Եկամուտները թաքցրած պատգամավորության թեկնածուները պատասխանատվության չենթակվեցին
Աժ ընտրություններին ընդառաջ «Հետք»-ը ուսումնասիրել էր պատգամավորների թեկնածուների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերը և պարզել, որ թեկնածուներից ոմանք թերի լրացված հայտարարագրեր են ներկայացրել՝ թաքցնելով իրենց եկամուտները։
Մասնավորապես՝ թերի հայտարարագիր էին ներկայացրել ՀՀԿ-ական Վահան Հարությունյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Նաիրի Սահակյանը եւ ՀՎԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը։
Գրավոր հարցում էինք ուղարկել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, դատախազություն և Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ պարզելու, թե այս կառույցներից որեւէ մեկը քայլեր ձեռնարկե՞լ է այդ թեկնածուների ներկայացրած հայտարարագրերն ուսումնասիրելու, թաքցրած եկամուտների համար պատասխանատվություն սահմանելու համար։
Ահա թե ինչ պատասխաններ ենք ստացել:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով
ԿԸՀ-ից հայտնել են, որ Հանձնաժողովը ընտրական օրենսդրությամբ չունի որևէ պարտավորություն կամ լիազորություն՝ ուսումնասիրել թեկնածուի կողմից ներկայացված գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը, հայտնաբերել սխալներ կամ սխալների հիման վրա վարչարարություն իրականացնել։ Այսինքն՝ ներկայացված հայտարարագրերը սխալ լրացնելու համար օրենսդրությամբ որևէ սանկցիա սահմանված չէ, ավելին՝ առկա չէ որևէ սանկցիա՝ անգամ հայտարարագիրը չներկայացնելու համար։
«Ազգային ժողովի 2017թ. ապրիլի 2-ի ընտրությունների պատգամավորների թեկնածուների հայտարարագրերը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից որևէ բովանդակային ուսումնասիրության չեն ենթարկվել»,-ասված է մեզ ուղարկված պատասխանում։
Դատախազություն
Դատախազությունից նույնպես հայտնել են, որ չունեն սահմանադրաիրավական պարտականություն՝ ուսումնասիրելու պատգամավորական թեկնածուների կողմից ներկայացված հայտարարագրերը, ապա հավելել են, որ հայտարարագրերում թույլ տրված խախտումների վերաբերյալ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով»-ի կողմից ներկայացված որևէ հաղորդում իրենք չեն ստացել։
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողը կրկին մեջբերել է Ընտրական օրենսգիրքը։ Մասնավորապես՝ 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը, որի համաձայն՝ Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածուները իրենց գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագիրը ներկայացնում են ընտրական հանձնաժողով: Իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց մասին հայտարարագիր են ներկայացնում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Փաստորեն, երեք կառույցներից և ոչ մեկը օրենքով սահմանված պարտավորություն չունի ստուգելու թեկնածուների հայտարարագրերի հավաստիությունը, ինչպես նաև՝ նրանց պատասխանատվության ենթարկել եկամուտները թաքցնելու համար։
Մայիսի 14-ին Երևանի ավագանու ընտրություններն են, և ավագանու թեկնածուները արդեն ԿԸՀ են ներկայացրել իրենց հայտարարագրերը։ Այս թեկնածուները ևս կարող են հանգիստ կերպով թաքցնել իրենց եկամուտները, քանի որ դրա համար իրավական որևէ պատասխանատվություն չի սահմանվում։

Скрывшие свои доходы кандидаты в депутаты не привлечены к ответственности
В преддверии выборов в Национальное Собрание Hetq.am изучил представленные в Центризбирком декларации кандидатов в депутаты и выяснил, что некоторые из них скрыли свои реальные доходы.
Неполные декларации представили, в частности, члены правящей Республиканской партии Армении Ваан Арутюнян, Хосров Арутюнян, Грант Григорян, Наири Саакян, а также председатель партии “Армянское возрождение” Артур Багдасарян.
Мы направили письменные запросы в ЦИК, Прокуратуру и Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с целью выяснить, какая из этих структур предприняла какие-либо шаги по изучению деклараций указанных кандидатов и установлению для них меры ответственности за сокрытие доходов.
Вот какие ответы мы получили.
Центральная избирательная комиссия
В ответе ЦИК говорится, что Избирательный кодекс не предусматривает для Центризбиркома обязанности или полномочия на изучение представляемой кандидатом декларации об имуществе и доходах, выявление ошибок или осуществление администрирования на основании обнаруженных недостатков. То есть закон не предусматривает какую-либо санкцию за неправильное заполнение декларации, более того, санкция не предусмотрена даже за непредставление декларации.
“Декларации кандидатов в депутаты, участвовавших в выборах в Национальное Собрание 2 апреля 2017 г., не подвергались изучению со стороны ЦИК”,- говорится в направленном нам ответе.
Прокуратура
Из Прокуратуры тоже сообщили, что не имеют конституционно-правового обязательства по изучению деклараций кандидатов в депутаты, отметив, что не получали из Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц сообщение о содержащихся в декларациях ошибках .
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц тоже сослалась на Избирательный кодекс, в частности, на ч.5 ст.8, согласно которой кандидаты в депутаты Национального Собрания представляют декларации об имуществе и доходах в Центральную избирательную комиссию. А высокопоставленные должностные лица представляют декларации в Комиссию.
Фактически ни одна из этих трех структур не имеет установленное законом обязательство по проверке достоверности деклараций кандидатов в депутаты и привлечению их к ответственности за сокрытие реальных доходов.
14 мая состоятся выборы в совет старейшин Еревана. Кандидаты уже начали представлять в ЦИК декларации. И среди них тоже могут оказаться лица, которые скроют свои доходы, тем более, что правовая ответственностсь за это не установлена.