Տոնավաճառներում առեւտրով զբաղվողները ՊԵԿ-ից պահանջում են իրենց հանգիստ թողնել
«Առինջ մոլ», «Փեթակ», «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնների աշխատակիցներն այսօր կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա էին անում։ Նրանք պետական եկամուտների կոմիտեից պահանջում են իրենց հանգիստ թողնել։
Աշխատակիցները նշում են, որ վերջին օրերին հարկային ծառայությունը ակտիվ ստուգումներ է իրականացնում այս առևտրի կենտրոններում և պահանջում փաստաթղթեր, որոնք նախկինում չի պահանջել։
«Իրանց ուզածը շատ մեծ բան ա։ Էն բանն են ուզում, որը մենք չենք կարող անել։ Պահանջում են մեծ բան։ Մեր պահանջն ի՞նչ ա, որ մեզ հանգիստ թողնեն։ Իրենց առաջարկած տարբերակները, որ մենք ամեն ապրանք փաստաթղթավորենք և հաշվապահներ վարձակալենք, որպեսզի էդ հաշվապահներն ամբողջ օրը մեր մոտ նստեն ու փաստաթուղթ ներկայացնեն, թե մեզնից ովքեր են ապրանք գնում, էդ մենք չենք կարա անենք։ Այդ գումարները մենք չունենք։ Մենք ունենք պարզապես այնքան գումար, որ կարողանում ենք գոյատևել»,- նշեց առևտրական Արմեն Ներսիսյանը։
Արմենի խոսքով՝ հաճախորդը շուկայից դուրս է գալիս, հարկային մարմնի աշխատակիցները նրանց հարցնում են՝ ո՞ւր են գնման փաստաթղթերը։ Ըստ նրա՝ այդ հաճախորդները, անհանգստանալով նման ստուգումներից, հաջորդ անգամ այդ առևտրի կենտրոն չեն գալիս: Արմենի դիտարկմամբ՝ եթե այդպես շարունակվի, դա իրենց վերջը կլինի։
«Եթե ոչ մեկ մեզ ոչ մի բանով չի օգնում, տենց բաներ պահանջելու իմաստը ո՞րն ա»,-հարցնում է նա։
Արմեն Ներսիսյանը պատահական չի համարում այն հանգամանքը, որ կառավարությունը ՊԵԿ-ի համար հարկերի հավաքման բարձր սանդղակ է սահմանել, որն էլ կոմիտեն անգամ գերկատարել է։ Ասում է՝ հարկային այս ստուգումները դրա արտացոլումն են։
ՊԵԿ-ի պարզաբանումը, թե իրենք որևէ մեկին չեն տուգանել հարկային ստուգումների արդյունքում, ցույցի մասնակիցները համարում են ապատեղեկատվություն, քանի որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի աշխատակիցներից ոմանք արձագանքեցին, թե իրենք տուգանվել են։
Կառավարության աշխատակազմի քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը ցուցարարներին առաջարկեց 10 հոգանոց խումբ կազմել և հանդիպել պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի հետ, սակայն նրանք հրաժարվեցին։ Առևտրականներից մեկը Ղազարյանին հորդորեց՝ ՊԵԿ-ի նախագահին միայն տեղեկացնել, որ իրենց միակ ցանկությունն է՝ իրենց հանգիստ թողնեն։
Առևտրականները կառավարության շենքի դիմաց վանկարկում էին «վարչապետ»՝ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպում պահանջելով, սակայն այդ հանդիպումը այդպես էլ չկայացավ։
Այս երեք առևտրի կենտրոնների աշխատակիցներից շատերն այսօր հրաժարվել են բացել իրենց կրպակները, քանի որ, նրանց փոխանցմամբ, հարկային ծառայության աշխատակիցներն այս պահին էլ իրենց առևտրի կենտրոնների դիմաց են։
«Առինջ մոլ»-ի աշխատակից Թամարայի պահանջն էլ նույնն է։ Ասում է՝ իրենց միակ հորդորը մեկն է՝ իրենց աշխատանքին չխանգարեն և թողնեն հանգիստ աշխատել. «Երեկ հարկայինը «Սուրմալու»-ում և Առինջ մոլում ակտեր է գրել և վաճառողի, և առնողի վրա։ Ուզում են թուղթ, թե որտեղից ենք ձեռք բերել վաճառվող ապրանքները։ Իրենք բոլորը մեզանից լավ գիտեն, որ դրանք դրսից ներմուծել ենք, արվել է մաքսազերծում, բայց մեզ ոչ ոք թուղթ չի տալիս դրա համար։ Իսկ մենք ու՞մ պիտի տանք այդ թուղթը, եթե մեզ չեն տալիս»,-ասաց նա։

Торговцы ярмарок требуют от КГД не мешать им работать
Работники торговых центров “Ариндж мол”, “Петак” и “Сурмалу” провели сегодня акцию протеста перед зданием правительства. Они требовали от Комитета госдоходов оставить их в покое.
По словам торговцев, в последние дни налоговая служба проводит в этих торговых центрах проверки, требуя предъявлять документы, которые раньше никто не требовал.
“Они требуют то, что мы не можем получить. А мы требуем, чтобы нас оставили в покое. Они хотят, чтобы у нас были документы на каждый вид товара, чтобы мы наняли бухгалтеров, которые должны весь день сидеть в наших павильонах и составлять документы о том, кто у нас покупает товары, но мы не можем этого сделать. Мы зарабатываем столько, что едва хватает на жизнь”,- сказал участник акции Армен Нерсисян.
По его словам, у всех покупателей проверяющие требовали документы о покупке, и не исключено, что в следующий раз эти люди уже не придут в их торговый центр. Если так будет продолжаться, мы больше не сможем работать, добавил Армен.
Наш собеседник считает неслучайным то обстоятельство, что правительство установило для Комитета госдоходов высокую планку сбора налогов, которую КГД даже перевыполнил. Отражением этого и являются нынешние налоговые проверки, уверяет Армен Нерсисян.
Утверждение КГД о том, что в результате этих проверок никто не был оштрафован, участники акции протеста считают дезинформацией – некоторые работники торгового центра “Сурмалу” сообщили, что их уже оштрафовали.
Руководитель управления по приему граждан и заявлений правительства РА Александр Казарян предложил торговцам сформировать группу из десяти человек для встречи с председателем КГД, однако собравшиеся отказались от этого предложения. Один из них попросил всего лишь передать председателю КГД, чтобы их оставили в покое.
Участники акции требовали встречи с премьер-министром, которая, однако, не состоялась.
Многие работники трех ярмарок сегодня отказались открыть свои павильоны, так так, по их словам, в эти минуты сотрудники налоговй службы находятся возле торговых центров .
Тамара, которая торгует на ярмарке “Ариндж мол”, тоже требует дать им спокойно работать. “Вчера в “Сурмалу” и “Ариндж моле” налоговики составляли акты и на продавцов, и на покупателей. Они требовали бумаги о том, где мы приобрели товары. Они лучше нас знают, что эти товары мы импотировали, провели растаможку, но нам никто документы не выдает”,- отметила наша собеседница.