектор Алик Хубларян изучили факты незаконных вырубок в лесу, тянущемся вдоль дороги из Мадана в Джилизу, которые были изложены в публикации Hetq.am.
Вечером 18 апреля, до появления публикации, мы в телефонном разговоре с директором Лалварского лесного хозяйства Арутюном Амирджаняном попытались выяснить, в ведении какого лесного хозяйства находятся участки со срезанными деревьями.
“Мне ничего не известно об упоминаемых вами срезанных деревьях. Лес вдоль дороги к ельнику принадлежат Лалварскому лесному хозяйству. Утром я выясню, на чьей территории находятся эти деревья”,- сказал А.Амирджанян.
А утром приехавших проверить указанные в статье факты ожидал сюрприз. После телефонного разговора с нами Арутюн Амирджанян отдал распоряжение замазать все пни незаконно срезанных деревьев грязью, в результате чего местность стала неузнаваемой. Мы сперва не могли найти пни, которые снимали за день до этого, но потом увидели следы проделанной по указанию Амирджаняна “титанической” ночной работы. Сотрудники Государственной экологической инспекции и оперативники полиции Туманянского района обнаружили пни 52 незаконно срезанных деревьев.
Сегодня отдел общественных связей Генпрокуратуры РА сообщил о том, что по поручению прокурора Лорийской области статья Hetq.am “В Джилизе продолжается униточжение лесов” направлена в Туманянский отдел полиции Лори для подготовки материалов по статьям 180-181 УК РА.