Նախագահը ընդունել է Լիբանանի պետնախարար Միշել Պիեռ Ֆարաոնին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման հարցերով պետնախարար Միշել Պիեռ Ֆարաոնին:
Ինչպես տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, Ս. Սարգսյանը ողջունել է հյուրին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում: Հայաստանի ու Լիբանանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի նշանակալի իրադարձությունը նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ լավ առիթ է համարել արժևորելու և բարձր գնահատելու երկու երկրների ժողովուրդների ավանդական ջերմ կապերն ու պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունները: Հանդիպմանը նախագահը հիշել է 2012թ. նոյեմբերին իր պետական այցը բարեկամ Լիբանան և պետնախարարին խնդրել է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին փոխանցել իր ջերմ ողջույններն ու Հայաստան այցելելու հրավերը:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ պետնախարար Միշել Պիեռ Ֆարաոնի այցը և դրա շրջանակներում տեղի ունեցող հանդիպումներն ու քննարկումներն իրենց հերթին աշխուժություն կհաղորդեն հայ-լիբանանյան հարաբերություններին, որոնց շարունակական ամրապնդումը բխում է երկու ժողովուրդների շահերից:
Հանդիպման ժամանակ հանրապետության նախագահը Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման հարցերի պետական նախարար Միշել Պիեռ Ֆարաոնին պարգևատրել է Բարեկամության շքանշանով՝ հայ-լիբանանյան տնտեսական կապերի զարգացման, ինչպես նաև ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Լիբանանի պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Սերժ Սարգսյանին իրեն պետական բարձր պարգևի արժանացնելու համար և գոհունակությամբ խոսել Հայաստանում ունեցած հանդիպումների ու քննարկումների մասին: Նա նշել է, որ այցի օրերին հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի տնտեսական հնարավորություններին, ուսումնասիրելու ներդրումային միջավայրը, որից տպավորված է և կարծում է, որ բավականին լավ պայմաններ են ստեղծված ներդրումների ներգրավման համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են Լիբանանի հայ համայնքի դերը միջպետական կապերի և երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման տեսանկյունից:
Հանդիպմանը երկկողմ օրակարգի հարցերի քննարկումից բացի, անդրադարձ է եղել նաև բազմակողմ ձևաչափով հայ-լիբանանյան համագործակցությանը:

Президент принял Госминистра Ливана Мишеля-Пьера Фараона
Президент Серж Саргсян сегодня принял Государственного министра Республики Ливан по вопросам планирования Мишеля-Пьера Фараона.
Президент Республики приветствовал гостя и возглавляемую им делегацию в Армении. Значимое событие 25-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Ливаном Президент Саргсян в очередной раз счёл хорошим поводом, чтобы высоко оценить традиционно тёплые связи двух народов и дружественные отношения между государствами. На встрече Президент с теплотой вспомнил о своём государственном визите в дружественный Ливан в ноябре 2012 года и попросил Госминистра передать Президенту Ливана Мишелю Ауну его тёплые приветствия и приглашение посетить Армению.
Серж Саргсян выразил надежду, что визит Госминистра Мишеля-Пьера Фараона и проходящие в рамках визита встречи и обсуждения в свою очередь придадут импульс армяно-ливанским отношениям, непрерывное укрепление которых вытекает из интересов двух народов.
Во время встречи Президент Республики наградил Госминистра Республики Ливан по вопросам планирования Мишеля-Пьера Фараона Орденом Дружбы за значительный вклад в дело развития армяно-ливанских экономических связей, а также укрепление дружбы между народами.
Госминистр Ливана выразил благодарность Президенту Сержу Саргсяну за присуждение ему высокой государственной награды и с удовлетворением сказал о своих состоявшихся в Армении встречах и обсуждениях. Он отметил, что в дни визита имел возможность ознакомиться с экономическими возможностями Армении, изучить инвестиционный климат, что произвело на него большое впечатление, и он считает, что созданы довольно хорошие условия для привлечения инвестиций.
Собеседники подчеркнули важную роль армянской общины Ливана с точки зрения укрепления межгосударственных связей и дружбы между двумя народами.
На встрече, помимо вопросов двусторонней повестки, была затронута также тема армяно-ливанского сотрудничества в многосторонних форматах.